Jedinstveni vodič za profesionalce “Smjernice za procjenu i utvrđivanje najboljeg interesa djeteta” predstavljen je u četvrtak u Ljubuškom.
Prvi je ovo priručnik ovakve vrste u svijetu, a u realizaciju je utrošeno više od godinu dana. Grad Ljubuški i udruga Naša djeca Sarajevo su koordinirali projektne aktivnosti dok je i UNICEF podržao izradu ovih smjernica.
Cilj kreiranja Smjernica je pomoć svim organima, tijelima i drugim donositeljima odluka u čijoj nadležnosti je direktno ili indirektno osiguranje ostvarivanja i zaštite prava djeteta. Zaposlenici ministarstva, socijalni radnici i svi oni koji rade s djecom, njih oko 40, sudjelovali su u izradi ovog dokumenta.
Ciljevi kreiranja Smjernica su pomoć svim organima, tijelima i drugim donositeljima odluka u čijoj nadležnosti je direktno ili indirektno osiguranje ostvarivanja i zaštite prava djeteta te korištenje multidisciplinarnih pristupa kako bi se uvijek došlo do najboljih interesa djece.
Govoreći o ovom dokumentu, suautorica Katica Artuković sa Županijskog suda u Širokom Brijegu kaže kako je multidisciplinarnost najveća vrijednost ove publikacije te da je ovo prvi ovakav priručnik u BiH.
“Riječ je o jednom multidisciplinarnom pristupu na kojoj su radili stručnjaci iz javnih politika, zdravstva, pravosuđa… Oni su u kompilaciji dali svoja razmišljanja utemeljenja na iskustvu rada s djecom, što je to što trebamo uzimati u obzir u bio kojoj vrsti postupka kad su djeca u pitanju”, kazala je Artuković dodavši kako će se iduće godine u Ljubuškom raditi i edukacije na ovu temu.
Pozdravljajući prisutne goste, gradonačelnik Ljubuškog Nevenko Barbarić je istaknuo kako živimo u vremenima različitih kriza i poremećenih sustava vrijednosti, a tu, kako je kazao, najviše stradaju djeca.
“Na poticaj UNICEF-a formirali smo jedno povjerenstvo od predstavnika gradske uprave, udruga za djecu s poteškoćama u razvoju, policije, s ciljem pomoći ovim skupinama. Povjerenstvo je izradilo nekoliko dokumenata i na neki način sudjelovalo u izgradnji centra za mlade i djecu s oteškoćama u razvoju”, kazao je Barbarić zahvalivši UNICEF-u i autorima publikacije koji će ovako olakšati rad institucija.
“Na inicijativu Vijeća za djecu BiH 2016. se krenulo u ovaj proces”, kaže koordinatorica Mreže Snažniji glas za djecu Berina Ceribašić. Ona dodaje i da je bilo potrebno uraditi sve smjernice da se dođe do principa najboljeg interesa djeteta.
“U svakom slučaju pristup mora biti individualan, 2016. smo uradili analizu zakonodavstva da vidimo što je već dostupno na temu najboljeg interesa djeteta da vidimo koliki je interes i potreba da se razgovara o ovoj temi… Ovakve smjernice ne postoje nigdje u svijetu”, istaknula je Ceribašić podsjetivši tko je sve radio na ovim smjernicama.
“Mogu reći da smo ponosni na ovaj dokument koji je nakon toliko rada ugledao svjetlo dana”, istaknula je Ceribašić.
Naime, princip „najbolji interes djeteta” predstavlja osnovni instrument u zaštiti prava djeteta, čija primjena garantira rješenja koja najbolje odgovaraju potrebama i interesima djeteta. Kao opće načelo odavno je prihvaćen u mnogim međunarodnim dokumentima, ali se kao poseban princip po prvi puta promovira UN Konvenciji o pravima djeteta. Jedan je od osnovnih principa na kome se zasniva i štiti cijeli korpus prava djeteta sadržanih u Konvenciji, bez čijeg se poštivanja ni jedno drugo pravo ne može u potpunosti ostvariti. S ciljem da se državama i svima koji rade sa djecom približi princip najboljeg interesa djeteta, te da se osigura da države primjenjuju i poštuju ovaj princip. Komitet za prava djeteta je 2013. godine usvojio Opći komentar br. 14 o provu djeteta da njegovi ili njeni interesi budu od prvenstvenog značaja. Kako bi se olakšao naizgled komplicirani postupak procjene najboljeg interesa djeteta, Komitet smatra da je korisno da se kod utvrđivanja ovog principa sastavi neiscrpni i ne hijerarhijski popis elemenata koji donosioci odluke u postupku utvrđivanja najboljeg interesa mogu uključiti u procjenu ovog principa.
Na osnovu Inicijative usvojene od strane Vijeća za djecu Bosne i Hercegovine 2016. godine a uz podršku UNICEF-a Bosne i Hercegovine, Mreža nevladinih organizacija za djecu “Snažniji glas za djecu” pokrenula je konsultativni proces sa ciljem izrade Smjernica. U sam proces bili su uključeni stručnjaci, predstavnici relevantnih institucija sa svih nivoa vlasti, akademske zajednice, međunarodnih i domaćih organizacija i profesionalci iz različitih oblasti koji se u svom radu direktno bave procjenom I utvrđivanjem najboljeg interesa djeteta.
Smjernice koje ćemo predstaviti rađene su za oblasti porodične i socijalne zaštite, obrazovanja, zdravstvene zaštite, građanskih sudskih postupaka, krivičnih postupaka i smjernica za izradu javnih politika, zakona i podzakonskih akata koji se tiču djece.
Namijenjene su profesionalcima, organima i tijelima u čijoj nadležnosti su postupci u kojima se odlučuje o pitanjima koja se tiču djeteta, prije svega: sucima, tužiocima, stručnim suradnicima suda i tužilaštva, advokatima, stručnim radnicima organa starateljstva (posebno socijalnim radnicima), zdravstvenim i odgojno-obrazovnim radnicima, profesionalcima u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti te policijskim službenicima i studentima humanističkih nauka.