Kad se male ruke slože, sve se može… Tako ide ona poznata dječja pjesma koja potvrđuje i ovu našu priču koju smo mi riječju, a učenici osnovnih škola Josip Vergilij Perić iz Imotskog i Silvija Strahimira Kranjčevića iz Lovreća ispričali upravo svojim vrijednim rukama.
Znate, oni su vam čudo od kreativaca, a upravo pred blagdane njihova kreativnost vidljiva je u punom sjaju.
“Banuli” smo u obje škole upravo kada su njihovi mali proizvodni pogoni bili u najjačoj brzini. Proizvodi se usavršavaju od ruke do ruke učenika, svatko mu dade svoj umjetnički pečat, a tek nakon toga proizvod je gotov. I to ne bilo kakav, već potpuno ekološki, s repromaterijalom iz prirode. Ništa umjetno, nikakva kemija, samo učenička mašta, talent i prirodni materijal.
Jedna školska zadruga zove se “Imota”, a druga “Ludrum”. Ludrum je staro latinsko ime za Lovreć, a Imota za Imotski, a i ta imena imaju svoju simboliku u radu ovih učeničkih zadruga. Naime, učenici i jedne i druge škole vjerni su čuvari baštinskog nasljeđa svojih mjesta.
A budući da je Božić pred vratima, glavni proizvodi vrijednih članova zadruga upravo su okrenuti velikom blagdanu. Izrađuju tako božićne suvenire koji se na sajmu odmah razgrabe.
PUNE KLUPE REPROMATERIJALA
U imotskoj školi vrlo je živahno. U jednom od prostora koji koristi učenička zadruga mnoštvo je učenika. Svi su u radnom zanosu…
Pune su klupe repromaterijala, ima tu drveta, suhih travki, kamenčića, prirodnih bojica, konca u raznim bojama… Ma sve ekološki, a u rukama Josipa Emanuela Mamića, Anamarije Gudelj, Marte Gudelj, Mije Galić, Gabrijele Lubine, Lane Puljić, Nikoline Vujčić, Ivane Vujčić, Leonarda Lončara, Nine Bilopavlović i Ene Topić pretvara se u male pastire, zvjezdice, svijeće u raznim bojama, anđeliće. Na izrezanim drvenim podlogama od drveća su crteži jaslica, maloga Isusa…
– Rade, vrijedni su, kreativni… Na prošlom sajmu razgrabljeni su im tadašnji suveniri, to im daje poleta. Nadaju se da će im i ovaj božićni sajam proteći isto tako. Naša Učenička zadruga “Imota”, iako mlada, postojanim koracima gazi naprijed. Ove školske godine ponovno smo prošli na natječaju Centra izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije “Čuvari baštine” pa će se Zadruga priključiti tom projektu.
Također, još uvijek u našoj školi djeluje projekt Biomozaik: Krš i more, pa pomažemo i tamo. No, svakako je pred nama još niz radionica, sajmovi na kojima planiramo sudjelovati, kaže nam ravnateljica prof. Ivana Petričević.
I posjet učeničkoj zadruzi “Lundrum” u Lovreću bio je posebni doživljaj. Ta je škola nadaleko poznata po čuvanju baštinskog nasljeđa, a to traje već desetljećima. O tome svjedoči i sam ulaz u školu s predmetima iz starih lovrećkih zaseoka, kuća, ali i divni etnografski muzej s više od 500 eksponata.
U posebnoj prostoriji škole, upravo uređenoj za rad učeničke zadruge iz etnološke sekcije, učenici također ne staju. Petra Šamija, pa Leonarda Šamija, Mateja Bošnjak, Mia Ćorić, Anđela Rupčić, Ana Rupčić, Lucija Katić, Magdalena Čaljkušić, Katarina Nosić, Luca Rupčić. Sve odreda djevojčice, a vidi se po tišini koliko su odgovorno prionule zadatku. Muha se ne čuje dok stvaraju anđeliće od kukuruzne lepušine, zvjezdice, cvjetiće, jaslice i štalice. A sve domaće, izvorno, iz okolnih lovrećkih šumaraka. Svake godine rade nešto novo, ne ponavljaju se u svom dekorativnom izričaju.
Njih rad cijelo vrijeme prati prof. dr. Ivana Babić.
VJEŽBAJU PODUZETNIČKE VJEŠTINE
– Učenička zadruga u našoj školi utemeljena je u školskoj godini 2004./2005., iako su i prije radile zadruge u cilju čuvanja baštinskog nasljeđa ovoga našega kraja, ali i poduzetničkog duha koji imaju naši učenici. Zadruga djeluje kroz etnološku sekciju, tu su i mali kreativci, likovna sekcija, kao i sekcija za prikupljanje i obradu prirodnina – kaže nam Babić, voditeljica etnološke sekcije, posebno ponosna na izdavanje Etnološke vježbenice, prve takve vježbenice u Hrvatskoj, a koju su Savez učeničkih zadruga i Agencija za odgoj i obrazovanje proglasili “najboljim proizvodom” učenika lovrećke škole.
– Jako smo ponosni na to. Imamo 12 radionica godišnje, svaki mjesec u godini po jednu, pa čak i tijekom ljetnih praznika, a evo vidite, ova pred božićne blagdane zaista je bogata. Djeca su oduševljena, kreativna, ubacuju i neke nove, suvremene detalje, ali su baza uvijek baštinski običaji Lovreća i njegova kraja.
Kroz ovakav oblik rada učenici vježbaju i poduzetničke vještine. Moguće da će netko od ovih predivnih malih kreativaca danas-sutra otvoriti samostalnu radnju, proizvodnju, pa ih treba učiti kako nešto izraditi, marketinški obraditi i u konačnici i komercijalizirati, prodati – veli nam prof. dr. Ivana Babić, ističući da su dječaci u zadruzi zaduženi za logistiku i prikupljanje materijala. Također, hvali i svoje kolege koji vode preostale radionice – Renatu Kolovrat, Danicu Maršić i Borisa Šituma.