Ovaj tjedna u selu Bijači pored Ljubuškog će biti posebno živo jer će se oko jedinstvenog spomenika žrtvama rata okupljati djeca osnovne škole koja će pohađati školu slikanja “Likovnu koloniju za djecu” te time učiti ritam i tehnike slikanja na staklu. Njihovi profesori slikari Josip Gregurić iz Koprivnice i Stjepan Pongrac iz Hlebina danas su ih započeli učiti jedinstvenim tehnikama slikanja na staklu.
Općine Ljubuški prepoznala je važnost ove manifestacije te je formirana kolonija za djecu kroz koju se daje na važnosti umjetnosti i prilika da djeca izgrade svoj talent. Cilj manifestacije je da se djeci predoče tehniku slikanja na staklu. To je jedan proces rada u odnosu na slike na platnu. Prvo se napravi jedna skica na papiru i na nju se stavlja staklo na koje se izravno slika, ali stvarna slika je s druge strane stakla jer se obrnuto radi. Zanimljivo je da se slika radi s jedne strane stakla, a gleda s druge strane stakla.
Većina djece se prvi put susreću s ovom tehnikom slikanjem na staklu koja je jako zahtjevna i koja iziskuje godine truda i rada. Na ovoj koloniji se djeca upoznaju s načinom slikanja na staklu, redoslijedom postavki, detalja i strpljivosti sušenja. „Mi ćemo djeci iz Ljubuškog pokazati zahtjevne tehnike crtanja na staklu, da oni shvate kako se to radi i da nauče faze crtanja na staklu. To je jedna izazovan tehnika zbog koje smo došli iz Podravine“, izjavili su profesori koji su jako zadovolji talentom djece koja su došla te se nadaju da će s lakoćom svladati ovu zahtjevnu tehniku na staklu.
Oduševljenje ovom tehnikom moglo se vidjeti i među djecom te su nam neki od polaznika ispričali svoje dojmove. Anica Čolak nam je objasnila kako su profesori rekli da crtaju neživu prirodu, zdjelu s voćem te živu prirodu, neko zanimljivo drvo, staru kuću te ispričala: „Kad smo došli upoznali smo se s profesorima koji su nam objasnili što ćemo raditi i onda su nam objasnili kako ćemo danas crtati skicu te da ćemo sutra početi crtati na staklu.“ Anđela Čuvalo polaznica ove likovne kolonije je dodala: „Staklo ćemo staviti na našu sliku i onda ćemo početi crtati uljanim bojama, a ta slika koju nacrtamo na staklu ćemo gledati s druge strane.“
„Ovo mi je već treći put da sudjelujem i super mi je jer ne samo da crtamo nego dođemo se družiti te upoznajemo nove kulture i nove crteže radimo. Dobijemo po dva stakla, ali prvo nacrtamo skicu na papiru, preko toga stavimo staklo i po staklu slikamo. Prošle godine sam crtala kolibu prekrivenu snijegom, a ove godine crtam jesenski pejzaž i košaru s voćem“, rekla je Lucija Barbarić o likovnoj koloniji.
„Na koloniju sam došla jer sam već sudjelovala na raznim likovnim natjecanjima. Ovaj prvi dan kolonije sam naučila kako je slikanje na staklu jako zanimljivo, i zanimljivo mi je to kako crtamo s druge strane te mi se svidjelo. Glavni detalj trebamo stavit u sredinu i sve se oko toga vrti“, rekla je Anamarija Grgić.
Likovnoj koloniji uz mlade umjetnike iz osnovne škole priključio se i Jure Paponja, apsolvent slikarskog odjela studija Akademije likovnih umjetnosti u Širokom Brijegu. On je pozvan od strane organizatora kako bih se pobliže upoznao s radom slikara naivne umjetnosti iz Hlebina. „Za mjesec dana ću diplomirati, a na fakultetu nisam imao priliku raditi ovakvu tehniku jer se tamo rade akademske tehnike. Mislim se i dalje držati onoga što inače radim, ali mi je drago što mogu biti tu i vidjeti što rade slikari u Hlebinama“, rekao je Paponja koji ima u planu pripremiti svoju izložbu slika u Ljubuškom.