Čitanje ne doprinosi samo proširivanju vokablura i usvajanju novih znanja, nego čini čuda za razvoj kritičkog razmišljanja, mašte, empatije, i cjelokupno unaprjeđenje zdravlja uma.
Knjiga je svojevrstan portal koji nam omogućava bijeg od stvarnosti, pružajući nam mogućnost stvaranja vlastitih slike prema riječima koje čitamo, pa tako ruski redatelj i pisac Andrei Tarkovsky kaže: Knjiga koju čita tisuću različitih ljudi je tisuću različitih knjiga.
Ekipa s portala Jabuka.Tv izdvojila je vrijeme kako bi provjerili koji su naslovi bili najpopularniji u Ljubuškom u godini iza nas, i možda vam i na taj način dali inspiraciju za vašu iduću knjigu.
Kako su nam rekli u Knjižnici Ljubuški u čijoj se evidenciji nalazi 23.000 knjiga, u protekloj godini učlanilo se oko 400 Ljubušaka.
Ono što se da primijetiti je da postoji više različitosti, nego sličnosti u odabiru naslova, što je svakako pohvalno, jer je pak najvažnija strast prema čitanju, a ujedno ovi podaci odražavaju i bogatstvo ukusa i individualnosti čitatelja.
Najčitanije knjige u 2023. – Knjižnica Ljubuški
Beletristika
Shemilt: Kći
Hosseini: Tisuću žarkih sunaca
Safak: 40 pravila ljubavi
Riley: Svjetlost s prozora
Gowda: Zlatni sin
Rivers: Nespomenuta
Johnson: Put soli
Afshar: Mjesto tišine
Moccia: Tri metra iznad neba
Hosseini: Gonič zmajeva
Lektira
Vojnović: Ekvinocij
Grčke tragedije
Cervantes: Don Quijote
Novak: Posljednji Stipančići
Šenoa: Zlatarovo zlato
Tolstoj: Ana Karenjina
Schwab: Najljepše priče klasične starine
Plaut: Škrtac
Kafka: Proces/Preobražaj
Krleža: Glembajevi
Književnost za djecu i mlade
Priručnik za djevojčice
Pilić: Što cure govore? Što dečki govore?
Barbie i dijamantni dvora
Kušec: Deset puta naj
Paljetak: Miševi i mačke naglavačke
Polak: Drugi dnevnik Pauline P.
Lofting: Pripovijest o doktoru Dolittleu
Čarobni svijet priča
Pilić: Maša i nova učenica
Lewis: Kraljević Kaspijan
Stručna literatura
Modrić: Moja igra
Papa Franjo: Božje je ime Milosrđe
Peterson: 12 pravila za život
Aydon: Povijest čovječanstva
Montefore: 101 svjetski junak
Noe: Zabranjeno kukanje
Giaccaglia: Sveti Josip Kupertinski
Kustenmacher: Živjeti jednostavnije
Sveti Augustin: Ispovijesti
Bobanović: Blankina priča
(www.jabuka.tv)