U Gradskoj vijećnici Ljubuški večeras je održana promocija knjige ‘Ukrasni kamen u Hercegovini’ autora Vinka Bilopavlovića, diplomiranog inženjera geologije koji u svojoj knjizi na 220 brižno složenih stranica uz dosta fotografija opisuje nalazišta i osobine hercegovačkoga ukrasnog kamena.
Promocija je održana u organizaciji HKD Napredak, podružnica Ljubuški, a knjigu su predstavili: prof. dr. sc. Amira Galić, dipl. inž. el. Zoran Vukšić i autor dipl. inž. geol. Vinko Bilopavlović.
„Pred nama je knjiga posvećena kamenu, a autor je moj kolega kojeg je na pisanje ove knjige motivirala vječna dvojba; ima li u hercegovačkom kršu kvalitetnog ukrasnog kamena ili ne? U ovoj knjizi na nešto više od 220 stranica teksta naći ćete 178 fotografija u boji. Sadržaj knjige je podijeljen na dva približno jednaka djela. Prvo poglavlje počinje objašnjenjem što je to ukrasni kamen te autor govori o trajnosti i dekorativnosti hercegovačkog kamena“, rekla je između ostalog profesorica Galić te nakraju citirala Josipa Muselimovića koji je u svojoj kolumni opisao kako je autor knjige dao najljepši i najkorisniji doprinos u slavi hercegovačkoga ukrasnog kamena.
U svom izlaganju Zoran Vukšić, direktor poduzeća Kamenolom “Inka” Ljubuški je rekao kako mu je posebna čast što može reći nekoliko riječi o knjizi i potencijalima ukrasnog kamena na kojem možemo zasnivati jedan dio razvoja industrije koji otvara i nova zapošljavanja. „Nadam se da ćete čitanjem i listanjem ove knjige doći do određenih novih spoznaja, a ujedno vidjeti i prepoznati što to ima u našoj bližoj okolici“, zaključio je inženjer Vukšić.
Ova knjiga ing. Vinku Bilopavloviću je podijeljena u dvije cjeline. U prvom se dijelu opisuju osnovna obilježja ukrasnoga kamena u Hercegovini, potrebna laboratorijska ispitivanja, podjela kamena te metode istraživanja. Posebno je opisano stanje u sektoru istraživanja eksploatacije kamena na prostoru hercegovačkoga krša, gdje su zastupljene karbonatne naslage. Dugi dio knjige odnosi se na moguća nalazišta kamena koja su utvrđena u različitim geološkim formacijama na terenima Hercegovine u području bez eruptivnih stijena. Moguća nalazišta ukrasnoga kamena prikazana su na topografskim kartama mjerila 1:25.000 i geološkom kartama mjerila 1:100.000 s fotografijama reprezentativnih izdanaka stijena.
„Knjigu sam pisao otprilike tri godine, ali međutim treba reći da sam materijal za knjigu prikupljao cijeli radni vijek. Puna mi je kuća dokumenata na kojima su podaci o kamenu. Oni koji bilo što planiraju vezano za kamen trebaju obavezno pročitati knjigu jer sam dao neka objašnjenja, kako treba raditi i istraživati“, rekao je autor Bilopavlović te uputio riječi zahvale svima koji su pridonijeli organizaciji promocije u Ljubuškom.
U glazbenom dijelu nastupio je Toni Petrović, učenik Osnovne glazbene škole Ljubuški, a program je vodila Anamarija Nosić.
https://www.facebook.com/pg/ljubuskiportal/photos/?tab=album&album_id=10155642414542025