Ljubušak Petar Herceg Tonić žrtvovao je vlastiti život da spasi stotine drugih. U znak zahvalnosti i u cilju svjedočenja povijesti Grad Ljubuški podiže spomenik jednom od najvećih američkih vojnih heroja, rođenom Ljubušaku Petru Hercegu Toniću.
Petar Herceg Tonić u SAD-u poznat kao Peter Tomich, bio je dočasnik mornarice SAD-a, koji je nagrađen najvišim vojnim odličjem SAD-a Medaljom časti, za svoje djelo u Drugom svjetskom ratu. Iz pismohrane Slobodne Dalmacije donosimo tekstove Vjekoslava Krsnika o potrazi za njim. Prvi tekst izišao je u rujnu 1986.
JEDNO PITANJE 45 GODINA BEZ ODGOVORA: Odakle je naš junak?
Uzaludan pokušaj američkog Ministarstva pravde da uđe u trag rodbini Petra Tomića, Amerikanca iz naših krajeva koji je junački poginuo u japanskom napadu na Pearl Harbour i koji je odlikovan „Medaljom časti”
Već punih 45 godina američko Ministarstvo pravde i druge institucije useljeničke službe pokušavaju ući u trag rodbini Petra Tomicha, jedinog Amerikanca porijeklom iz naših krajeva, koji je zbog svoje hrabrosti zajedno s još 14 pripadnika američke ratne mornarice odlikovan „Medaljom časti”, najvećim odlikovanjem dodijeljenim herojima prilikom japanskog napada na Pearl Harbour.
Tog dana, 7. prosinca 1941. godine, američku mornaričku bazu u skrovitoj „bisernoj” luci na havajskom otoku Oahu iznenadio je napad japanske flote i aviona kamikaza. U tom kratkom i munjevitom napadu uništen je velik dio flote i poginulo je 2113 američkih mornara i oficira, a među njima i ,,čiP’ Peter Tomich, upravitelj stroja na bojnom brodu „Utah”. U paklu ognja i užasa, strahovitih uzastopnih eksplozija, konfuzije i panike Petar Tomić je iskazao herojstvo koje nije prošlo nezapaženo, pa se savim zasluženo posthumno našao na listi nosilaca Medalje časti”, kojom je predsjednik SAD Franklin Roosevelt 4. ožujka 1942. godine odlikovao najhrabrije Amerikance u tom najtužnijem danu američke ratne mornarice.
Podvig Petra Tomića u to sunčano jutro Pearl Harboura opisao je u jednoj od brojnih reportaža o heroju, kojemu se ne može pronaći rodbina, novinar Bili Kreh ovim riječima:
„Pearl Harbour je bio u plamenu. Sirene su zavijale kroz grmljavinu granata i štektanje mitraljeza. Bojni brod „Utah”, usidren sjeverozapadno od otoka Forda, zadrhtao je u trenutku kad ga je pogodio torpedo lansiran s japanskog aviona. Drugi pogodak zbio se sekundu kasnije. Brod se naglo počeo naginjati. Izdana je naredba: „Napuštajte brod preko desnog boka”.
Na palubi, rumen u licu, smeđokosi upravitelj kotlovnice imenom Peter Tomich, probio se natrag kroz ljude koji su se gurali da bi se prebacili preko ograde. On se uputio prema najbližem otvoru na palubi. „Moram sići dolje k mojim ljudima i mojim kotlovima, inače će oni otići do vraga”, povikao je Peter Tomich jednom oficiru, odgurnuvši ga u stranu. Peter Tomich je nestao u potpalublju tog prosinačkog nedjeljnog jutra. Uspio je izvući svoje ljude iz kotlovnice i osigurati kotlove da ne eksplodiraju. Sam je odbio da napusti svoje radno mjesto, dok je pogođen „Utah” tonuo pod more”.
