Hercegovac usred Dalmacije pobijedio s merlotom: To znači da smo jako bliski i da su nas samo granice nepravedno podijelile!; Zlatni Zadrani: Imali smo orkansku buru, posolicu, tuču…
Šampionski pehar Sabatine otišao je na istok Hrvatske, u Ilok. Chardonnay Principovac berbe 2016. Iločkih podruma šampion je bijelih suhih i polusuhih vina i ukupni šampion
Puno novih imena, mladih vinara sa sjajnim vinima, cijela jedna nova generacija koja već u svojim 20-im godinama vrlo ozbiljno stupa na vinsku scenu, glavno je obilježje ovogodišnje Sabatine.
Na ovom najvećem okupljanju vinara i vinogradara Lijepe naše i regije, koje već čak 29 godina izvrsno organizira Zadružni savez Dalmacije, svaki put na drugome mjestu, a proteklog vikenda u hotelu “Medena” u Trogiru, mladi vinski lavovi ozbiljno su iskoračili. I što je jednako važno – uz iskrenu blagonaklonu podršku starijih poznatih vinara.
Šampionski pehar ovogodišnje Sabatine otišao je na krajnji istok Hrvatske, u Ilok. Chardonnay Principovac berbe 2016. Iločkih podruma šampion je bijelih suhih i polusuhih vina i ukupni šampion, odnosno najbolje ocijenjeno vino na ovogodišnjoj Sabatini.
I nije ovom sjajnom vinu to prvi put.
Vera Zima, glavna enologinja Iločkih podruma, preuzevši najprestižnije priznanje Sabatine, kazala je za “Slobodnu”:
“Principovac je naš posebni položaj koji nam daje fantastične rezultate i, evo, ovo je već drugi put da chardonnay s Principovca dobiva na Sabatini šampionsku titulu. Prvi put šampion je bio 2013. godine. Ovogodišnji je šampion polusuho, jako, puno vino, s jako izraženim mirisom chardonnaya i dosta visokim alkoholima.”
Šampion crnih suhih i polusuhih vina je Merlot Reserve Milas 2011. iz Humca kod Ljubuškog. Usred Dalmacije, carstva crnih vina, Hercegovac je pobijedio s merlotom!
“To znači da smo stvarno jako bliski i da su nas samo granice nepravedno podijelile. Dobili smo i zlatnu medalju za Blatinu 2015. i srebro za Žilavku 2016.”, veli s osmijehom vinar Zdenko Milas, a sufliraju njegovi sinovi.
Vele, već punih 15 godina su u vinarstvu, posadili su svoje vinograde i sve im je vino od vlastitoga grožđa.
Uspjeh Korčulana
U gužvi nakon proglašenja šampiona uspijevam nakratko “oteti” Korčulane, mladu braću Zure. Marko, 26-godišnjak i 29-godišnji Ivan Batistić Zure, braća su infišana u grk, Lumbarđani, ali im i pošip odlično ide, pa je njihov pošip Zure 2018. ovogodišnji šampion vina sorte pošip.
“I lani je naš pošip Zure bio na Sabatini šampion sorte pošip, a taj naš pošip bio je i ukupni šampion bijelih vina. Ovo nam je treća godina da šaljemo vina na Sabatinu, eto, rezultati su zasad dobri i ponavljaju se, znači da radimo nešto dobro. Mi radimo vina po struci, ja sam enolog, i uvažavajući tradiciju pokušavamo ići što više u modernom smjeru”, veli Ivan Batistić Zure.
Ovog šampionskog pošipa ima samo 2500 boca. Ivan napominje da su Korčulani stigli na Sabatinu u velikom broju, da se tamo događa pravi uzlet vinarstva među mlađim svijetom:
“I korčulanski mladi vinari Tasovci dobili su zlato za svoj pošip, a mislim da im je to prvo ocjenjivanje. I Popić Zoran Cebalo dobio je zlato za pošip.”
Ovogodišnju Sabatinu je, uz Korčulane, pohodilo i puno Konavljana, Pelješčana, i osobito mnogo Zadrana. Brojne su vrhunske nagrade na dan proglašenja najboljih u kategoriji mladih i otvorenih vina otišle upravo Zadranima.
Rade Bobanović opet je bio prsa punih medalja, kao i Šime Škaulj, a bogme i Zvonimir Vlatković, koji nam reče:
“Dobio sam dva zlata za kupažu merlot- syrah i plavinu, a s obzirom na to kakva je situacija bila u Zadarskoj županiji, ova zlata vrijede dvostruko. Imali smo orkansku buru koja je posolicom pokrila vinograde, otišlo je 40 posto uroda i to je trebalo izvući, a kad sam izvukao, onda je u kolovozu došla tuča, koja je opet napravila dar-mar, tako da je ova godina tražila veliko umijeće i zato su mi ove medalje draže nego bilo koje.”
