• U Šestanovcu općina financira 83 posto cijene vrtića • Naknada za svako novorođeno dijete je 1000 eura • Novčano pomažu svim učenicima
Dobro nam je ovdje i ne namjeravamo nikamo odlaziti. Živimo u svojim kućama i sve nam je na dohvat ruke. Split nam je udaljen 40-ak minuta, Makarska 15-ak, Imotski 20-ak. Doduše, nemamo trgovinu, a možda je i bolje jer mi koje smo trenutno na rodiljskom dopustu ili smo odlučile ostati kod kuće dok nam djeca malo ne porastu, svako jutro imamo opravdan razlog za odlazak u općinsko središte po spizu, a onda i na kavicu s prijateljicama.
Govore nam to dobro raspoložene mlade mame Anita i Danijela Čikeš, Martina, Nikolina, Maja i Matea Dundić te Matea Križan i Maja Čaljkušić. Odlučile su podizati obitelji u Goričaju, jednom od udaljenih zaselaka općine Šestanovac u dalmatinskom zaleđu. Ova mala općina, koja ima 2685 stanovnika, pravi je primjer kako pažljivo osmišljenom demografskom politikom i mjerama, zadržati mlade.
U 15-ak mladih obitelji koje su odlučile ostati na “ognjištu predaka” trenutno je 25 djece od 1 do 14 godina. Srednjoškolce ne broje jer, kad se i oni dodaju, “puna je škola đaka”, kroz smijeh kažu žene s Goričaja. Nažalost, igralište uz nekadašnju seosku školu i stara kamena zgrada tek su podsjetnik na neka davna vremena u kojima je Goričaj imao i osnovnu školu.
Danas učenici putuju u osmoljetku u Šestanovac, srednjoškolci u Omiš i Imotski, a dio ih je u Splitu.
– Ovaj mir, ovu sigurnost koju imaju naša djeca ovdje, ne možete platiti. Naša djeca ne borave uz mobitel, na svježem su zraku, njihova su lica rumena od bure i vjetra – kaže Anita dok u naručju drži kćer Maju. Anita i njezine prijateljice jedna drugoj pomažu, uskaču pričuvati djecu, druže se, zajedno slave rođendane…
– Ma što je ljepše nego kad znaš kako smo tu jedna za drugu u svakom trenutku?! Dobro nam je, a nadamo se još i boljemu, prvenstveno za našu djecu – istaknule su.
U planu je gradnja još dva dječja vrtića, pa možda uskoro u šestanovačkim zaseocima djece bude još i više. Naime, ova općina iz izvornog proračuna od 770.000 eura gotovo trećinu novca ulaže upravo u demografiju. U Šestanovcu je zaposleno petstotinjak stanovnika, zapravo gotovo da ni nema nezaposlenih. Iz svojeg proračuna za dječji vrtić, osnovnoškolce, srednjoškolce, studente, nagrade uspješnim mladim ljudima izdvajaju 230.000 eura godišnje.
Trenutno je u jedinom dječjem vrtiću u općini 50-ak mališana od tri do šest godina. No djece predškolskog uzrasta je i više, pa ih dio pohađa predškolsku ustanovu u susjednom Zadvarju. Roditelji za vrtić mjesečno izdvajaju samo 18 posto pune ekonomske cijene, a ostatak od 82 posto sufinancira općina.
– Svaki naš osnovnoškolac uz besplatne udžbenike dobiva jednokratnu pomoć od sto eura za pribor i bilježnice. Svako dijete za ekskurzije i izlete dobiva od 30 do 50 posto od punog iznosa cijene. Rodiljska naknada za svako novorođeno dijete je 1000 eura. Svaki srednjoškolac godišnje dobiva 1000 eura pomoći. Taj iznos dobivaju i studenti. Oni najbolji koji osvoje neku od nagrada na natjecanju imaju dodatne novčane nagrade, a oni koji se ‘okite’ dekanovom ili rektorovom nagradom dobiju 660 eura. Doktori znanosti, a imamo i takvih, od općine dobiju kao nagradu 1327 eura – navodi Martin Merčep, načelnik općine Šestanovac.
Ima u planu i dodjelu općinske zemlje mladima koji odluče ovdje ostati.