Kroz projekat Inovacije i digitalizacija malih i srednjih poduzeća u Bosni i Hercegovini/EU4DigitalSME, kojeg su podržale Europska unija i vlada SR Njemačke, GIZ je zajedno s Ministarstvom komunikacija i transporta BIH osnovao Radnu grupu za unaprjeđenje e-trgovine u BIH, čiji članovi su bile institucije iz cijele BIH koje su direktno ili indirektno nadležne za ovaj segment.
Projekt EU4DigitalSME je imao za cilj unapređenje ekosustava digitalizacije malih i srednjih poduzeća (MSP) u BiH, a segment e-trgovine GIZ je implementirao sa Asocijacijom za online trgovinu u BIH “eComm“.
Radna grupa se fokusirala na značajna pitanja kao što su visoki transakcijski troškovi i potreba za zakonskom harmonizacijom kako bi online poslovanje postalo efikasnije i dostupnije. U okviru svojih redovnih razmjena i napora, grupa je identificirala ključne preporuke za unaprjeđenje prakse online poslovanja i promoviranje uvođenja kartičnog plaćanja u javnim institucijama.
Kroz ove zajedničke napore, započet je put za ojačano i sigurnije okruženje e-trgovine u Bosni i Hercegovini.
„Osnovna ideja zašto smo podržali eComm u našem projektu se bazira na preporukama iz posljednjeg OECD izvještaja „SME policy index 2022“, gdje je preporuka bila da BIH treba unaprijediti zakonski okvir vezano za internet-trgovinu jer zaostaje u regiji Zapadni Balkan po važećoj zakonskoj regulativi u ovoj oblasti“ rekao je Donald Prohaska, zamjenik voditelja projekta u GIZ-u.
Prema riječima Prohaske projektna podrška GIZ-a je imala dva pravca djelovanja, a prvenstveno s ciljem da MSP mogu biti spremnija za izlazak na internacionalno tržište i da poslovni ambijent u oblasti internet-trgovine bude unaprijeđen kroz poboljšanje predmetnih politika.
Uprava za indirektno oporezivanje (UINO) BIH je sudjelovala u radu neformalne radne grupe za “Unaprjeđenje internet trgovine u Bosni I Hercegovini”.
„UINO je institucija koja prema svojim nadležnostima djeluje i u oblasti internet trgovine i svako unaprjeđenje ovih procesa je i u našem interesu. Naročito želim istaknuti da je u okviru diskusije u radnoj grupi poseban značaj i korist imala direktna diskusija s predstavnicima malih i srednjih poduzeća koja već u svom poslovanju koriste internet trgovinu. Imali smo priliku čuti od poduzetnika koje izazove imaju u poslovanju putem internet-trgovine te s drugim institucijama
razmijeniti iskustvo, informacije iz prakse i razmotriti mogućnost suočavanja s izazovima koje imaju poduzetnici.“ Kazao je Ognjen Alagić, Šef carinske ispostave u UINO BIH.
Kako bi se unaprijedilo znanje iz polja digitalizacije održane su dvije e-Comm akademije. Oko 80 kompanija prošlo je e-commerce Akademiju, dok je 40 poduzeća radilo direktno s mentorima.
Jedna od kompanija koja je sudjelovala u e-commerce Akademiji je i Travel doo iz Mostara.
„Ecommerce akademija nam je bila od velike važnosti za unaprjeđenje ponude našeg hotela i projekt rebrendinga koji je u tijeku. Kroz program Akademije imali smo priliku steći neophodna znanja i vještine u oblasti digitalnog marketinga, online prodaje i upravljanja rezervacijama, što nam omogućava da značajno unaprijedimo našu online prisutnost i bolje odgovorimo na potrebe suvremenih putnika. Razumijevanje trendova u e-trgovini nam je omogućilo da optimiziramo
naše usluge i u planu nam je da ponudimo inovativna rješenja koja će privući nove goste te povećati zadovoljstvo postojećih. Ova edukacija nam je dala alate da ne samo pratimo, već i postavljamo standarde u turističkoj industriji i hotelijerstvu“ kazali su iz kompanije Travel doo Mostar.
U okviru tematskih podgrupa, identificirani su ključni zakonski propisi koji bi trebali biti predmet budućih rasprava i izmjena ili usvajanja potpuno novih zakona i to na različitim razinama vlasti odnosno kako na entitetskoj tako i na državnoj razini. Ovi propisi trebali bi biti usklađeni sa sličnim zakonima koji su već u primjeni u Evropskoj uniji (EU). U tematskim podgrupama sljedeći propisi su bili predmet rasprava:
Zakon o administrativnim taksama BiH
Zakon o unutrašnjoj trgovini FBiH
Zakon o elektronskoj trgovini FBiH
Zakon o elektronskom novcu FBiH
Na osnovu razmatranja važećih zakonskih rješenja, a koja su bitna za unaprjeđenje internet trgovine, radna grupa je formulirala 6 prijedloga, odnosno preporuka za kreatore politika u ovoj oblasti. A to su: Prilagođavanje administrativnih taksi za pošiljke i slanje poklona; Isticanje roka trajanja na ambalaži proizvoda; Harmonizacija propisa u kontekstu deklaracija; Posebna skladišta za online trgovinu; Troškovi online transakcija; Zakona o elektronskom novcu u FBiH; Statistika u oblasti internet trgovine; te Strategija maloprodajnog plaćanja.