Na veletržnici u Tasovčićima kraj Čapljine kompletira se uobičajeni zimski program u koji uz razne proizvode od mlijeka, u prvom redu sireve, pa sokove, jaja, perad, kuniće, kupus za zimnicu, drva za ogrjev…, dolazi i paleta različitih vrsta suhog mesa za koje je narodni naziv – suhovina. Koliko smo uočili za sada još nema suhe jarčevine i pršuta, za čije sušenje ili treba više vremena (jarčevina), ili još nije vrijeme prodaje (pršut). Za sve te proizvode kao pazarni dan ustalio se petak, vjerojatno zbog prodavača ribe kojima je to udarni tržni dan. Shodno navici da se taj dan konzumira riba, petak je daleko najprometniji dan na prilazu veletržnici.
Rast cijena
Prodavači se za hladniji dio godine pripremaju mjesecima. Uočili smo da su cijene u odnosu na prošlu godinu, zavisno od vrste mesa, porasle od 10 do 20 posto. U toj ponudi posebice je uočljiva slanina o kojoj u zadnje vrijeme pohvalno govore i nutricionisti. Prodavači presjeku komade slanine, tako da njezine odlike budu uočljivije, sušena je na dimu, premazana bijelim lukom i soli i paprikom zbog okusa. Cijena se kreće od 20 do 22 za kilogram. Suha svinjska pečenica je 25 do 27 KM, kobasice 18 – 20 KM, suha rebra su oko 15 KM za kilogram, kolika je približno i cijena kao snijeg bijele slanine za koju rekoše da ima i ljekovita svojstva.
Suha svinjska pečenica od 25 do 27 KM |
Najskuplja u ponudi je kozja plaha 45 KM za kilogram, za pretpostaviti je da će se najmanje toliko, kada se pojavi, cijeniti i suha jarčevina. Iza kozletine po cijeni slijedi goveđi pršut 35 KM, dok je tzv. šarena govedina “baby beef”, 26 KM. Suha bravetina je 35 – 36 KM… Za dio Hercegovine istočno od Neretve gdje je bilo tradicionalno razvijeno stočarstvo vidljivo je da suho ovčje meso – suha govedina, a posebice suho kozje meso znatno i do trideset posto skuplje od suhe svinjetine.
Za trećinu skuplja od pečenice – ovčja plaha |
Tradicionalni mliječni proizvodi kao što je suhi ovčji sir iz mjeha poslovično imaju dobru “prođu”. Trenutačno najskuplji je suhi ovčji sir sa Zelengore 27 KM, suhi ovčji sir s Mirina je 25 KM za kilogram itd. Da sira ima za svačiji džep svjedoči ponuda suhog sira od obranog mlijeka tzv. torotan koji se cijeni 13 KM za kilogram. Neslani mladi sir je 7 – 9 KM, sir za pitu 6 do 8, . Naravno, u ponudi su i različite vrste kajmaka – mladi kajmak tzv. kore, pa kajmak iz kace, kajmak iz mijeha, maslo… Cijena tih proizvoda se kreće od 18 do 35 KM koliko se cijeni kajmak iz mijeha.
Domaćini koji nude spomenutu robu su od Ljubinja na jugoistoku Hercegovine, preko Berkovića, Nevesinja i Podveležja pa sve do Kupresa. Jedan od njih je Milan Damjanac iz Nevesinja, koji ističe da je uredno prijavljen kao trgovac pojedinac, dakle registrirani proizvođač i prodavač, koji svoje proizvode plasira u Mostaru i Čapljini.
Milan Damjanac ima prijavljen obrt |
„Cijene suhog mesa su rasle nešto više nego mliječnih proizvoda, od kojih neki kao suhi ovčji sir imaju gotovo istu cijenu kao lani. S obzirom da su porasli troškovi uzgoja i proizvodnje rasle su i cijene, ali ne puno, recimo lani su se suha kozja plaha i jarčevina cijenili 40 KM, ove godine su 45 KM, dakle nekih desetak. Vodimo mi računa o kupovnoj moći naših mušterija, pa nastojimo cijene držati pod kontrolom koliko se može“, kaže gospodin Damjanac.
Ponuda ribe
U cjelini ponuda tradicionalnih proizvoda se upotpunjava, a prodavači očekuju da će bez obzira na cijene i inflaciju prodaja biti kao i proteklih godina, tj. da će se pripremljena i ponuđena suhovina rasprodati.
Prodavači ribe “kumovali” pazarnom petku |
Dakle, riba je zaslužna za pretvaranje petka u “pazarni” dan na čapljinskoj veletržnici, a cijene su joj porasle krajem prošle i početkom ove godine. Najjeftinija je cinkva 6 KM, somići su 7 KM, pastrva 12 KM, som 14 KM, šaran 15, a lubin i orada iz neumskih ribogojilišta, oko 18 KM.
Rekordnu cijenu od 45 KM za kg, na pijaci ima kozja plaha |