Devetu godinu za redom u Ljubuški, na likovnu koloniju dolaze hlebinskih slikara i kipara naive. Likovna djela koja nastaju na ovoj koloniji predaju se u vlasništvo Grada Ljubuškog te ih oni spremaju u muzej na Humcu. Ova manifestacija je od velike važnosti za Ljubuški jer se kroz nju shvaća važnost umjetnosti, a zahvaljujući ovoj koloniji svih ovih godina slikari su Ljubuškom ostavili vrijedan likovni doprinos. Kolonija se održava u selu Grab te u prostorijama Staračkog doma Ljubuški.
Na ovogodišnje likovno druženje i stvaralaštvo u Ljubuškom i Grabu, došlo je osam slikara: Vladimir Dolenec, Josip Gregurić, Zlatko Kolarek, Mirko Markešić, Branko Matina, Stjepan Pongrac, Ivan Rođak, Zlatko Štrfiček i Marija Galić.
Koloniju je osnovao akademski kipar Vinko Galić, koji je prvih godina osobno financirao njezino održavanje, a potom se uključio i Grad Ljubuški te Ministarstvo financija ŽZH, JP Parkovi Ljubuški i Skupština ŽZH.
Ovdje je riječ o naivnoj umjetnosti, o naivnom slikarstvu, rad na staklu gdje je tehnika suprotna od slikarstva na platnu. Ono što se vidi na slici je prvi potez, a kod akademski slikara ono što se vidi to je posljednji potez. Prvo se napravi jedna skica na papiru i na nju se stavlja staklo na koje se izravno slika, ali stvarna slika je s druge strane stakla jer se obrnuto radi. U tome je velika razlika te je ovo puno teža tehnika.
„Ove godine u sklopu Ljubuškog ljeta, u sklopu proslave postanka Gradom, po deveti put se radi kolonija naive s našim prijateljima iz Hlebina. Ove godine je došlo osam slikara i dobili smo jednu novinu, a mislim da je to i prvi put u povijesti. Mi smo hercegovačke motive pokušali prebaciti u tehniku naive i našim slikarima je to uspjelo te će to biti jako zanimljivo za buduće gledatelje slika. Naš konačni cilj, nakon toliko godina je napraviti stalni postav jednu galeriju u tehnici naive što bi bilo zanimljivo i neobično za na naš kraj i nadam se da ćemo u tome i uspjeti“, kazao je Tihomir Kvesić, predsjednik Gradskog vijeća Ljubuški te zahvalio svima koji su podržali i prepoznali vrijednost ove kolonije.
Ove godine slikari su svoja umjetnička djela crtali prema fotografijama članova Foto kluba Fokus Ljubuški.
„Prema dogovoru mi prvi put radimo motive Ljubuškog i Hercegovine. Moram priznati da je specifično i nešto novo što nismo do sada radili te svakako interesantno. Sve nas je ovo zaintrigiralo i ja se nadam da smo uspjeli. Mi inače radimo naše domaće motive podravskim krajevima. Ovo je nešto novo i mi vjerujem da smo napravili nešto dobro“, kazao je Stjepan Pongrac koji je crtao kamenu kuću tipičnu za ovaj kraj.
Prilikom druženja s ovim ljubaznim i komunikativnim slikarima koji su nam pokazali svoje radove saznali smo kako su zadivljeni kako ovako mala sredina poput Ljubuškog toliko ljubavi i pažnje poklanja kulturi.
Kažimo i to, kako je Starački dom Ljubuški od danas bogatiji za drveni kip sv. Ante koji je postavljen u dvorištu Dom, a izradili su ga akademski kipar Vinko Galić, Mate Tijardović i Ivica Tolić, te za raspelo koje je rad Radojka Kraljevića.