Umjesto stigme ratnog zločinca, kakvim se nije osjećao, radije je izabrao smrt. U prethodno, kako se čini, detaljno razrađenom scenariju. Prema informacijama kojima raspolaže Večernji list, na najcrnji scenarij bio je spreman još prije dvije godine, kada je i krenuo u razradu svojeg samoubilačkog plana. A o tome planu, kako se čini, ni njegovi prijatelji pa ni članovi njegove najuže obitelji nisu znali ni najmanju sitnicu.
U njihovu domu na zagrebačkom Kraljevcu, koju su nakon šokantne vijesti iz Haaga počeli obilaziti brojni Praljkovi prijatelji i suradnici, bilo je pohranjeno zapečaćeno pismo s posljednjom željom haaškog uznika, koje je stiglo prije dvije godine s uputom da se otvori samo u slučaju njegove iznenadne smrti, što se u konačnici i dogodilo.
Sprovod generala Praljka, po njegovoj želji trebao bi biti zatvoren za javnost. Održat će se na Mirogoju, na zagrebačkom krematoriju u krugu obitelji i uz prisutnost svećenika. Pepeo generala Praljka poslije bi, po njegovoj želji, trebao biti rasut po dijelovima Hrvatske.
Hrvatski generalski zbor u petak, 1. prosinca 2017. godine, od 11 do 19 sati u svojim prostorijama u ulici Jurja Habdelića 2 u Zagrebu, otvorit će knjigu žalosti. Narednih dana održat će se i komemoracija, a na dan sprovoda generala Praljka i sveta misa.
Podsjetimo, neki Praljkovi suborci istaknuli su kako bi on trebao biti pokopan u Aleji hrvatskih branitelja na Mirogoju uz najviše vojne počasti, no general je imao drugu želju.