Projekt pod nazivom „Razvoj malog i srednjeg poduzetništva u lancu vrijednosti ljubuškog ranog krumpira“ polučio je dobre rezultate i može se smatrati više nego uspješnim i perspektivnim. To je zaključeno na završnoj prezentaciji ovog projekta, čiji je vodeći partner JU Razvojna agencija Zapadnohercegovačke županije „Herag“ uz partnerstvo s poljoprivrednom zadrugom „Plodovi zemlje“ Ljubuški, I. B. Borna d.o.o. i Rosić d.o.o..
Tržišna prepoznatljivost
Projekt ukupne vrijednosti 157.805 KM je službeno završen, a financiran je iz sredstava Europske unije u okviru zajedničkog programa EU i vlade Njemačke za lokalnu samoupravu i ekonomski razvoj koji provodi razvojna agencija GIZ.
TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA
„Najveći uspjeh je u tome što je ljubuški mladi krumpir postao prepoznatljiv u BiH pa čak i šire. Jako smo zadovoljni odrađenim poslom, ponajviše suradnjom s GIZ-om, koja je bila dobra i temeljita. Došlo je i do suradnje s pojedinim njemačkim otkupljivačima, testirali smo neke nove sorte krumpira, a pozitivna stvar je i to što smo nabavili šest traktorskih freza i pet traktorskih prskalica koje smo ustupili lokalnoj poljoprivrednoj zadruzi“, kazao je prilikom prezentacije Ivan Jelčić, ravnatelj JU Razvojna agencija ZHŽ-a „Herag“.
Na korist brojnih poljoprivrednika, u suradnji s projektnim partnerima izrađen je idejni i glavni projekt distributivnog centra za ljubuški rani krumpir u skladu s uvjetima za građenje ovakvih objekata.
„Već duže vrijeme angažirani smo oko izgradnje distributivno-sabirnog centra, koji će poljoprivrednicima olakšati plasman proizvoda na domaće i inozemno tržište. Na svu sreću, Općina Ljubuški nam je osigurala zemljište te se, prema riječima načelnika Barbarića, već od petog mjeseca iduće godine može očekivati završetak prve faze radova“, istaknuo je Dubravko Vukojević, direktor PZ „Plodovi zemlje“.
Obuke za proizvođače
TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA
Među govornicima koji su se obratili nazočnima bio je i općinski načelnik Nevenko Barbarić, koji je naglasio važnost ovog projekta za poljoprivrednike i cijeli ljubuški kraj. Prigodne riječi uputio je i Gligor Stojkov, voditelj Odjela za grant i inovacije EU ProLocal programa, a o važnosti i višestrukim koristima distributivno-sabirnog centra govorio je Milenko Soče, direktor tvrtke Agroherc d.o.o. Čapljina.
Tijekom prezentacije bilo je govora i o marketing i branding obukama te obukama za menadžment i poduzetništvo za proizvođače PZ „Plodovi zemlje“ i ostale zainteresirane sudionike, a koje su održane tijekom ove godine u zgradi poduzetničkog inkubatora HIPod, u poslovnoj zoni Zvirići.
Posebna pozornost posvećena je izradi elaborata za standardizaciju i ekonomiku, zajedno s analizom i definicijom optimalnog proizvodno-tehnološko distribucijskog procesa i modela koji obuhvaća standarde u proizvodnji i informacije za distributivni centar (skladišne kapacitete i opremu).
Pripremljen je i biznis plan i model za razvoj vrijednosti ljubuškog ranog krumpira, a među nabavljenom opremom, osim traktorskih freza i prskalica, je agrometeorološka stanica, reflectolab plus uređaj te PH metar za tlo.
TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA