Travnjaci predstavljaju važan dekorativni element u uređenju svakog vrta. Ne samo da prostor oko kuće čine ljepšim i ugodnijim, nego i u nama stvaraju osjećaj smirenosti i zadovoljstva. Ako želite imati lijep i kvalitetan travnjak onda sjetvu obavite početkom jeseni.
Jesensku sjetvu je potrebno obaviti tako da mladi travnjak ima minimalno 40 do 50 dana za razvoj nakon nicanja, a prije zime, kako bi se stvorile rezerve hrane potrebne biljkama tijekom zimskog perioda.
Idealno vrijeme za jesensku sjetvu trava, odnosno zasnivanje travnjaka u Hercegovini, je od sredine rujna do sredine listopada.
Priprema tla za sjetvu
Prije sjetve potrebno je pripremiti tlo, tj. dobro ga prekopati, a zatim pognojiti organskim gnojivom, primjerice Vrtko ili Povrtko. Osim ovih gnojiva možete koristiti i organsko peletirano gnojivo Biorex. Izbjegavajte primjenu domaćeg stajskog gnoja koje je obično puno sjemena korova s kojim kasnije imate velikih problema i koje vrlo često „zaduši“ biljke koje niču iz sjemena parkovskih trava.
Nakon gnojidbe, tlo usitniti do fine mrvičaste strukture i dobro poravnati. Tako pripremljenu površinu potrebno je ostaviti nekoliko dana da se tlo malo slegne.
Potrebno je odabrati odgovarajuću mješavinu parkovskih trava, koja prvenstveno ovisi o položaju travnjaka (da li će travnjak biti u sjeni, odnosno djelomično ili potpuno osunčan). Izbor travne mješavine također ovisi i o namjeni travnjaka (da li će se po travnjaku hodati, igrati ili će se samo kositi).
Ovisno o namjeni travnjaka možete birati jednu od travnih smjesa: Univerzalna, Sunce, Sjena, Sport. Ako imate stari travnjak sa „ćelavim“ mjestima kojeg je potrebno dosijati onda birajte travnu smjesu za Dosijavanje.
Poboljšanje kvalitete tla i ubrzavanje nicanja sjemena postiže se dodavanjem odgovarajućeg supstrata za travnjake, primjerice Hawita.
Sjetvena norma je 20-40 gr sjemena trave na 1 m² tla, ovisno o travnoj mješavini. Nakon sjetve, sjeme je potrebno laganim grabljanjem pokriti sa oko 1 cm do 2 cm tla ili supstrata.
Sljedeća radnja je valjanje i zbijanje tla, a nakon valjanja je potrebno obaviti zalijevanje tla laganim kišenjem. Dalje zalijevanje ovisi o količini padalina te ako one izostaju potrebno je navodnjavanje. Adekvatna vlažnost tla posebno je bitna u trenutku nicanja trava, tako da u tom periodu tlo mora biti uvijek vlažno.
Puno više informacija o zasnivanju travnjaka i izboru travnih smjesa doznajte od Sjemenarnine Agro Podrške na broj telefona 063/700-700.