U svijetu kakav znamo i kakav objektivno jest, ponekad hladan, bešćutan i samodostatan, postoje ljudi koji nas ugodno iznenade, fasciniraju, raduju, vesele, otople svojom dobrotom, nesebičnošću, ljubavlju, brigom i davanjem za drugoga – slabog, ubogog, nemoćnog…
Dolazak u ratu
U tu izvrsnu i poniznu skupinu koja zrači najtananijim nitima ljudske humanosti, čovjekoljublja i solidarnosti spada i gospođa Mary Walsh. Amerikanka velika srca zadužila je Hercegovinu davši joj svoje srce, ljubav i plemenitost do neslućenih, bezgraničnih visina. Pune 22 godine, od 1999., kad je došla u Međugorje, pa do 2021., kad se vratila u svoju zemlju, činila je dobro ljudima u nevolji, pomagala im da prebrode siromaštvo i neimaštinu, hrabrila ih i davala nadu i vjeru da nisu sami i ostavljeni. I odmah da naglasimo i istaknemo, rame uz rame s gospođom Mary stoji časna sestra Muriel Geisler, koju je ona suradnički vjerno slijedila i tako su zajedno, ruku pod ruku, kročile i gradile svoja iznimno velika humana djela. Redovnica sestra Muriel Geisler došla je iz SAD-a u Međugorje sedam godina prije, u nevrijeme 1992. godine, dok je bjesnio rat i iza sebe ostavljao mrtve i pustoš ljudske nesavršenosti u koji je ona unijela dašak ljudskosti i samilosti. Uz pomoć darovatelja iz Irske i SAD-a pomagala je izbjeglim ratnim stradalnicima u osnovnim životnim potrepštinama, kao i ljudima kojima je pomoć prijeko potrebna. Kad joj se pridružila Mary Walsh, postale su nerazdruživi dvojac koji je sve svoje snage i umijeće usmjerio u humanitarno djelovanje potrebitima od Stoca do Posušja. U New Yorku su osnovale humanitarnu udrugu “Sveti Josip Radnik” i njezinu ispostavu u Međugorju preko koje su skupljale humanitarnu pomoć.
No, na tome nisu stale. Odlučile su se upustiti u nešto mnogo složenije i teže, ali i trajnije, što je ugroženim ljudima jako korisno i potrebno. Na zemljištu koje je Općina Ljubuški darovala sestrama milosrdnicama sv. Vinka Paulskog 2002. godine počele su graditi dom za starije i nemoćne osobe. Završen je i otvoren 2004. godine pod nazivom Dom za starije i nemoćne osobe “Sv. Josip Radnik” Ljubuški, a povjeren je na vođenje i upravljanje sestrama milosrdnicama. U njemu su topli dom našle starice koje nemaju svojih izravnih potomaka i nema se tko o njima brinuti, neke imaju male mirovine ili primaju samo socijalnu pomoć. Ali, humanitarke ne posustaju i idu dalje. U Ljubuškom 2013. godine otvaraju hospicij “Božansko milosrđe”, namijenjen teško bolesnim ljudima za čiju bolest nema lijeka i čija je smrt, nažalost, neizbježna. U Ravnom 2018. godine otvaraju Dom za stare i nemoćne osobe namijenjen teško bolesnim i starijim ljudima, a 2021. godine u Potpolju u općini Čitluk Edukacijsko-rehabilitacijski centar “Sveti Josip Radnik” za potrebe djece i mladih s teškoćama u razvoju.
– Za troškove gradnje svih četiriju objekata u Ljubuškom, Ravnom i Čitluku uloženo je oko jedanaest milijuna maraka. Sve su to donacije iz inozemstva – najviše SAD-a, Kanade i Irske te manji dio iz drugih zapadnih zemalja. Sve je išlo preko matične udruge “Sveti Josip Radnik” u New Yorku i ispostave u Međugorju.
Međutim, njihova ukupna vrijednost je kudikamo veća jer su općine osigurale zemljište, komunalije i kompletnu infrastrukturu. Osim tih četiriju velikih objekata, kao vidljiva ulaganja i projekti, one su neprekidno obilazile i oko 250 starijih i nemoćnih po selima i kućama, gotovo u cijeloj Hercegovini, i nosile im nužne životne potrepštine. To su radile više od 20 godina. One su još 2008. godine proglašene počasnim građanima Ljubuškog za vrijeme načelnika Nevenka Barbarića, a sad su dobile i javno priznanje Općine Čitluk preko gospođe Mary Walsh. Nažalost, časna sestra Muriel umrla je nekih pola godine prije završetka Centra u Čitluku, a Mary je nakon završetka Centra odlučila okončati svoju misiju i vratiti se doma u Ameriku – kaže nam Ivan Sulić iz Čitluka, savjetnik, suradnik i prijatelj od prvih početaka, od 2021. i 2022. godine, početka gradnje Doma za starije i nemoćne osobe “Sv. Josip Radnik” u Ljubuškom, pa do posljednje građevine – Edukacijsko-rehabilitacijskog centra “Sv. Josip Radnik” u Čitluku.
Nedavno je (26. rujna) u prostorijama Općine Čitluk upriličena prigodna svečanost na kojoj su čitlučki čelnici, načelnik Marin Radišić i predsjednik OV-a Predrag Smoljan sa suradnicima, uručili gospođi Mary Walsh javno priznanje, prvo takvo, “Počasni građanin općine Čitluk”. Svečanom događaju nazočio je i bliski suradnik i prijatelj Ivan Sulić te njezine suradnice Helen i Elenor.
Čuvari uspomena
Kažimo na kraju i ove znakovite činjenice: časna sestra Muriel Geisler preminula je 21. srpnja 2020. godine u 96. godini i pokopana je na groblju Kovačica u Međugorju. Hercegovina će s dužnim poštovanjem i zahvalnošću čuvati uspomenu na dvije velike žene – č. s. Muriel Geisler i gđu Mary Walsh.