Prošli je vikend za dvojicu dubrovačkih policajaca bio, mogli bismo reći, pomalo nadrealan nakon što su zaustavili osobno vozilo bh. registracija i zatekli dvojicu mladića, 20-godišnjeg vozača i 21-godišnjeg suvozača koji ih, izgleda, u prvi mah nije doživio. Naime, suvozač je na kontrolnoj ploči, ni više ni manje, konzumirao kokain. Da sve djeluje još više filmski, u ruci je imao i savijenu novčanicu. Kad je vidio što radi, 21-godišnjak je odbacio novčanicu i manju količinu kokaina, no onda je počeo pretres te su policajci uočili plastičnu vrećicu u kojoj se nalazilo 55 grama kokaina. Potom su pronašli još malo kokaina, izuzeli novčanicu s tragovima droge, digitalnu vagu pa i manju količinu ecstasyja. – Vozač i suvozač su kazneno prijavljeni za kazneno djelo neovlaštene proizvodnje i prometa drogama, a osim toga, 20-godišnjak je kazneno prijavljen i za kazneno djelo omogućavanja trošenja droga. Obojica su, uz kaznenu prijavu, predani pritvorskom nadzorniku Policijske uprave dubrovačko-neretvanske. Osim toga, zbog konzumacije droge 21-godišnjak je i prekršajno sankcioniran po Zakonu o suzbijanju droga – naveli su iz dubrovačke policije o narkomanima iz BiH. U posljednjem slučaju suvozač iz BiH “pao” je na Dalmatini s kolegom iz Srbije, s više od 33 kilograma marihuane vrijedne dvije tisuće eura po kilogramu. Zaskočili su ih inspektori Službe kriminaliteta droga PU splitsko-dalmatinske i Postaje granične policije Trilj. Dvojac je dolijao na odmorištu Mosor autoceste A1 u Trnbusima kada je zaustavljen kamion s prikolicom ljubljanskih registracijskih oznaka kojim je upravljao S. S. (41), a s njim je bio S. K. (40). Nakon što je službeni pas za detektiranje droga reagirao prilikom vanjskog pregleda vozila, policija je nabavila sudski nalog za pretragu. U prikolici Mercedesa otkriveno je posebno napravljeno skrovište u kojem je nađeno 30 paketa s 33,7 kilograma marihuane. Nađeno je i po 3000 eura u svakoga, a otkrivena su i tri rezervna mobitela u kabini kamiona. Vozač i suvozač odvedeni su na kriminalističko istraživanje. Utvrđeno je da je marihuana stavljena u kamion u Crnoj Gori, a namijenjena je bila slovenskom tržištu. Zapljena je rezultat pojačanog nadzora granica radi suzbijanja prekograničnog šverca opijata.
Opasni fentanil
Ovo sve učvršćuje činjenicu da je u Europi zaplijenjeno nikad više droge, a uz poznate probleme, sada je Stari Kontinent upozoren na opasnost od fentanila, koji je 50 puta jači od heroina. – To je problem koji imate, samo još to ne znate ili je problem koji ćete uskoro imati. Sjedinjene Američke Države nastoje unaprijed upozoriti svoje saveznike “kako drugi ne bi imali isti problem koji oni imaju. Kapaciteti za proizvodnju fentanila u Europskoj uniji postoje – poruke su najmoćnijih Amerikanaca europskim dužnosnicima. Fentanil je, nažalost, i ranije pronađen i u BiH, međutim, masovnija opskrba stavlja ga u fokus problema s kojima bismo se mogli suočiti. U ovoj zemlji je zasad najpopularnija droga speed, a praktički svaka akcija policije završi njegovom zapljenom. Usporedbe radi, u BiH je lani zaplijenjen 31 kilogram speeda, dok je marihuane zaplijenjeno 18 kilograma, čime se razlikujemo od svijeta. – Kao mogući razlog za porast navedene opojne droge može se navesti relativno povoljnija cijena u odnosu na druge psihoaktivne supstancije i u odnosu na zemlje regije, kao i porast trenda individualne proizvodnje amfetamina u tzv. improviziranim prostorijama. U njima se prerađuje amfetaminska baza, što u konačnici znači i veću količinu amfetamina različite kvalitete, što dalje utječe na njegovu dostupnost i cijenu – naveli su nedavno iz MUP-a Tuzle. Sve te droge dugoročno dovode do ovisnosti, raznih psihičkih oboljenja, smrti… Nizama Šukurović nedavno je kazala kako se patologija potpuno promijenila.
Ubojite kombinacije
– Heroinskih ovisnika imamo sve manje, dok je sve veći broj mladih ljudi koji koriste amfetamine i slične supstancije. Stasava vojska mladih koji ne samo da uzimaju amfetamin nego ga gotovo uvijek kombiniraju s drugim supstancijama, poput alkohola, zbog čega se stvara vrlo teška i pogubna klinička slika – navela je. Očito moramo biti spremni na sve. Europa je, primjerice, počela jačati svoju agenciju za droge, s puno više ovlasti nego dosad. Europski plan za borbu protiv trgovine drogom trebao bi biti usvojen krajem ove godine, a očekuje se da će ga se pridržavati i BiH.