Iz ljubuškog kraja donosimo još jednu u nizu pozitivnih priča. Ovaj put naša sugovornica bila je Marina Buntić, fizioterapeutkinja, praktičarka Peter Hess zvučne masaže te praktičarka Chi Nei Tsang detox masaže abdomena i Mayanske masaže zdjelice.
Kroz razgovor, upoznala nas je sa zvukoterapijom, holističkom metodom kojom se pomoću zvuka i zvučnih vibracija iscjeljujuće djeluje na tijelo, duh, misli i emocije.
Osnovni instrumenti – zvučne zdjele
-Zvučna masaža individualni je tretman pri kojem ozvučujemo tijelo polažući zvučne instrumente na i oko njega. Kako se tijelo sastoji od 70 posto tekućine, vibracije zvučnih zdjela prenose se kroz kožu, tjelesna tkiva, šupljine, organe i kosti. Zapravo, djeluju na svaku našu stanicu, kazala je Buntić za Dnevni list, koja je protekle godine bila među polaznicima prve generacije praktičara zvučne masaže u BiH u Sarajevu u organizaciji Alme Tuzi Lepir i profesora Peter Hess Akademije Hrvatska.
Pojasnila je kako izgleda tretman zvukoterapije, kazavši kako se sastoji iz nekoliko dijelova: uvodnog razgovora tijekom kojeg se definiraju potrebe klijenta, tretmana ozvučavanja tijela i završnog razgovora.
-Osnovni instrumenti koji se koriste su Peter Hess zvučne zdjele, ručno kovane od legura koje sadrže plemenite metale. Svojim oblikom i veličinom proizvode zvuk i vibracije koje su u rezonanciji s određenim dijelovima tijela na koje ih polažemo. Za sada radim samo individualne zvučne masaže, a postoje i grupni tretmani – zvučne kupke koje će, nadam se, u skoroj budućnosti također biti dio moje ponude, navela je Buntić.
Terapija zvukom prvenstveno nas dovodi u stanje duboke opuštenosti i proširene svijesti. U tom stanju lakše se povezujemo s napetostima, blokadama, negativnim obrascima i otpuštamo ih.
-Poznato je da tijelo ima sposobnost samoregulacije i samoiscjeljenja. Zvučna masaža na nježan i suptilan način pomaže nam ostvariti povoljne uvjete u tijelu kako bi se ti procesi pokrenuli. Zvučna terapija je, zapravo, prvenstveno odlična preventivna metoda. Kod zdravstvenih izazova neke od promjena koje nastaju u tijelu pri zvučnoj masaži, koje su mjerljive, medicinski i klinički potvrđene su: snižavanje krvnog tlaka, promjena postotka šećera u krvi, promjena periferne temperature, poboljšanje kvalitete spavanja, jačanje imuniteta, promjena frekvencije srčanih otkucaja. U rehabilitaciji, nakon ozbiljnih zdravstvenih stanja kada smo primorani iz korijena promijeniti dosadašnji način života, zvučna terapija pomaže nam lakše prihvatiti novonastalo stanje, ojačati samopouzdanje, kreativnost, motivaciju i životnu radost.
Prirodna kozmetika
Na zvučnu masažu odlično reagiraju male bebe, djeca s poteškoćama u razvoju, biljke, životinje… Kontraindicirana je u prvom tromjesečju trudnoće, osobama s ugrađenim pejsmejkerom i prilikom korištenja antidepresiva, istaknula je Buntić.
Njezin put je posve iskustven, ne samo kroz edukaciju i ulogu terapeuta. Naime, prije šest godina dijagnosticiran joj je maligni karcinom na dojci.
-Nakon operacije odlučila sam se za prirodnu medicinu i rad na sebi. Na tom putu susrela sam se sa zvukoterapijom i drugim metodama koje promatraju čovjeka kao cjelovito biće. Takav pristup iziskuje duboku promjenu pogleda na nas same, zdravlje, međuljudske odnose, duhovnost i prioritete koji nas vode kroz život. Također, odlučila sam se za izradu prirodne kozmetike, spoznavši koliko toksina unosimo u svoje tijelo preko kože. Počela sam s izradom dezodoransa i sapuna, a kako provodim dosta vremena u prirodi i skupljam ljekovito bilje, izrađujem i kreme za lice, losione, meleme.. Na sreću, svijest ljudi se polako mijenja, biraju se zdraviji i ekološki prihvatljiviji proizvodi i to je ono što je pozitivno. Valja znati da, kada prelazimo na prirodnu kozmetiku, svakako valja pripaziti na sastav proizvoda, ali i na trud, ljubav i iskustvo koji su gotovo uvijek najvažniji sastojak nekog proizvoda. Za sve dodatne informacije možete se obratiti putem e-maila: marina.buntic22@ gmail.com, kazala je naša sugovornica.
Za kraj razgovora poručila je kako je jako zadovoljna povratnim informacijama klijenata, što što joj daje nadu da će zvukoterapija biti prepoznata i prihvaćena u Ljubuškom, kao i u cijeloj BiH.
Piše: Antonela Marinović Musa
mostar@dnevni-list.ba