I još danas Petar Tomić, zajedno sa još 53 člana posade tog bojnog broda, kao i s brojnim drugim američkim mornarima i ofi-cirima, počiva u plavoj grobnici Pearl Harboura. Njegova „Medalja časti” doživjela je čudnu sudbinu od trenutka kad ga je posthumno odlikovao predsjednik Roosvelt. Prilikom dobrovoljnog pristupa u mornaricu 23. siječnja 1919. u Newarku, prije naturalizacije, koju je regulirao sljedeće godine, on je napisao daje rođen 3. lipnja u Prologu, Austrija. U slučaju smrti ostavio je adresu najbližeg rođaka Johna Tomicha, 363 Brown Street, Los Angeles. Kad je poginuo u Pearl Harboura, brzojav o njegovoj smrti vraćen je mornarici s naznakom „adresa nepoznata”, a isto se dogodilo i s obaviješću o dodijeli „Medalje časti”. Kasnije je provjerom utvrđeno da takva adresa u Los Angelesu ne postoji, niti John Tomich. Medalja je tako ostala nepredignuta u Komandi mornarice do 1943. godine, kada je u njegovu počast jedan novoporinuti razarač dobio ime „USS Tomich”. Sve do raspreme 1946. medalja se nalazila na tom razaraču, a onda je vraćena komandi Na inicijativu komandanta „Utah“, kapetana Jamesa M. Steelea i preživjelih članova posade u Salt Lake Cityju, glavnom gradu američke savezne države Utah, čije je ime nosio bojni brod, u zgradi Parlamenta otkrivena je spomen-ploča s imenima poginulih članova posade „Utaha”. Tu je još uvijek izložena i „Medalja časti” Petera Tomicha, koja čeka da se pronađe njegov najbliži rođak.
Razne ustanove i nadleštva u proteklih 45 godina pokušavali su pronaći nekog člana rodbine heroja Pearl Harboura, kako bi konačno „Medalja časti” došla u prave ruke. Bio je angažiran i Crveni križ, ali svi pokušaji ostali su dosad bez uspjeha.
Iz Pearl Harboura?
Nedavno je preko jugoslavenskog konzulata u Pittsburgu u Maticu iseljenika Bosne i Hercegovine stigao dopis što ga je uputila Služba za useljenje i naturalizaciju američkog Ministarstva pravde. U tom dopisu se ponovno pokreće pitanje pronalaženja moguće rodbine Petera Tomicha. Daju se samo ovi šturi podaci: „Peter Tomich (Petar Tomić) rođen je 3. lipnja 1893. u Prologu, Austrija. Mi mislimo daje Prolog u Republici Bosni i Hercegovini, blizu Splita. U knjižici Camegie pronašli smo atlas tiskan 1895. i u njemu stoji da je Prolog u Bosni blizu suvremene kolonije nazvane Dalmatia.”
U bosansko-hercegovačkaj Matici raspitivali su se o eventualnim rođacima Petra Tomića u Prološcu kod Livna, ali tu nema prezimena Tomić. Odatle je pismo stiglo u splitski odbor Matice iseljenika Hrvatske.
Prve provjere izvršili smo u skupštinama općina Vrgorac i Metković u kojima se nalaze Veliki odnosno Mali Prolog. Službenici u matičnim uredima tih općina nisu pronašli u knjigama nijednu osobu pod tim imenom rođenu 1893. Budući da su se knjige rođenih u to doba vodile u župnim uredima, obratili smo se u Splitu vlč. Slavku Kovačeviću, inače profesoru povijesti. On je ukazao na Prolog u općini Ljubuški, a tu mogućnost potvrdila je i službenica matičnog ureda u Metkoviću navodeći da prezime Tomić u tom kraju nije nepoznato. Da li je to pravi trag koji bi mogao dovesti do rodbine našeg heroja iz Pearl Harboura i do trenutka da „Medalja časti” nakon 44 godine nađe dom u domovini Petra Tomića, koji je ne jedini, među Amerikancima našeg porijekla ostavio značajan trag u jednom važnom trenutku američke povijesti.
Vjekoslav KRSNIK