Ogroman rast cijena posljednjih godina u BiH nisu pratili iznosi na tekućim računima njezinih građana. Poražavajuća je činjenica da mi danas teže živimo nego prije
Život u BiH svakim je danom sve skuplji. Iz godine u godinu standard pada i odavno se nitko u ovoj zemlji ne nada da će sutra biti bolje
Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za osobnu potrošnju u BiH, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u srpnju u odnosu na prethodni mjesec ove godine u prosjeku nisu zabilježile promjenu, dok je na godišnjoj razini u srpnju u prosjeku zabilježen rast cijena od 1,8%. Prema podacima Agencije za statistiku BiH, u srpnju ove godine u odnosu na prethodni mjesec prijevoz je u prosjeku skuplji za 1,1%, rekreacija i kultura za 0,8%, alkoholna pića i duhan za 0,7%, zdravstvo za 0,6%, a namještaj, uređaji za kućanstvo i redovito održavanje kuće te restorani i hoteli za po 0,3%. Hrana i bezalkoholni napici bili su u prosjeku jeftiniji za 0,4%, a odjeća i obuća za 5%.
Službeni podaci
Razina cijena u srpnju ove godine u odnosu na isti mjesec prethodne viša je za 1,8%. Zabilježen je prosječni rast cijena hrane i bezalkoholnih napitaka za 0,8 posto, alkoholnih pića i duhana za 4,6%, stanovanja i režijskih izdataka za 1,3%, namještaja, kućanskih uređaja i redovitog održavanje kuće za 1,1%, zdravstva za 3,7%, prijevoza za 3,2%, komunikacija za 1,2%, rekreacije i kulture za 3,4%, obrazovanja za 2% te restorana i hotela za 7,3%. Cijene odjeće i obuće u prosjeku su pale za 9,4%. Ogroman rast cijena posljednjih godina u BiH nisu pratili iznosi na tekućim računima njezinih građana. Poražavajuća je činjenica da mi teže živimo danas nego prije 10 godina. Poražavajuće je i to što nas pokušavaju uvjeriti da je naš standard dobar. Građane, naravno, najviše zabrinjavaju cijene hrane, koje su, kad se u obzir uzme standard velike većine, previsoke. Analiza Saveza sindikata RS-a pokazuje da je u pet godina trošak za hranu za jednu četveročlanu obitelj otišao za gotovo 500 KM. Naime, u srpnju 2019. trošak prehrane bio je 704 KM, a u istom mjesecu ove godine čak 1178 KM. Taj iznos podrazumijeva namirnice koje bi jedna obitelj trebala moći priuštiti tijekom mjeseca kako bi se podrazumijevalo da se hrani bez kalkuliranja što i koliko čega kupiti. Međutim, mnoge obitelji prilikom kupnje nemaju drugi izbor nego se preračunavati što za svoja primanja mogu kupiti kako bi iznos koji su zaradili razvukli do sljedeće plaće. Sindikalna potrošačka košarica koju je Savez samostalnih sindikata BiH izračunao za srpanj 2024. iznosi 2977,80 KM. Prosječna plaća isplaćena u FBiH za svibanj 2024. iznosila je 1384 KM. Minimalna plaća u FBiH je 619 KM. Pokrivenost sindikalne potrošačke košarice prosječnom plaćom je 46,48%. Pokrivenost sindikalne potrošačke košarice minimalnom plaćom je 20,79%.
Inflacija
Troškovi prehrane u srpnju su iznosili 1302,40 KM. S druge strane, sindikalna potrošačka košarica koju je Savez samostalnih sindikata BiH izračunao za srpanj 2019. iznosila je 1998,61 KM. Dakle, potrošačka košarica skuplja je 1000 KM. Troškovi prehrane tada su iznosili 866,60 KM, dakle, bili su manji za 435,80 KM. Život u BiH svakim je danom sve skuplji. Cijene rastu, kupovna moć građana slabi, a životni standard opada. Zbog sve većeg nerazmjera između prihoda i troškova života građani sa svojim prosječnim primanjima teško preživljavaju od prvog do prvog. A poskupljenja se nižu. I dok je prosječna plaća prije 10 godina bila 800 KM, u to vrijeme potrošačka košarica iznosila je 800 KM. To jasno pokazuje koliko se danas teže preživljava.
Danas je prosječna plaća dovoljna tek za hranu. Iako inflacija, prema službenim podacima, stagnira te trenutačna godišnja iznosi 1,8%, to, nažalost, ne znači da stagniraju i cijene. One samo sporije rastu. Prije 10 godina građani su za 1000 KM mogli kupiti od 25 do 50 posto više hrane, u ovisnosti o tome koji im se proizvodi nađu u košarici, te natočiti oko 20 posto više goriva na benzinskim crpkama. Za spomenutu svotu novca danas se, pojedinačno gledajući, može kupiti 120 kg manje riže, 150 brašna, 23 kg teletine, a svinjetine 21 kg. Ništa bolja situacija nije ni kada je u pitanju piletina.
Nekada su građani BiH za 1000 KM mogli kupiti 178 kg tog mesa, a danas, 10 godina poslije, tek 147 kg. U slučaju ulja taj deficit iznosi 92 litre, mlijeka 203, a goriva 65 litara, više od jednog spremnika. U srpnju 2004. cijena potrošačke košarice u FBiH bila je 458,76 KM, a prosječna plaća te godine iznosila je 505 KM. Dakle, prije 20 godina prosječna plaća mogla je pokriti troškove života četveročlane obitelji. Stoga i ne čudi što je u posljednjih 10 godina doslovno došlo do egzodusa stanovništva. Iz godine u godinu standard je padao i odavno se nitko u ovoj zemlji ne nada da će sutra biti bolje.