U Hercegovačko-neretvanskoj županiji početkom listopada osnovana je Udruga oboljelih od celijakije „Gluten free“ koja okuplja članove oboljele od ove autoimune bolesti koja zahtijeva posebnu prehranu bez glutena. Uz članove iz HNŽ-a, pridružen je i znatan broj članova iz Zapadnohercegovačke županije, a uistinu su dobrodošli svi oni koji podržavaju misiju i viziju Udruge.
Kako ističe Snježana Anić, predsjednica ove Udruge, njihov rad je javan i transparentan te su početkom prosinca uputili inicijativu za unaprjeđenje prava oboljelih od celijakije prema Zavodu zdravstvenog osiguranja. Tako su postali prva Udruga koja se bavi ovom problematikom i koja je ovom Zavodu uputila zahtjev za izmjenu i nadopunu važeće odluke o sufinanciranju.
Bolest s tisuću lica
„Udruga je startala s radom 6. listopada, no nismo odmah išli javno. Marljivo smo pripremali teren te smo i na društvenim mrežama javno pozvali da nam se pridruže osobe s celijakijom i drugim oblicima nepodnošljivosti glutena, kao i sve one koji su uključeni u njihov bezglutenski život. Celijakija može postojati i bez ikakvih simptoma te je tada nazivamo ,,latentnom” ili prikrivenom celijakijom, zato se s razlogom naziva i bolest s tisuću lica“, kazala nam je Anić. Dodala je da zanimanje među građanima svakim danom sve više raste, kako vijest do njih pristiže.
„U proteklom vremenu dosta članova je već popunilo web pristupnicu i uplatilo godišnju članarinu na račun Udruge. Iskreno, drago mi je da pri učlanjenju brzo krenu s pitanjima o tome kako i sami mogu pomoći, koje su aktivnosti u tijeku, mogu li se uključiti i slično. Ovo nam je jako bitno, jer ima posla tko hoće doprinijeti“, istaknula je Anić.
S oduševljenjem su ih dočekali i liječnici mostarskih bolnica, privatnih zdravstvenih ustanova, kao i relevantnih javnih institucija koji napokon imaju produžene ruke u smislu suradnje i podrške.
Prava oboljelih
Kada je riječ o pravima osoba oboljelih od celijakije, ona se razlikuju od županije do županije. Konkretno, u HNŽ-u pravo na sufinanciranje ostvaruju djeca, studenti i nezaposlene osobe s dijagnozom celijakije gdje ZZO HNŽ/K sudjeluje u iznosu do 80 KM vrijednosti nabave bezglutenskih namirnica mjesečno. U ZHŽ-u pravo ostvaruju djeca s dijagnozom celijakije koja se redovno školuju, uključujući studente do 26 godine, a riječ je o iznosu od oko 70 KM mjesečno.
Restorani i ugostiteljski objekti u kojima se pružaju usluge oboljelima od celijakije su, pak, posebna tema.
„Prije Splita ili Sarajeva nemamo certificiran restoran gdje osobe oboljele od celijakije mogu jesti, a da se ne nađu u opasnosti od kontaminacije obroka. Međutim, postoje restorani gdje je osoblje poprilično educirano i u mogućnosti su napraviti obrok bez glutena“, naglasila je naša sugovornica.
Udruga je 26. studenoga stupila u Savez udruženja oboljelih od celijakije u Bosni i Hercegovini (SUOOCUBIH) koji je registriran 30. kolovoza 2019. godine od Ministarstva pravde BiH kao udruga na nacionalnoj razini. Njezina uloga je ključna, jer ima ovlasti za predlaganje inicijativa i prijedloga za izmjene pravne legislative na državnoj razini.
SUOOCUBIH je član Association of European Coeliac Societies (AOECS), Saveza europskih društava za celijakiju. Ovim pristupom Savezu, Udruga je dobila regionalnu konotaciju i mogućnost utjecaja na višim razinama.
Nastup Udruge na Adventu u Mostaru
Također, Udruga je zapaženo sudjelovala na manifestaciji Advent u Mostaru od 6. prosinca do 11. prosinca kao jedina bezglutenska kućica u regiji. Privukla je pažnju i posjetitelja iz susjedne Hrvatske koji su došli u Mostar po bezglutensku poslasticu.
Posjetitelji su tako imali priliku upoznati se s radom Udruge, planovima za nastavak rad, uključiti se u aktivnosti…
„Drago nam je što su naši gospodarstvenici prepoznali i podržali nastup na Adventu. Ovom prilikom želim izraziti duboku zahvalnost našim sponzorima: Džajić Commerce, Meggle, Podravka, Sfera, Šišović, Luburić, Hercegovačka pivovara, Violeta, Eurocompany, Namex, Mališić home&decor i Antonio Commerce, čije je velikodušno sponzorstvo omogućilo ostvarenje ovog projekta. Ostali smo zamijećeni, a za naš trud i predanost primili smo pohvale od Gradske uprave Mostara, odnosno Odjela kulture i gospodarstva. Posebna zahvala ide gradonačelniku i Gradu Mostaru, budući da vjerujemo kako je naša jedinstvena ponuda doprinijela promociji grada, potaknula sugrađane na posjet i zanimanje Udruge te rezultirala prilozima u obliku donacija za njezin rad. Još jednom hvala svima koji su nas podržali i posjetili našu kućicu na ovogodišnjem Adventu u Mostaru“, zaključila je Anić uz poseban naglasak kako za najmlađe članove slijedi veliko novogodišnje darivanje uz prigodan program i bezglutensku zakusku uz blagdansko raspoloženje.
Relevantne i dostupne informacije o celijakiji
Korisne informacije o celijakiji, bezglutenskoj prehrani i sve aktualne novosti nalaze se na mrežnoj stranici www.glutenfree.ba, a podatke o radu zainteresirani mogu pronaći i na društvenim mrežama Udruge. Kao i dosad, za sve informacije dostupan je i kontakt telefon 063 – 406 – 511.
Zajedno bez glutena!
Antonela Marinović Musa / Dnevni list