U BiH su tokom ove godine zabilježena 42 slučaja oboljelih od HIV/AIDS-a, a najviše je homoseksualaca. Do sada je ukupno u našoj zemlji registrirano 568 osoba oboljelih od HIV/AIDS-a, dok je 89 njih umrlo. U Federaciji BiH registrirano je 26 novootkrivenih slučajeva HIV infekcije, među koji ma je osam oboljelih od AIDS-a.
U Republici Srpskoj u ovoj godini prijavljeno je 16 novih slučajeva oboljelih od HIV/AIDS-a, podaci su Instituta za javno zdravstvo. Riječ je o osam oboljelih od HIV-a i osam od AIDS-a. Od ukupnog broja prijavljenih, najveći broj pripada homoseksualnoj populaciji. Među oboljelima najveći broj pripada starosnoj grupi od 30 do 49 godina.
Pet stranaca
Najviše tih slučajeva je, prema podacima Federalnog zavoda za javno zdravstvo, u Hercegovačko-neretvanskom kantonu, i to pet, po četiri su u Sarajevskom i Zeničko-dobojskom, po tri u Unsko-sanskom i Srednjobosanskom kantonu, a dva u Tuzlanskom. Među otkrivenim slučajevima HIV infekcije u 2024. godini, pet je stranih državljana.
Zabrinjavajuće je da raste broj zaraženih i oboljelih, ali i da se značajan broj novih HIV infekcija otkriva u kasnom stadiju. U ukupnom broju dijagnosticiranih slučajeva HIV infekcije 88,7 posto bilo je u muškoj populaciji. Gotovo isti postotak se odnosi na dijagnosticirane slučajeve HIV infekcije i u ovoj godini. Također, u ovoj godini naj veći broj slučajeva HIV infekcije registriran je u starosnoj grupi od 30 do 39 godina.
Nezaštićen odnos
Dominantan način prijenosa HIV infekcije u ukupnom broju registri ranih slučajeva bio je nezaštićeni spolni odnos, i to homoseksualni, odnosno među muškarcima koji imaju spolne odnose s muškarcima (MSM), i to s 56,5 posto, te heteroseksualni s 31,7 posto. U posljednjih nekoliko godina, zabilježen je porast infekcije HIV-om među MSM populacijom. U 2024. godini dominantan je prijenos HIV infekcije u MSM populaciji koja čini 65,4 posto slučajeva – informacije su iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH.
Mali je postotak testiranih ljudi
Dr. Semir Hrvo, infektolog s Univerzitetsko-kliničkog centra (KCUS) u Sarajevu, kaže da su osobama od HIV infekcije, odnosno oboljelim od AIDS-a dostupni gotovo svi lijekovi koji postoje na europskom tržištu.
– Generalno, kod nas je problem što se ne provode testiranja, što je, dakle, mali postotak testiranih ljudi. Jer, sigurno je u populaciji veći broj ljudi koji ne znaju za svoj status i onda je problem kada se jave pacijenti kojima je uz napredovala bolest, odnosno AIDS. Malo je promotivnih kampanja, kao i preventabilnih programa.
Dodaje i da u našem društvu vlada velika ne poznanica kada je riječ o HIV-u, odnosno AIDS-u, ali i da je zastupljena velika stigma medu zdravstvenim profesionalcima. Ključ je, poručuje, rana detekcija i adekvatno tretiranje. Da je broj testiranja daleko manji nego su to stvarne potrebe, potvrđuje nam Damir Laličić iz udruge Partnerstvo za zdravlje koje se bavi i problemom osoba koje su zaražene HIV-om.
Da je broj testiranja na HIV daleko manji nego su to stvarne potrebe, potvrđuje nam i Damir Laličić iz udruge „Partnerstvo za zdravlje” koje se bavi i problemom osoba koje su zaražene HIV-om.
-Testiranja se provode u VCT centrima (engl. Voluntary Confidential conselling and Testing) koje smo napravili uz pomoć Globalnog fonda za borbu protiv HIV-a i AIDS-a. Trenutno je operativno njih pet, u Sarajevu, Mostaru, Zenici, Tuzli i Bihaću. Do sada su nas podržavali Federalno ministarstvo zdravstva i Ministarstvo civilnih poslova BiH, međutim, u ovoj godini još nije bilo poziva ni od jednog ministarstva, a to je nama neki osnovi s kojim počinjemo plan za godinu – kaže Laličić za „Avaz”.
Navodi da je glavni problem logistika, jer, osim što se nedovoljno testira, pacijenti iz Mostara ili Bihaća moraju po terapiju u Sarajevo. Liječenje se, osim u Sarajevu, u našoj zemlji provodi u Tuzli i u Banjoj Luci.
Trenutno se liječe 194 pacijenta oboljela od HIV-a
Prema riječima Vlatke Martinović, direktorice Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH, oboljelih broj od HIV-a je u porastu, a trenutno se liječe 194 pacijenta.
– Svjedoci smo da u protekle tri godine broj oboljelih od HIV-a raste, trenutno se liječe 194 pacijenta oboljela od HIV-a. Godišnje se troše gotovo dva milijuna KM za liječenje oboljelih i testiranje- kazala je ona.