Od 18.-19. prosinca 2017. godine u Zagrebu će se održati konstituirajuća sjednica 2. saziva Savjeta Vlade Republike Hrvatske za Hrvate izvan Republike Hrvatske. Uz izbor predsjednika i potpredsjednika 2. saziva Savjeta, na sjednici će se razmatrati mogućnosti unapređenja i jačanja suradnje na gospodarskom, znanstvenom, kulturnom i svim drugim poljima između Republike Hrvatske i Hrvata koji žive izvan njezinih granica. Poseban naglasak bit će stavljen na dio vezan uz mogućnosti unapređenja sustava učenja hrvatskog jezika za Hrvate izvan Republike Hrvatske, mogućnostima suradnje u okviru EU fondova, postupak dobivanja državljanstva i druga statusna pitanja. Tijekom prvog dana rada Savjeta, članovima će se obratiti g. Andrej Plenković, predsjednik Vlade Republike Hrvatske.
Napominjemo da je Vlada Republike Hrvatske, na sjednici održanoj 7. rujna 2017. donijela Odluku o osnivanju i imenovanju članova Savjeta. Savjet čine predstavnici hrvatskih zajednica iz cijelog svijeta koji zajedno s predstavnicima državnih tijela i institucija, Katoličke crkve i organizacija civilnog društva u domovini imaju zadaću pomagati hrvatskoj vladi u kreiranju i provedbi politike, aktivnosti i programa u odnosu na Hrvate izvan Republike Hrvatske.
Članovi Savjeta iz reda pripadnika Hrvata izvan Republike Hrvatske su predstavnici udruga, organizacija i institucija Hrvata izvan Republike Hrvatske. To su osobe koje su uvažene u sredinama u kojima žive, angažirane na očuvanju i jačanju hrvatskog identiteta svojih zajednica i na unapređenju odnosa sa svojom domovinom. Imenovani su na prijedlog hrvatskih zajednica iz država iz kojih dolaze, na mandat od 4 godine (članovi Savjeta ne primaju nikakvu novčanu naknadu za svoj rad).
Zastupljenost Hrvata izvan Republike Hrvatske u Savjetu Vlade RH određena je sukladno brojnosti i značaju Hrvata u dotičnoj državi, aktivnosti i povezanosti zajednice s Republikom Hrvatskom, kao i radu na afirmaciji ugleda i interesa Republike Hrvatske. Tako bosansko hercegovački Hrvati imaju 9, hrvatska manjina u europskim i susjednim zemljama 17, a hrvatsko iseljeništvo – 29 predstavnika. Članovi Savjeta po položaju su predstavnici državnih tijela i institucija u RH.
Priliku za novu suradnju imat će sljedeći članovi:
Članovi Savjeta, predstavnici Hrvata iz Bosne i Hercegovine:
1.Borjana Krišto, 2. Miljana Glamuzina, 3. Ilija Nakić, 4. Toni Kraljević, 5. Dražen Trlin, 6. Mladenka Kermenc, 7. Perica Jelečević, 8. Boris Ćurković, 9. mons. Ivica Božinović, predstavnik Katoličke crkve u Bosni i Hercegovini VI.
Članovi Savjeta, predstavnici hrvatske manjine:
1.Stanko Horvath, predstavnica za Austriju 2. Gabriela Novak – Karral, predstavnica za Austriju 3 3. Hristina Jankova, predstavnica za Bugarsku 4. Adrijan Vuksanović, predstavnik za Crnu Goru 5. Josef Leisser, predstavnik za Češku 6. Antonella D’Antuono, predstavnica za Italiju 7. Josip Blaško, predstavnik za Kosovo 8. Franjo Pajrić, predstavnik za Mađarsku 9. Ivan Gugan, predstavnik za Mađarsku 10. Nenad Živković, predstavnik za Makedoniju 11. Petar Hategan, predstavnik za Rumunjsku 12. Radoslav Jankovič, predstavnik za Slovačku 13. Filip Božić, predstavnik za Sloveniju 14. Đanino Kutnjak, predstavnik za Sloveniju 15. Darko Sarić Lukendić, predstavnik za Srbiju 16. Snježana Periškić, predstavnica za Srbiju 17. Krunoslav Đaković, predstavnik za Srbiju
Članovi Savjeta, predstavnici hrvatskoga iseljeništva:
1. Iva Vidić, predstavnica za Argentinu, 2. Esteban Mirko Hasenay, predstavnik za Argentinu 3. Miroslav Piplica, predstavnik za Austriju 4. Luka Budak, predstavnik za Australiju 5. Ivan John Frković, predstavnik za Australiju 6. Ante Jurić, predstavnik za Australiju 7. Goran Strniša, predstavnik za Belgiju, Dansku, Luksemburg, Nizozemsku i Norvešku 8. Robert Jakubek, predstavnik za Boliviju, Ekvador, Paragvaj, Peru, Urugvaj i Venezuelu 9. Dubravka Sidonija Šuto, predstavnica za Brazil 10. Marko Buzolić, predstavnik za Čile 11. Alex Tudor, predstavnik za Čile 12. Davor Domijan, predstavnik za Francusku 13. Dragica Hadrović, predstavnica za Italiju 14. Antun Medić, predstavnik za Južnoafričku Republiku 15. Zvonimir Aničić, predstavnik za Kanadu 16. Ivan Grbešić, predstavnik za Kanadu 17. Jeanne Valetić, predstavnik za Kanadu 18. Goran Katić, predstavnik za Novi Zeland 19. Franjo Akmadža, predstavnik za Saveznu Republiku Njemačku 20. Ivan Karlo Stipić, predstavnik za Saveznu Republiku Njemačku 21. Mile Baričević, predstavnik za Saveznu Republiku Njemačku 22. Davorka Ivana Kirinčić, predstavnica za Sjedinjene Američke Države 23. Maria Sentić, predstavnica za Sjedinjene Američke Države 24. Marko Zoretić, predstavnik za Sjedinjene Američke Države 25. Joe Brajević, predstavnik za Sjedinjene Američke Države 26. Boris Miketić, predstavnik za Sjedinjene Američke Države 27. Josip Zorica, predstavnik za Švedsku 28. Ruža Studer Babić, predstavnica za Švicarsku 29. Mira Malović-Veeles, predstavnica za Ujedinjeno Kraljevstvo.