Katolička crkva u Koruškoj, preciznije biskupija Gurk – Klagenfurt, poručila je kako se “oštro distancira od ekstremno desnih i fašističkih skupova u kontekstu bleiburške komemoracije”.
Jasna pravila
Postavila je jasna pravila služenja mise na Bleiburškom polju te ih poslala hrvatskim crkvenim dužnosnicima. Kršenje pravila rezultirat će zabranom služenja mise, kažu. Bez transparenata Biskupija Gurk-Klagenfurt, koju predvodi biskup Alois Schwarz, poručili su kako su zabranili političke govore na misi. Nisu dozvoljene političke oznake ni transparenti.
Zabranjene su odore ili odjeća koja podsjeća na odore te odjeća s inkriminirajućim natpisima. Nije dozvoljeno ni postavljanje šatora niti točenje alkohola. “O tome hoćete li se pridržavati ovih uvjeta, ovisi hoćemo li u budućnosti dopustiti služenje misa”, kaže se u pismu hrvatskim crkvenim dužnosnicima.
Kako se približava 12. svibnja, dan kada se na Bleiburgu obilježava stradanje hrvatskih vojnika, austrijska politička scena sve se glasnije očituje o tom događaju. Uglavnom je riječ o političarima lijeve i liberalne provenijencije, no kritični se glasovi mogu čuti i iz Narodne stranke (ÖVP), sestrinske stranke HDZ-a.
Diskusija se vodi na više razina – na jednoj se osuđuju obilježja ustaškog režima koja su se proteklih godina mogla vidjeti na skupu, no ne dovodi se u pitanje sama komemoracija, dok se na drugoj cijeli događaj želi zabraniti argumentima kako se koristi kao krinka za slavlje nacističkog režima. Koruški župan Peter Kaiser (Socijaldemokratska stranka, SPÖ) uputio je apel federalnoj vladi da se zakonom zabrane ustaška obilježja na komemoraciji pobijenim hrvatskim vojnicima na Bleiburgu, nazivajući taj događaj ekstremističkim i desničarskim skupom koji se održava kao “vjerska procesija”.
Kaiser je za Večernji rekao kako se “koruška vlada protivi bilo kojem obliku političkog ekstremizma. Oni uključuju i desničarske skupove koji se održavaju kao “vjerske procesije” na Bleiburgu”. Kaiser je istaknuo kako je o tome pisao na više adresa – vladi, predsjedniku, ministrima – no da odgovora ni od koga nije dobio.
Kritikama se pridružio i eurozastupnik iz Narodne stranke, proeuropski orijentirani Othmar Karas: – Komemoracija je opravdana, ali zloporaba događaja mora se spriječiti. Odgovor austrijskih vlasti ipak je stigao jučer, ali novinarima. Kancelar Sebastian Kurz (ÖVP) objasnio je da je riječ o crkvenoj manifestaciji koju ne može zabrani ni on niti župan, ali ako tamo dođe do kršenja zakona, vlasti će odlučno reagirati.
Austrijski MVP je pozvao na suzdržavanje od korištenja simbola totalitarnih režima, dok su iz tamošnjeg MUP-a kazali kako provjeravaju zakonske mogućnosti da se zabrane ustaška obilježja. Bože Vukušić iz Bleiburškog voda ponavlja da je njegova udruga za komemoraciju dobila dozvolu nadležnog biskupa te da političari nisu mjerodavni niti mogu tražiti zabranu skupa.
Poštovati austrijske zakone
Premijer Andrej Plenković kazao je kako da je važno da se “poštuju austrijski propisi i da ne budu korištenja obilježja koja su protivna austrijskom zakonu”. Iz Sabora poručuju da će i dalje biti pokrovitelj Spomendana bleiburške tragedije i Križnog puta.