
U obnovljenim prostorima Starog samostana Školskih sestara franjevki Krista Kralja Provincije Sv. Obitelji u Potocima pokraj Mostara, u srijedu 28. svibnja, otvorena je „Paxa House“ – prva kušaonica maslinovih ulja u Bosni i Hercegovini
Projekt je realiziran uz potporu inicijative Green&Health BiH, koju provode Talijanska agencija za suradnju i razvoj (AICS) i Mediteranski agronomski institut CIHEAM Bari.
Ova kušaonica predstavlja prvu sjevernu postaju buduće Ceste maslinovih ulja Hercegovine – turističke i razvojne rute čiji je cilj promocija maslinovog ulja kao autohtonog i zdravstveno sigurnog proizvoda, ali i kao temelja razvoja agroturizma u regiji.
Svečanosti su nazočili brojni uzvanici, među kojima: direktorica ureda AICS u Tirani Stefania Vizzaccaro, direktor CIHEAM Bari Fabrizio Contento, koordinator projekta Mladen Todorović, direktor Federalnog agromediteranskog zavoda prof. dr. Marko Ivanković kao i prijatelji i dobročinitelji iz Irske, lokalni mještani, predstavnici medija i sestre koje djeluju u samostanu.
Program je započeo pozdravnim govorom s. Dominike Anić, nakon čega se okupljenima obratila provincijska predstojnica s. Franka Bagarić koja je istaknula važnost projekta kako za zajednicu sestara, tako i za lokalno stanovništvo. „Paxa House – Kuća mira smještena je u prostoru nekadašnje školske učionice, otvorene davne 1913. Neka ovo mjesto, kao i u prošlosti, i danas bude poticaj za sve one koji žele predstaviti plodove svog rada“, kazala je, uz ostalo, s. Franka.
Voditeljica projekta s. Dajana Dujmović istaknula je kako Paxa House nije samo kušaonica, već i simbol povratka zemlji, potpore malim proizvođačima i stvaranja zajednice utemeljene na vrijednostima rada, poštovanja i ljubavi prema prirodi. „Ovdje ćete moći kušati i kupiti maslinovo ulje, med, vino, sokove, prirodnu kozmetiku i druge proizvode našeg kraja. Svaki nosi pečat truda i povezanosti s lokalnom zajednicom“, rekla je s. Dajana.
Osim degustacije, u Paxa House planiraju se edukacije o održivoj poljoprivredi, ekološkoj proizvodnji i očuvanju prirodnih resursa. S. Dajana posebno je zahvalila partnerima iz Italije, timu Green&Health BiH te svim stručnjacima i maslinarima koji svojim radom doprinose razvoju regije.
Stefania Vizzaccaro iz AICS-a izrazila je zadovoljstvo što može svjedočiti ostvarenju jednog sna, zahvalila je onima koji u snažnoj sinergiji i suradnji grade ovu priču te je izrazila nadu da će uroditi plodom.
Fabrizio Contento naglasio je širu viziju projekta: „Naš cilj nije samo promocija zdrave hrane, već i uključivanje marginaliziranih skupina i osnaživanje lokalnih zajednica. Ovakvi projekti stvaraju nove vrijednosti – za ljude, za okoliš i za budućnost.“
Govoreći u ime projekta Green&Health BiH Mladen Todorović, najavio je otvaranje još šest sličnih centara u sljedećoj godini. „Ovo je tek početak, ali već sada osjećamo da smo stvorili nešto posebno – mjesto okupljanja dobrih ljudi, razmjene iskustava i promocije zdrave hrane i održive poljoprivrede“, kazao je Todorović.
Poseban dio programa bila je vođena degustacija maslinovih ulja pod vodstvom dr. sc. Mire Barbarića, stručnog savjetnika za voćarstvo pri Federalnom agromediteranskom zavodu.
Nakon programa, uzvanici su imali priliku razgledati galeriju i sobu sjećanja u obnovljenom samostanu.
Maslinik sestara franjevki smješten je u neposrednoj blizini Mostara, u sklopu samostana Sv. Franje u Potocima, i predstavlja plod ljubavi, truda i duhovne predanosti. O kvaliteti maslinova ulja koje se ondje proizvodi svjedoče brojna stručna priznanja. Na površini od 14 hektara posađeno je ukupno 3 800 stabala maslina, pažljivo odabranih prema kriterijima kvalitete i otpornosti. Uzgaja se pet sorti: Istarska bjelica, Oblica, Pendolino, Cipressino i Ascolana Tenera – svaka sa specifičnim karakteristikama, a zajednički im je visokokvalitetan plod. Dio maslinika datira još iz 2007., dok je većina posađena 2012., kao dio modernog i održivog pristupa poljoprivredi. U veljači ove godine posađen je i „Maslinik nade“, u kojem se nalaze rijetke bijele masline sorte Leucocarpa.
Kušaonica nudi degustaciju vrhunskog domaćeg maslinovog ulja Paxa, ali i drugih hercegovačkih ulja te proizvoda malih lokalnih proizvođača. Uz kušaonicu se nalazi i prodajni prostor, a cijeli kompleks obuhvaća i muzej, galeriju te smještajne kapacitete za posjetitelje, čime dodatno doprinosi razvoju agroturizma i očuvanju lokalne tradicije maslinarstva.
Kako je navedeno na mrežnoj stranici Školskih sestara franjevki Provincije Sv. Obitelji, „u Paxa House maslina nije samo biljka, nego simbol života, mira i blagoslova. Ova kušaonica svjedoči kako se rad ruku, ljubav prema zemlji i vjera mogu pretočiti u prostor susreta, dijeljenja i zahvalnosti. Tu ulje nije samo plod – ono je znak nade i budućnosti koja raste iz vjernosti malom i svakodnevnom.“