Pred Čitlučankom Ivanom Soldo, kao i preostalim kandidatima iz jedne od najpopularnijih emisija, MasterChef, našao se težak zadatak.
Ivana ima 27. godina, dolazi iz mjesta Ograđenik (Čitluk) i magistra je povijesti i pedagogije. Kod kuće voli eksperimentirati, ali samo za sebe, jer obitelj više voli klasična jela. Ivana je nekoliko sezona radila kao ispomoć u kuhinji. Veliki je gurman, voli isprobavati jela, ali još više voli kuhati, a zato je svi oko nje nagovaraju već godinama da se prijavi na MasterChef, ali ona je uvijek mislila da nije dovoljno dobra. Na kraju se ipak prijavila, ali nikome nije rekla. Obožava raditi slatko, sve vrste kolača i torti, ali bi željela naučiti više o modernoj kuhinji. Skuplja recepte i ima nekoliko bilježnica i rokovnika s prikupljenim receptima. Na prekretnici je života, voli svoju struku, ali je cijeli život nešto gura prema kuhinji i misli da je sad vrijeme da se napokon odvaži.
Kandidati su prošli kroz izazov u kojem su morali pripremiti jelo bez tradicionalnog kuhanja i pečenja. Ovo je u najmanju ruku bila prava prepreka za njihove kulinarske vještine, jer su morali biti kreativni i snalažljivi, koristeći namirnice koje se mogu konzumirati sirove ili bez termičke obrade. Među tehnikama koje su mogli koristiti, spadale su miksanje, cijeđenje, mariniranje, dehidriranje i fermentiranje.
No, kako i obično biva, to nije bilo sve. Ono što je činilo ovaj izazov još težim, bilo je bacanje kocke kako bi odredili koliko vremena imaju na raspolaganju za pripremu jela. „Vaše vrijeme kuhanja će određivati sreća. Tri su opcije, 15, 25 i 35 minuta“, objasnio im je Damir.
„Ne volim kocku, ne volim se kockati. Ne volim uopće misliti da moj život mora ovisiti o nečem takvom“, požalila se Ivana prije nego što je okušala svoju sreću u bacanju kocke. „Ja ni u „Čovječe ne ljuti se“ ne mogu u prvih pet krugova dobiti šesticu, tako da kad sam dobila 15 nisam se iznenadila iskreno“, dodala je.
Ivana je zasigurno MasterChefova nova kulinarska ikona
Svi natjecatelji imali su na raspolaganju razne namirnice, uključujući i obilje voća, a nije bilo teško za pretpostaviti tko će od njih najbolje iskoristiti sve resurse. Simpatična Ivana iz Čitluka još je jednom dokazala da njezina prava kulinarska vještina dolazi do izražaja tek onda kada joj se postave neobični izazovi.
Ivana je pripremila carpaccio od mariniranog bifteka, pesto od baby špinata, zagrebačkog sira i oraha, salatu od lubenice, naranče i mente, te tzatziki. „Sviđa mi se to što si marinirala meso, fali mi mrvica soli, ali imaš bolje omjere u samom jelu. Posvetila si se mesu na jedan ispravan način. Može to biti još malo tanje ili malo bolje marinirano, ali za 15 min mislim da si na dobrom putu“, pohvalio je Damir.
„Mogu li ja to, što će drugi reći, je li to dobro… To je nekako ono što je mene najviše kočilo pri ispunjenju nekih mojih snova i ciljeva, a samim time i doslaska u MasterChef“, ispričala je.
Nakon što su članovi žirija isprobali njezino jelo, dodijeljena joj je zaslužena titula pobjednice ovog zahtjevnog zadatka. „Za kreativnost, za snalažljivost, za okuse, za tehnike, na kraju krajeva i za vrijeme s kojim si raspolagala, Ivana čestitamo, ti si danas pobjednica“, kazao je Stjepan.
„Priželjkivala sam da u budućnosti dobijem najbolji tanjur i doživjeti to tako brzo, ne mogu vjerovati. Sigurno je moj cilj da prestanem razmišljati o tome što će drugi reći i kako će me drugi vidjeti i da dokažem i pokažem sebi i svima: ženo ti to možeš“, zaključila je.
Miroslav je u Masterchefu iskušao drugu sreću, a sve je osvojio priznanjem da traži suprugu: ”Vjerujem da su mi se povećale šanse da nađem onu pravu”
Miroslav Kordić ove je godine drugi put došao u MasterChef te stigao u top 15 kandidata ove sezone. Za naš portal podijelio je svoja iskustva i otkrio postoji li šansa da se prijavi i treći put.
Miroslav Kordić simpatični je Brotnjak koji je svoju sreću u MasterChefu ove godine iskušao drugi put. Za razliku od prvog puta, sreća ga je sada pomazila pa je stigao do top 15 kandidata. No nakon sedmog puta u stres-testu Miroslava sreća više nije mazila.
“Nije došlo do pobjede, ali ovaj plasman smatram uspjehom s obzirom na prejaku konkurenciju”, rekao nam je Miroslav.
Sredina je natjecanja te mnogi već lagano počinju gajiti nade da bi mogli doći do pobjede, no Miroslav među njima neće biti.
”Nisam razočaran ispadanjem, ali sam malo tužan što se privremeno rastajem od ovako dobre ekipe”, priznao je.
Hoće li MasterChefu dati i treću šansu?
”Ako to bude tehnički izvodljivo, dao bih Masterchefu treću šansu i to bi bila treća sreća”, siguran je.
Iako je na početku natjecanja svojim kumom zvao Mirka Barišića, ostatak showa najbolji prijatelj bio mu je Petar Tucman, a Miroslav mu predviđa blistavu budućnost.
”Volio bih u finalu vidjeti Petra Tucmana i zemu Ivanu Soldo. Ako ne oni, onda netko od kinder iznenađenja, Gaia, Dominik i Luka”, zaželio je.
Od prošle godine imao je veliku želju za napredovanjem, a za sebe skromno govori:
”Ja bih ovo nazvao svojim MasterChef putovanjem u kojem sam napredovao puno u odnosu na prošlu godinu, a smatram da ima još puno prostora za učenje i napredovanje.”
U svom predstavljanju rekao je nešto zbog čega ga je publika odmah zavoljela – da traži suprugu. Prošle godine to mu nije pošlo za rukom, ali sada bi mu nove kulinarske vještine u tome mogle pomoći.
”Da, da, vjerujem da su mi se šanse povećale da nađem onu pravu, koja će između ostalog cijeniti to što će imati i kuhara pored sebe”, rekao je.
Miroslav je strastveni navijač hrvatske nogometne reprezentacije, a da ima priliku, zanimalo nas je kakvo bi našim reprezentativcima jelo pripremio.
”Hrvatskoj reprezentaciji vrlo bih rado skuhao divlje zelje, tj. miks ljekovitih i jestivih biljaka što rastu u prirodi sa suhim mesom i prilog puru na hercegovački”, dosjetio se odlično.
Kad mora birati između tradicionalne hrvatske i bosanskohercegovačke kuhinje, Miroslav je neodlučan pa je hranu rasporedio na sljedeći način:
”Ja bih to posložio ovako: Prvo mjesto hercegovačka – sve što se može naći u prirodi, divlje zelje, gljive, šparoge itd., drugo mjesto hrvatska – plodovi mora i plodovi tora, treće mjesto bosanska – sarmice, dolmice, japraci i sve izvedenice toga.