U svijetu oko 125 milijuna ljudi boluje od neke vrste psorijaze. U BiH još uvijek nema podataka koliko je oboljelih. Društvo psorijatičara Federacije BiH tim povodom je organiziralo u Mostaru i Sarajevu edukativna predavanja kako bi, prije svega, podigli svijest o težini ove bolesti i apelirali na nadležne institucije da omoguće adekvatno liječenje. Širokobriježanka Sanijela Ljubić već 30 godina bori se sa psorijazom, koju su naslijedila i njezina dva sina. Riječ je o kroničnoj upalnoj kožnoj bolesti koja nije prijelazna, ali ozbiljno može narušiti zdravlje i kvalitetu života, posebice jer se kao posljedica najčešće javlja psorijatični artritis.
– Kad dođete u fazu da vam otpadnu svi nokti, da vas bole zglobovi, da ujutro ne možete stati na noge i da imate 95% zahvaćene kože, pričam konkretno o svom slučaju, onda je već vrijeme da morate raditi neki daljnji korak, a da pri tome ne morate napustiti našu državu i da ne morate sami to plaćati jer su to jako skupa liječenja – navela je. Sanijela je upravo zbog nemogućnosti liječenja u BiH bila primorana privremeno napustiti obitelj i preseliti se u Hrvatsku kako bi se liječila biološkom metodom koja joj je bila nužna. Već punih 5 godina prima lijek, koji su kod nas tek prije godinu dana odobrile samo pojedine županije, a mjesečno košta oko 2 i pol tisuće maraka. Na razini FBiH lijek nije odobren, ali je po određenim županijama.
Matea Ćorluka, specijalistica dermatovenerologije SKB Mostar: “Psorijaza napada i druge organe i brojne druge komorbiditete, različite kardiovaskularne, psorijaticni artritis, kao i upalne bolesti crijeva. Ogroman problem s kojim se psorijatičari susreću je i stigmatizacija u društvu, kažu liječnici, jer se zbog neinformiranosti misli da je bolest prelazna.”
Ne postoji još uvijek ni registar oboljelih. U Društvu psorijatičara Federacije BiH se nadaju da će nadležne institucije ubuduće imati više sluha i odgovornosti za rješavanje problema ove populacije.