LJ::portal

  • Home
  • Društvo
  • Šport
  • Obavijesti
  • Crna kronika
  • Kultura
  • Pogled u prošlost
  • Arhiva
    • 1.2. 2009 – 21.2. 2014
    • 21.2. 2014 – 1.2. 2017
  • Osmrtnice
  • Info

„Plamen Vukovarskog svjetla“ večeras stiže u Hercegovinu

Uzarici_pl
19.07.2025 Društvo

Ove subote, 19. srpnja, u mjestu Uzarići kraj Širokog Brijega održat će se spektakl domoljublja i sjećanja pod nazivom „Plamen Vukovarskog svjetla“. Program počinje u 20:30 sati, a ulaz je slobodan.

Događaj, koji je do sada obišao više od 225 gradova i općina diljem Hrvatske i svijeta – od Australije i Novog Zelanda, preko Europe, do obje Amerike – donosi snažnu poruku zahvalnosti i poštovanja prema žrtvi Vukovara i hrvatskih branitelja. Vidjelo ga je više od 100.000 gledatelja, a u njemu je sudjelovalo preko 9.500 izvođača.

Program večeri
🎬 Prikazivanje dokumentarnog filma „Bitka za Vukovar“

🎶 Nastup HKUD-a „Blaćani Biograci“

🎤 Predavanje i svjedočanstvo Damira Plavšića, hrvatskog branitelja, redatelja i pisca

Tko je Damir Plavšić?
Damir Plavšić (Vukovar, 26. srpnja 1969.) hrvatski je pisac, redatelj i branitelj Domovinskog rata, poznat po djelima i svjedočanstvima o bitki za Vukovar i srpskim koncentracijskim logorima. Po struci diplomirani agronom, sudjelovao je u obrani Vukovara od lipnja do studenoga 1991. kao pripadnik 204. brigade HV-a. Nakon sloma obrane, zarobljen je i odveden u logore u Srbiji (Stajićevo, Niš, Srijemska Mitrovica), gdje je proveo pet mjeseci.

Plavšić je autor više knjiga, među kojima se ističu:

„Zapisi iz srpskih logora“ (1994.)

„Bitka za Vukovar – Ne plači moj dobri anđele“ (2015., prošireno 2022.)

„Ratnici u trapericama i tenisicama“ (2023.)

Njegova djela prevedena su na više jezika, a prema prvoj knjizi snimljen je i dokumentarno-igrani film. Kao redatelj, potpisuje nekoliko predstava o Domovinskom ratu, uključujući „Plamen Vukovarskog svjetla“, s kojom je gostovao diljem Europe, obje Amerike te Australije i Novog Zelanda.

Danas živi u Zagrebu, a zbog mučenja i ranjavanja nosi status 60-postotnog ratnog vojnog invalida. Nositelj je više državnih odlikovanja.

Organizatori pozivaju sve iz Hercegovine – Širokog Brijega, Mostara, Ljubuškog, Gruda, Čitluka i okolnih mjesta – da dođu i svojim prisustvom iskažu zahvalnost žrtvama i herojima Domovinskog rata.

Ovo nije samo događaj – ovo je čin zajedništva, poštovanja i pamćenja.

U proljeće 2026. godine predstava planira gostovanja u Ljubuškom, Čitluku, Grudama i Širokom Brijegu.

srp 19, 2025Desk Redakcija
Fisoglas
Kravica i Trebižat na putu ka statusu zaštićenog područja – Pozder i Markotić potpisali ugovor u LjubuškomNakon 14 godina stagnacije: Invalidnine u FBiH porasle, poznati iznosi za 2025. godinu
19.07.2025 Društvo
nuic_listopad
Ljubuški portal
IED “HERC INFO”

®© Ljubuški portal – ljportal.com | Ljubuški na dlanu

ljportal.com/osmrtnice
Kontakt

Address: Hrvatskih branitelja 57, 88320 Ljubuški

Phone: +387 63 214 819

Email: info@ljportal.com

2009-2025© Ljubuški portal