U sklopu međunarodne suradnje i aktivnosti edukacije nastavnika osnovnih škola koje provodi Ministarstvo obrazovanja, znanosti, kulture i športa ŽZH u suradnji s British Council-om BiH, koji je omogućio ovu edukaciju, počela je trodnevna obuka za nastavnike osnovnih škola Županije Zapadnohercegovačke. Edukacija za nastavnike Zapadnohercegovačke županije je raspoređena u tri grada, pod nazivom ”Škole za 21.vijek”, a jedna od njih se održava u Ljubuškom, u Osnovnoj školi Tina Ujevića Vitini. Predavači na seminaru su Alis Begić i Azra Šoše.
Jedan od ciljeva ove edukacije je da nastavnici i škole sudionici projekta, usvoje međunarodno poimanje digitalne pismenosti i njenih bitnih elemenata, odnosno da dalje promoviraju značaj digitalne pismenosti, kritičkog razmišljanja i rješavanja problema kao ključnih vještina za učenje i podučavanje kao i za život u 21. stoljeću. Nastavnici će se educirati putem tri modula pod nazivom: Kritičko razmišljanje i rješavanje problema, Digitalne vještine i Micro:bits.
„Seminar „Škola za 21. vijek“ je regionalni projekt koji se održava u šest zemalja Zapadnog Balkana u kojem sudjeluje preko 30 000 nastavnika, a u Bosni i Hercegovini je to negdje oko 3 565 nastavnika. To je najveći projekt u obrazovanju koji je Vlada Velike Britanije napravila do sad u Bosni i Hercegovini. Ukupna vrijednost projekta je 10 milijuna funti i mi očekujemo da će se on odvijati u sljedeće tri godine kroz određene termine. Od rujna idu nove škole, a već su obavljeni treninzi za ravnatelje osnovnih škola. Ideja je da se tehnologijom i obukom nastavnika, koji će onda djecu podučiti kritičkom razmišljanju i rješavanju problema, kodiranju i radu s uređajem koji se zove Micro:bit.“ Mi ćemo osigurati sve to za škole. A ono što je najvažnije je da osiguravamo podršku za nastavnike i online podršku za rad s Micro:bitom. Nakon toga, projekt uzima neki svoj tok, a mi ćemo planirati razne aktivnost od natjecanja, susreta škola, rada i drugog što ide s tim“, kazao je Samir Advibegović iz British Council te zahvalio ministrici obrazovanja, znanosti, kulture i sporta u ZHŽ-u Ružici Mikulić koja je s oduševljenjem prihvatila projekt koji na dobar način pomaže ekonomiju naše zemlje.
Prvi korak za nastavnike, nakon što prođu obuke, je da stečena znanja i vještine prenesu i primijene u učionici. Nastavnike koji prođu obuku poziva se da šire informacije među svojim kolegama i ukazuju na značaj ključnih vještina u nastavi i procesu učenja. Također ih se potiče da ključne vještine ugrade u školski plan i program i utječu na nastavničku zajednicu u svojoj školi tako što će s njima podijeliti i unapređivati modele ugradnje ključnih vještina u nastavni proces.
Nakon početne, trodnevne obuke, nastavnici će raditi na konkretnim projektima, a tijekom provedbe će imati mentorsku podršku. Ovim projektom planira se osnivanje sekcija ili klubova za kodiranje u školi s ciljem promoviranja vještina kodiranja kao ključnih vještina za 21. stoljeće. Taj bi klub trebao biti mjesto na kojem će se učenici i nastavnici sastajati kako bi razmijenili ideje i unaprijedili nastavne prakse kreativnim tehnikama kodiranja, ali i platforma na kojoj učenici mogu razmjenjivati ideje i iskustva sa svojim vršnjacima iz drugih škola.