Prema najnovijim Eurostatovim podacima, Bosna i Hercegovina je druga najsiromašnija zemlja u Europi. Statistička agencija navodi da samo građani Albanije imaju niži standard, dok se Srbija nalazi na 52% europskog prosjeka. – Bosna i Hercegovina je ispod 50% europskog prosjeka po standardu, odnosno 41%, i bolje je rangirana samo od Albanije, koja ima standard od 39% prosjeka EU-a, navodi Eurostat. Prema izvješćima međunarodnih institucija, 18 posto stanovništva u Bosni i Hercegovini živi u siromaštvu.
Podaci Centralne banke BiH navode da je ukupan iznos novca koji građani koji žive u inozemstvu šalju svojim obiteljima u 2022. godini povećan za oko 600 milijuna te da se približio iznosu od 5 milijardi KM. Sad je objavljena i lista “najjadnijih” zemalja na svijetu. Na osnovi Hankeove liste “najjadnijih” zemalja svijeta, prva je država Zimbabve, nadmašujući Venezuelu, Kubu i ratom razorenu Siriju. Na listi se nalazi 157 zemalja. BiH je zauzela 20. mjesto na ovoj listi, a nakon nje slijede Iran, Ruanda, Bocvana, Madagaskar, Kongo, Libija i druge, piše Avaz.
Što se tiče zemalja iz regije, Crna Gora je na 34. mjestu, Sjeverna Makedonija na 39., Srbija 54., Albanija 97., Hrvatska 98. te Slovenija na 118. Glavni čimbenik koji je utjecao na poziciju svih zemalja regije je nezaposlenost. Takozvani godišnji indeks bijede rangira gotovo 160 zemalja svijeta na osnovi čimbenika kao što su nezaposlenost, inflacija i kreditne stope banaka. Rangiranje bijede zasnovano je na algoritmu koji ocjenjuje svaku državu na osnovi nezaposlenosti, inflacije, kamatnih stopa i rasta BDP-a, ne uzimajući u obzir druge podatke kao što su ankete stanovnika ili zdravlje. Rezultati su razina nezaposlenosti (pomnožena s dva), inflacije i bankarskih kreditnih stopa minus godišnji postotak promjene realnog BDP-a po glavi stanovnika. Siromaštvo postaje sve izraženiji problem u BiH. Pomoć je potrebna svima. Plaće jesu povećavane, no ipak nisu pratile rast cijena. Po tople obroke u javne kuhinje odlazi sve više građana.
Naime, u BiH se u javnim kuhinjama hrani 18.000 naših građana. Prema podacima UN-a, siromašno je svako šesto kućanstvo. U Bosni i Hercegovini je prije pandemije koronavirusa više od 800 tisuća građana živjelo u ekstremnom siromaštvu – imali su na raspolaganju tek od 90 KM do 150 KM mjesečno. Prijašnje procjene UN-a govorile su kako više od polovine stanovništva u BiH živi na rubu siromaštva, dok su procjene da 15% žitelja BiH živi ispod granice apsolutnog siromaštva. Kada se postoci pretvore u brojke, dobivamo stravične podatke – više od 1,7 milijuna žitelja BiH na rubu je siromaštva, a više od pola milijuna ljudi preživljava u ekstremnom siromaštvu.