Članak 28. Konvencije o pravima djeteta (1989.) kaže kako djeca imaju pravo na osnovno obrazovanje. Disciplina u školama mora poštovati ljudsko dostojanstvo djece. Osnovno obrazovanje treba biti besplatno. Članak 29. dodaje da obrazovanje treba u potpunosti razvijati osobnost i talente svakog djeteta.
Ista ova Konvencija proslavila je 30i rođendan. U godini ove Konvencijine proslave dobivamo rezultate PISA testa koji je (prvi put) proveden u BiH 2018. godine. Istraživanje je pokazalo da je svaki drugi učenik (!) u BiH funkcionalno nepismen, te time rangiralo BiH na 62. mjesto od 79 zemalja koje su sudjelovale. Kreativnost, suradnja, inovativnost i kritičko razmišljanje neki su od ključnih segmenata vrednovanih u istraživanju. Ohrabrujući dio istraživanja je taj da učenici u BiH općenito imaju pozitivan stav prema obrazovanju – preko 85% njih vjeruje da će im obrazovanje osigurati bolju budućnost i zaposlenje, te da se trud u obrazovanju isplati.
Danas je 2020. godina i Vijesti Iz Sadašnjosti nam kažu da se nastava u BiH odvija Online. Kažu i da funkcionira. Budući da imamo pozitivan stav prema obrazovanju, kao i većina naših učenika, vjerujemo da je novonastala situacija jedinstvena prilika za unaprjeđenje našeg obrazovnog sustava, i da možemo iskoristiti blagodati informacijsko-komunikacijske tehnologije u nastavi, osim što nam je dio svakodnevnog accessoiries-a. Jer, trud u obrazovanju se isplati.
Danas je 2020. godina i Institut za razvoj mladih Kult Institut za razvoj mladih KULT pokrenuo je inicijativu „Daruj opremu za online nastavu“ u suradnji s udrugama iz lokalnih zajednica širom BiH, kako bi što veći broj djece i mladih imali adekvatne tehničke uvjete za praćenje online nastave.
Udruga mladih Agape priključila se inicijativi i oformila lokalni punkt – kao podršku našim školarcima iz obitelji slabijeg imovinskog stanja. U vrlo kratkom roku, počeli su nam se javljati pojedinci i institucije koji su voljni donirati računalnu opremu kako bi dogovorili primopredaju iste. Da bi opravdali povjerenje donatora, i uputili opremu u prave ruke naših školaraca, informirali smo se o zatečenom stanju – kako funkcionira online nastava u našim osnovnim školama i uspijevaju li školarci odgovoriti na online zadatke čije se obavljanje od njih očekuje?
Na osnovu informacija koje smo dobili, zaključili smo da više od 350 osnovnoškolaca u našem gradu ne posjeduje adekvatnu računalnu opremu kojom bi odgovorili na nove online obrazovne zahtjeve koji se očekuju od njih. Jedan dio njih ne posjeduje Internet priključak u svom kućanstvu.
O ishodima ćemo kasnije, do tada – da bi podržali našu inicijativu i pomogli našim školarcima doniranjem računalne opreme koju više ne koristite, a njima je važna, možete se javiti u inbox naše Udruge ili kontaktirati koordinatore lokalnog punkta.