
Umirovljenicima u Federaciji BiH bit će redovno usklađivanje mirovina prema trenutnim zakonskim propisima, a na osnovu dosadašnjih indikatora koji se koriste za taj izračun i rast primanja za oko dva posto.
Redovno usklađivanje vrši se 15. travnja, a Vlada FBiH može jednom u tekućoj godini izvršiti i vanredno, ako im to zakonske mogućnosti dozvole.
Izvanredno usklađivanje
Budući da usklađivanje ovisi o kretanju cijena, odnosno inflaciji u prethodnoj godini i procjeni kretanja ekonomskog rasta, odnosno BDP-a, zanimljivo je pogledati kako su mirovine rasle od 2018. godine, kada je počela primjena novog Zakona o PIO.
Tako su mirovine u 2018. godini uvećane redovnim usklađivanjem za 3,50 posto, dok su najniže porasle vanrednim usklađivanjem za 3,10 posto. Godinu poslije, redovno usklađivanje je iznosilo 3,50 posto, a vanredno, i to za najniže, za 3,20 posto. U 2020. godini vanrednog usklađivanja nije bilo zbog nepovoljnih parametara, a prema redovnom usklađivanju mirovine su rasle za 2,80 posto.
– U toku 2021. godine nije bilo usklađivanja mirovina, jer su bile negativne stope BDP-a i potrošačkih cijena. Međutim, te godine su vršene isplate jednokratne novčane pomoći u julu i u decembru- rekao je za “Avaz“ Tomislav Kvesić, glasnogovornik Zavoda PIO/MIO.
Prosječna plaća
U 2022. godini mirovine su uvećane za 7,30 posto prema redovnom usklađivanju te za 3,5 prema izvanrednom. Te godine su izvanredno uvećane i najmanje mirovine za pet posto. U 2023. godini došlo je do rekordnog usklađivanja. Redovno je iznosilo 16,25 posto, a vanredno 3,9 posto. Prošle godine mirovine su samo redovno usklađene i to za 6,55 posto.
Međutim, umirovljenici, poznato je, traže drugačiju formulu, odnosno da se usklađivanje vrši prema kretanjima potrošačkih cijena i rasta prosječne plaće u omjeru 70:30, i to dva puta godišnje.
Radikalna reforma mirovinskog sustava je jedino rješenje
Dok se čeka da radna grupa izradi finalni prijedlog izmjena i dopuna Zakona o PIO, koji će uputiti Vladi FBiH, prof. Željko Šain u komentaru za “Dnevni avaz“ kaže da je to faktički samo krpljenje jednog zakona koji, očito, kako ističe, ni po svom prilivu ni odlivu ne može zadovoljiti potrebe onih kojima je to namijenjeno.
– Dakle, postojeći zakon prvo treba dosljedno poštivati, a to znači da se Fond PIO/MIO treba po Zakonu i puniti i prazniti. Pošto se krši i način punjenja fondova PIO/MIO, jer mnoge firme ne plaćaju doprinose, poglavito državna javna poduzeća, već se tu Zakon krši – navodi prof. Šain.
Podvlači da je neophodno raditi na temeljitoj reformi mirovinskog sustava, jer ovaj postojeći koncept više nije čisto Bizmarkov, budući da najveći dio novca dolazi iz budžeta.
– Podatak da je lani 500 miliona KM dato iz budžeta za mirovine govori o neodrživosti postojećeg zakona. Radikalna reforma penzionog sistema je jedino rješenje. Naravno, reforme su uvijek bolne i traže velika financijska sredstva, ali što se bude duže odgađala reforma PIO/MIO sistema, bit će sve teže – govori prof. Šain.
Prof. Šain kaže da će nam uvijek trebati princip međugeneracijske solidarnosti. Međutim, naglašava, moramo ići na oblik kapitalizirane štednje za mirovine.
– Za to trebamo najmanje dvije ili tri opcije. Jedna opcija je da se prave privatna mirovinska društva kao što jedno ima u RS, druga opcija su osiguravajuća društva, a treća opcija je preko međunarodnog računovodstvenog standarda 19, koji se naziva osobna primanja i gdje, slikovito rečeno, firma može imati svoj mirovinski fond za svoje zaposlene – objašnjava nam prof. Šain.
Kako bi nam bilo bolje
Umirovljenici uporno traže novu formulu. Kako nam je rekao Augustin Musić, član Saveza udruženja umirovljenika FBiH, predviđaju da će nova formula biti jedna od mogućnosti za njihova bolja primanja. Naglašava da je neophodno izvršiti izmjene Zakona do 30. marta, kako se penzije ne bi usklađivale prema važećim propisima.
– Nadam se da bi nam bilo bolje, nego da imamo dva posto ili ništa viša primanja ili da dobivamo jednokratne naknade koje su prividne – kaže Musić za “Avaz“.