Koliko daleko će ići Banjaluka i Sarajevo u verbalnom ratu oko Dana Republike Srpske i postoji li opasnost da se najnovija kriza pretvoriti u oružani sukob? Kakvu su poruku poslali Amerikanci s borbenim zrakoplovima iznad BiH? Jesu li suštinske izmjene izbornog zakona pale u potpuni zaborav? Bi li odgovor Mostara trebao biti sustavno uvezivanje županija i općina s hrvatskom većinom? Te kako bi u budućnosti trebao izgledati Hrvatski narodni sabor? O tim i drugim aktualnim temama za Kompas RTV-a Herceg-Bosne govori jedan od utemeljitelja HNS-a sveučilišni profesor doktor znanosti Marko Tokić.
U slučaju odcjepljenja RS-a pozicija Hrvata će biti vrlo neugodna – mogući su svakakvi radikalni scenariji
„Vika između političkog Sarajeva i Banjaluke ima učinke koji dugoročno mogu biti katastrofalni“, rekao je u emisiji Kompas RTV-a Herceg-Bosne jedan od utemeljitelja HNS-a i sveučilišni profesor dr. sc. Marko Tokić komentirajući obilježivanje Dana Republike Srpske.
Kazao je kako su Amerikanci doveli Milorada Dodika na vlast, a na obilježavanju Dana RS-a su dizali zrakoplove kako bi plašili tog istog Dodika. „Znači da su njihove procjene od prije dvadeset i pet godina bile potpuno promašene. To je još jedna potvrda da u tom trenutku zapravo nisu dobro vidjeli Bosnu i Hercegovinu i njezinu budućnost.“ Objasnio je kako nije siguran vide li i danas dobro stanje u BiH. Na pitanje je li Dodiku svejedno što mu Amerikanci poručuju Tokić je kazao „naravno da nije“.
Rekao je kako političko Sarajevo više galami stvarajući dojam hrabrih ratnika, znajući da ništa neće poduzeti. „To je podizanje tenzija koje ničemu ne vode. Nemaju nikakav objektivan učinak. Osim stvaranja napetosti, koja možda u jednom i drugom biračkom tijelu stvaraju odnos homogenizacije.“
Tokić je objasnio kako će u slučaju odcjepljenja RS-a pozicija Hrvata biti vrlo neugodna. „Dio bošnjačkog političkog elementa nezadovoljan takvim raspletom može doći do radikalnih ideja kako ne preostaje ništa drugo nego nas turnuti u more. Uzeti sto posto i prostora i vlasti. Nijedna ta radikalna ideja nije dobra za Hrvate i s obzirom na njihovo ekonomsko i demografsko stanje imamo puno razloga za zbrinutost.“
Kazao je kako je Aleksandar Vulin kojega je Dodik imenovao tzv. senatorom RS-a jedan od najzagonetnijih političara na prostorima bivše Jugoslavije. Komentirao je i izjavu Vulina da se stvara „srpski svet“ i da proces ujedinjenja ne može biti zaustavljen. „’Srpski svijet’ nije ništa drugo nego Velika Srbija, samo prilagođena novim političkim okolnostima. Ono što je Šešelj bio u ratu za Miloševića, to je danas Vulin za Vučića“.
Istaknuo je kako je Christian Schmidt u vezi izbornoga zakona u BiH podlegao pritiscima iz Sarajeva. „Ako će napraviti samo tehničke izmjene, onda se hrvatska pozicija u BiH može samo braniti u provedbi rezultata izbora. Ali to je apsolutno neravnopravna utakmica“, kazao je Tokić i dodao kako tehničke izmjene ne znače ništa. „Onda politička sudbina hrvatskog naroda nije u rukama Hrvata i oni su objekt međunarodne i lokalne politike.“
Rekao je kako izmjene izbornog zakona utječu na nestabilnost u Federaciji te političke sukobe između Sarajeva i Mostara. „Nisam siguran da unutar Trojke postoji politička elita koja bi se usudila donijeti zakon koji bi osigurao pravo hrvatskog naroda na samostalni izbor vlastitih zastupnika.“