Kao što je poznato, na ovogodišnjim lokalnim izborima testirat će se četiri modela novih tehnoloških rješenja, i to u ukupno 24 grada u BiH, odnosno na ukupno 458 biračkih mjesta
U petak je u Vogošći, jednoj od 7 lokalnih zajednica u kojima će se na jednom dijelu biračkih mjesta, konkretno njih 145, provoditi pilot-projekt upotrebe optičkih skenera, održana simulacija glasovanja
Dvadesetak dana prije održavanja lokalnih izbora u BiH aktivnosti političkih stranaka uglavnom su i dalje usmjerene na obilazak prioritetnih područja i biračkih baza, aktivnu komunikaciju s biračima i upoznavanje s programima na samom terenu, što je i odlika tematskog dijela kampanje, ali i značajno korištenje platformi novih medija, prvenstveno društvenih mreža, kao kanala putem kojih nastoje doprijeti do što većeg broja potencijalnih birača. Još uvijek ne vidimo znakove onog završnog dijela kampanje koji bi uključivao velike predizborne skupove i medijska sučeljavanja, no ostalo je sasvim dovoljno vremena i za takve aktivnosti, osobito kada govorimo o nekim lokalnim zajednicama koje karakterizira visoka razina emocija biračkog tijela, uslijed niza razloga, od nacionalne pripadnosti pa do političkih razilaženja. U međuvremenu, aktivnosti institucija, a napose Središnjeg izbornog povjerenstva, sada su vezane uz testiranje novih tehnoloških rješenja koja će upravo imati svoju premijeru na ovogodišnjim lokalnim izborima 6. listopada, a koja su posljedica nametnutih izbornih pravila koja je donio visoki predstavnik.
Četiri projekta
U petak je u Vogošći, jednoj od 7 lokalnih zajednica u kojima će se na jednom dijelu biračkih mjesta, konkretno njih 145, provoditi pilot-projekt upotrebe optičkih skenera, održana simulacija glasovanja radi upoznavanja građana s radom skenera, kao i načinom glasovanja uz upotrebu novih tehnologija. Proces glasovanja počinje uobičajeno kao i do sada. Naime, prvo se utvrđuje identifikacija birača posredstvom osobnog dokumenta, nakon čega slijedi glasovanje koje je zaštićeno, međutim, nakon toga je predviđena novina da se popunjeni glasački listić ubacuje u skener. U tjednu koji dolazi ovakve simulacije će biti otvorene za građane i u ostalim sredinama u kojima se provodi navedeni projekt, a to su Visoko, Tuzla, Mostar, Stolac, Novi Grad i Prijedor.
Kao što je poznato, na ovogodišnjim lokalnim izborima testirat će se četiri modela novih tehnoloških rješenja, i to u ukupno 24 grada u BiH, odnosno na ukupno 458 biračkih mjesta, pri čemu je u svakom od gradova određeno po nekoliko mjesta za pilot-projekt.
Prvi pilot-projekt je “Autentifikacija birača i transmisija rezultata” koji SIP BiH primjenjuje uz podršku Europske unije, a provodit će se na 165 biračkih mjesta, odnosno 11 osnovnih izbornih jedinica, tj. gradova i općina. Iz SIP-a su ranije objasnili kako će ove tehnologije biti uvedene na 46 redovitih biračkih mjesta, u općini Domaljevac-Šamac na 7 redovitih biračkih mjesta, a u Bijeljini na 28 redovitih biračkih mjesta. Navedena tehnologija će se primijeniti i u Doboju na 17 redovitih biračkih mjesta, Goraždu na 7 redovitih biračkih mjesta, Gradiški na 14 redovitih biračkih mjesta i u Sanskom Mostu na 8 redovitih biračkih mjesta. Od ostalih gradova i općina u kojima će se primjenjivati ovo tehnološko rješenje, određeni su Srebrenica, i to na 7 redovitih biračkih mjesta, Tešanj na 9 redovitih biračkih mjesta, Trebinje na 8 redovitih biračkih mjesta te Zvornik na 14 redovitih biračkih mjesta.
Nadalje, drugi tip tehnoloških rješenja odnosi se na upotrebu optičkih skenera s automatskom transmisijom rezultata koji Središnje izborno povjerenstvo BiH provodi uz podršku USAID-a na 145 biračkih mjesta u 7 osnovnih izbornih jedinica, odnosno gradova i općina. Uz Vogošću, u kojoj se u petak testirala navedena tehnologija, a u kojoj će na izborima skeneri biti na 48 redovitih biračkih mjesta, isti tip tehnoloških rješenja će se primijeniti u Novom Gradu na 11 redovitih biračkih mjesta, Prijedoru na 25 redovitih biračkih mjesta, Tuzli na 32 redovita biračka mjesta, Visokom na 11 redovitih biračkih mjesta, Stocu na 9 redovitih biračkih mjesta te u Mostaru na 9 redovitih biračkih mjesta. Treći pilot-projekt podrazumijeva biometrijsku identifikaciju i autoidentifikaciju birača, a provodi ga SIP BiH uz podršku OESS-a na 138 biračkih mjesta u Distriktu Brčko. U konačnici, četvrti pilot-projekt odnosi se na uvođenje videonadzora, a provodi ga SIP BiH, i to u 5 gradova i općina na ukupno 10 biračkih mjesta: po dva biračka mjesta u Zenici, općini Centar Sarajevo, Banjoj Luci, Istočnom Novom Sarajevu te Vlasenici.
Pitanje prijevoza
I dok proces provedbe novih izbornih tehnologija ide utvrđenom dinamikom, to se ne može kazati i za aktivnosti oko distribucije izbornog materijala. Naime, uslijed činjenice da su poništena dva natječaja za usluge prijevoza osjetljivog izbornog materijala, odnosno nije izabran ponuđač koji bi taj prijevoz trebao i obaviti, Središnje izborno povjerenstvo uputilo je zahtjev Oružanim snagama Bosne i Hercegovine da svojim vozilima distribuiraju birački materijal do 142 grada odnosno općine. U međuvremenu je reagirao i ministar obrane BiH Zukan Helez koji je izjavio za Faktor da je donesena odluka te će Ministarstvo obrane svojim vozilima distribuirati izborni materijal za predstojeće lokalne izbore. Ovoga je tjedna, a u skladu s operativnim planom za provedbu lokalnih izbora, počeo prijevoz neosjetljivog izbornog materijala (olovke, markeri, vreće i drugo) i biračkih popisa od skladišta Središnjeg izbornog povjerenstva BiH prema svim općinskim/gradskim izbornim povjerenstvima u BiH.