Osnovna škola Marka Marulića Ljubuški već drugo godinu za redom organizira Dane otvorenih vrata za učenike područnih odjela te škole. Nakon što je prošle godine manifestacija uspješno održana u Miletini, došao je red na Cerno gdje su se skupili učenici i djelatnici područnih škola Gornjih i Donjih Radišića i Miletine. Djeca su prvo uživala u predstavi veselih kaunova koji su ih zabavljali i nasmijali do suza, a nakon toga im je župnik fra Ljubo Kurtović pričao o anđelima, a posebno o Mihovilu čiji se kip nalazi na Cernu. Uslijedilo je zajedničko fotografiranje u posebno za to uređenoj prostoriji, a nakon toga druženje uz roštilj. Domaćini druženja u Cernu bile su učiteljice Ivana Bubalo i Antonija Bošnjak te asistentica Ivana Skoko.
„Zahvaljujući aktivnim učiteljicama, došli smo na ideju da se Područne škole druže i svake godine da se u drugoj školi skupe učenici tih škola. Svi su to rado prihvatili jer je to prilika da se djeca druže, organizira se prigodan program u školi, a ako je fino vrijeme iziđu ispred škole na sportska događanja, a ako u blizini ima nešto znamenito i to se obiđe. Malo se i zamezi, bude se dva tri sata u toj školi i svi su to rado prihvatili“, kazao je Davorin Medić ravnatelj Osnovne škole Marka Marulića.
Inače, škola u Cernu obnovljena je prije skoro dvije godine kada su zahvaljujući uspješnoj suradnji Vlade Županije Zapadnohercegovačke i UNDP-a preko resornog Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i zaštite okoliša izdvojena značajna sredstva za projekte energetske učinkovitosti.
Pored same energetske uštede ovim se pokušava riješiti još jedan problem da se poboljšanjem uvjeta u školi povećava broj djece. Do sada su zbog loših uvjeta u školi neki roditelja slala svoju djecu u centralnu školu Marka Marulića u Ljubuški iako zakon nalaže da se upisna područja poštuju i da se djeca upisuju u onu školu čijem upisnom području pripadaju. U zadnje vrijeme se taj problem rješava jer se dobila vizualno ljepša škola, s velikim dvorištem, dječjim parkom i sportskim igralištem.
Ovaj zajednički projekt energetske učinkovitosti Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i zaštite okoliša Županije Zapadnohercegovačke i UNDP-a na osnovu čega se obnavljaju škole, kao najvažnije institucije u sferi obrazovanja budu dokaz da se mogu dogoditi velike promjene u našim lokalnim sredinama, koje doprinose osiguranju boljih i sigurnijih uvjeta za našu djecu, koji su najosjetljivija kategorija društva i zahtijevaju najveću pažnju, uz veliki angažman vladinih tijela i punu potporu međunarodnih donatora kakav je UNDP.
„Savjetujem roditeljima da svoje dijete upišu u područnu školu ako toj školi pripadaju. Znam da ih muče učitelji i uređenje prostora. Mi sad imamo lijepo uređene područne škole sa svim sadržajima što treba djeci. Sve imaju što im treba, a što se tiče učitelja mi nadziremo koliko možemo i nastojimo da budu kvalitetni, dobri i ljubazni učitelji. Borimo se, ulažimo u školstvo, da djeca lijepo uživaju i da s vesele odlasku u školu, da slušaju roditelje, da roditelji slušaju nastavnike. Treba da roditelji što više dolaze i razgovora jer se sve može riješiti razgovorom, a poželjno je da se roditelji uključe u što više aktivnosti i tako će zajedničkim snagama biti svima bolje“, poručio je ravnatelj Medić.