Poanta knjige je da se čita jedna lekcija dnevno, odnosno da ju se ne čita kao sve druge knjige“, rekao nam je Matej Čuljak, autor knjige “Umijeće sreće” koja će uskoro ugledati svjetlo dana.
Ovaj dječji psiholog i psihoterapeut sa zagrebačkom adresom odrastao je u Slavonskom Brodu. Sa suprugom Lindom je u braku 16 godina i ponosni je otac šestero djece. Fakultet psihologije završio je 2010., a pronašao se u radu s djecom u vrtiću. Završio je edukaciju iz psihoterapije te integrativne dječje psihodrame. Drži predavanja kao psiholog na tečajevima priprave za brak u Zagrebačkoj nadbiskupiji te radionice za roditelje u sklopu programa „Rastimo zajedno“.
Aktivan je i na YouTubeu gdje nudi odgovore na pitanja poput: ‘Postoji li srodna duša?’, ‘Zašto kontrolirati emocije?’ te ‘Je li bolji sretan razvod ili loš brak?’. Tri je godine radio na izdavanju svoje prve knjige, a jedna od želja mu je usmjeriti se kao motivacijski govornik. Upitali smo ga o samoj knjizi, kakve savjete nudi, od kuda mu inspiracija i što čitatelji mogu očekivati od “Umijeća sreće”.
Čak 365 lekcija
Knjiga se sastoji od 365 lekcija koje pokrivaju razno razne teme – od roditeljstva, osobnog napretka, braka i obitelji, posla, života općenito, naše povijesti, odnosa među ljudima i slično.
“Kroz svaku lekciju sam čitateljima pripremio naslov same lekcije, mudri citat, tekst lekcije te na kraju pitanje za promišljanje. Poanta knjige je da se čita jedna lekcija dnevno, odnosno da ju se ne čita kao sve druge knjige, nego da nakon te jedne lekcije koja se pročita dok pijete, primjerice, kavu prije posla, uzmete sebi dovoljno vremena (taj dan) da o njoj promislite te si odgovorite na postavljeno pitanje na kraju. Čak ispod većine lekcije ima i malo mjesta da si odgovor i zapišete”, započeo je Čuljak.
Dodao je kako je knjiga u domeni psihologije, self help literatura. “Pisao sam je tako jednostavno i pitko da sam ju nazvao uvodom u self help, jer ju može čitati široka publika jer lekcije nisu međusobno ovisne”, napomenuo je naš sugovornik.
Krenuo sa statusima na WhatsAppu
Čuljak se osvrnuo i na sam proces nastajanja knjige. “Nastajala je tri godine, kada sam prvo krenuo sa statusima na WhatsAppu putem kojih sam htio ljudima ponuditi neku dnevnu motivaciju. Prvih nekoliko lekcija je bila moja želja da ljudima koji čitaju moje statuse poručim nešto što ih ide, a kasnije je to pisanje postala moja svojevrsna terapija pisanjem”, rekao nam je ovaj dječji psiholog.
Prva ideja, dodao je, bila je ići do sto lekcija, no onda se odlučio na znatno veći broj. “Kada bih uzeo nekoliko dana pauze, ljudi bi mi se tada javljali i govorili mi da nastavim jer im je to ujutro značilo puno, a kratko je i smisleno. I tako sam odlučio ići do 200 lekcija. Tek sam negdje na pola puta shvatio da bih mogao ići do 365 lekcija, odnosno da svaki dan u godini zaokružim jednom lekcijom”, poručio je Matej Čuljak.
Za kraj je dodao kako se u knjizi nalazi puno živih primjera iz njegovog života te puno terapeutskih priča interpretiranih na njegov način, kroz životno i profesionalno iskustvo. To je nešto čemu je bio posvećen zadnje tri godine, uz redovito pisanje članaka. Bit će to knjiga koju ne želite propustiti, u kojoj možete za sebe dobiti određeno usmjerenje kroz život, gledajući kako se sam autor borio s izazovima svog života.
Promocija knjige održat će se 16. prosinca 2024. godine u 18 sati u prostorima Matice Hrvatske. Svi zainteresirani za knjigu mogu se javiti autoru na matej.culjak.pp@gmail.com.