Srebro za prošek
Veliki vinski entuzijast Stjepan Vučemilović napravio je najbolje otvoreno bijelo vino. Riječ je zapravo o prošeku od malvasije dubrovačke i maraštine iz 2018. koji “raste”, vjerovali ili ne, usred Zadra u njegovu vinogradu u Diklu. I daleko od toga da mu je ovo prva nagrada, lani je u Londonu na Decanteru Vučemilovićev prošek berbe 2016. dobio srebro za prošek.
Želimir Bašić, bard dalmatinskog vinarstva, predsjednik Skupštine Zadružnog saveza Dalmacije, komentirajući veliki ovogodišnji uspjeh Zadrana kazao je: “To sa Zadrom stvarno je jedna nova lipa priča. Prije 15 godina imali smo ocjenjivanje vina u Zadru.
Na ocjenjivanju je bilo jedno jedino vino iz Zadra, i to vinara Kaštelanca. A sad su oni čudo napravili. Sad Zadrani daju najviše uzoraka i dobivaju najviše odličja.”
A među rijetkima koji su dobili Veliku zlatnu medalju su izvrsni majstori žlahtine iz Poljoprivredne zadruge Vrbnik na Krku. I odnijeli su je iz posebnih razloga s velikim zadovoljstvom put Krka. Zašto?
“Veliku zlatnu medalju za mlada vina dobili smo za Zlatnu vrbničku žlahtinu berbe 2019. I prije smo osvajali zlatne medalje, ali ovo je prva Velika zlatna medalja sa Sabatine, najveće priznanje koje je došlo u vinariju PZ Vrbnik. Nagrada nas posebno veseli i zato što je to prvo vino koje je izašlo iz našeg novog podruma i poslano na natjecanje. I prvo pa muško!
Znači da smo napravili dobar posao ne samo u kvalitativnom smislu vina, nego i u tehnološkom smislu novog podruma”, vele Dominik Gršković, zadrugar i enolog PZ Vrbnik, i Marinko Vladić, dugogodišnji direktor ove vinarije, a danas njezin upravitelj.
Lordan Ljubenkov, predsjednik Zadružnog saveza Dalmacije, čija je ekipa i ove godine sjajno odradila Sabatinu, koja je prije svega jedno veliko, lijepo, ali i iznimno korisno druženje cijelog vinskog svijeta Hrvatske, na kraju nam je rekao: “Na mjestu gdje je potekao crljenak u kaštelanskom vinogorju, evo kroz sadržaj ove 29. Sabatine, pokazivali smo koliko je vinarstvo važno i tradicionalno, to što čovjek živi od vinove loze, a i gospodarski.
Dogodio se susret struke, znanosti, proizvođača – to je Sabatina. Susret ljudi koji žive vino i od vina.”
I bilo je tako, uz izvrsne radionice, rasprave, stručna predavanja, a bogme i ples i pjesmu. Da Sabatine nema, trebalo bi je izmisliti.
Šampion bijelih suhih i polusuhih vina i najbolje ocijenjeno vino:
CHARDONNAY PRINCIPOVAC 2016. – ILOČKI PODRUMI d.d., Ilok
Šampion crnih suhih i polusuhih vina: MERLOT RESERVE 2011. – VINO MILAS, Humac, Bosna i Hercegovina
Šampion pjenušavih vina:
PJENUŠAC GOSPOJA 2016. – GOSPOJA, Poljoprivredna zadruga, Vrbnik, otok Krk
Šampion vina sorte plavac: DINGAČ 2017. – PELJEŠKI VINOGRADAR d.o.o., Kuna Pelješka
Šampion vina sorte pošip:
POŠIP ZURE 2018. – OBRT ZURE, Lumbarda, otok Korčula
Šampion kvalitete jakih alkoholnih pića: CHERRY – BOGDANOVIĆ DAVOR, Seoca
Šampion izgleda proizvoda:
EDIVO Q 2018. – EDIVO d.o.o., Janjina
Priznanje za najbolje ocijenjeni zadružni proizvod: DINGAČ 2013.- DINGAČ, Poljoprivredna zadruga i vinarija, Potomje
Najbolje otvoreno crno vino:
MERLOT BARRIQUE 2018. – ANĐELKO VRSALJKO, Nadin
Najbolje otvoreno bijelo vino:
MARAŠTINA I MALVASIJA DUBROVAČKA 2018. – STJEPAN VUČEMILOVIĆ, Zadar
Najbolje mlado crno vino:
MERLOT 2019. – OPG ELVIS NIMČEVIĆ, Nadin
Najbolje mlado bijelo vino:
POŠIP 2019. – FRANO BANIČEVIĆ CAR, Smokvica, otok Korčula