LJ::portal

  • Home
  • Društvo
  • Šport
  • Obavijesti
  • Crna kronika
  • Kultura
  • Pogled u prošlost
  • Arhiva
    • 1.2. 2009 – 21.2. 2014
    • 21.2. 2014 – 1.2. 2017
  • Osmrtnice
  • Info

Rekordna godina po urodu maslina u Hercegovini. Fena.

masline-hercegovina1
11.11.2024 Gospodarstvo

U Hercegovini je skoro završena sezona berbe maslina, koje su ove godine imale povećani urod. Ovogodišnjim prinosom iznimno su zadovoljni maslinari u Brotnju, a očekuje se i maslinovo ulje odlične kvalitete.

S obzirom na dojmove o urodu i dospijevanju novih nasada koji se iz godine u godinu povećavaju za desetke hektara, količinski ovo će biti rekordna godina po urodu maslina i u Brotnju i u ostatku Hercegovine.

i ”Ovogodišnja berba je bila odlična, mislim da će ostati zapamćena po količini maslina. Jest da su radmani (postotci ulja u maslinama) bili malo manji zbog kiša pa je maslina povukla veću količinu vode. Prinosi su bili odlični i mislim da će ulje biti vrhunske kvalitete”, rekao je čitlučki maslinar Ilija Miletić.

Ističe kako je ovom sezonom prezadovoljan. ”Imam oko 200-tinjak maslina, dosta su mlade, ali su one prebacile sva moja očekivanja. Po stablu su dale oko 30 kilograma ploda, a u prosjeku su stare osam godina. Očekivao sam samo pola od ovoga što sam dobio”, izjavio je Miletić.

Video: Rekordna godina po urodu maslina u Hercegovini

Kako kaže, i ostali maslinari u Brotnju su zadovoljni. ”Kolege maslinare koje sam kontaktirao isto su izrazili zadovoljstvo i količinom ploda i zdravljem, tj. kvalitetom masline. Nije bilo štetnika i ulja bi sigurno trebala biti ekstra djevičanska”, smatra on. Odgovorio je i na pitanje je li više ploda daju tzv. „domaće“ sorte maslina ili one koje nisu inače karakteristične za naše područje. ”Španjolke” nemam, one su se nanovo pojavile i prve su posađene prije nekih pet godina i tako da o njima ne možemo dobiti u potpunosti neke točne informacije kakvi su prinosi, kakva je kvaliteta ulja i ostalo. Ove ”Talijanke” i naše domaće su tu negdje po količini i ploda i kvalitete ulja. One su tu kod nas u Hercegovini i u Dalmaciji već dosta godina tako da možemo reći da su i one postale domaće sorte”, ističe Miletić. Vjeruje da se može očekivati vrhunsko ulje. ”Nadam se da će ulja biti i kao prijašnjih godina, ekstra djevičanska s izraženim polifenolima i svim ostalim što prati kvalitetu ekstra djevičanskog maslinovog ulja. Mislim da će se naša hercegovačka ulja po kvaliteti moći mjeriti s uljima iz Dalmacije i Istre, kad su kod nas bile kiše i kod njih su, tako da bi kvaliteta ulja trebala biti ista. Sad će uskoro krenuti natjecanja pa ćemo vidjeti kakvo je stanje”, zaključio je Miletić.

Rekordna godina po urodu maslina u Hercegovini

Rekordna godina po urodu maslina u Hercegovini - Rekordna godina po urodu maslina u Hercegovini

Da je maslinarstvo u Hercegovini u velikom zaletu pokazuje i to da je Hercegovačka udruga uljara i maslinara (HUUM) nedavnom dodjelom Rješenja o zaštiti oznake porijekla prehrambenog proizvoda (ZOP) za ekstra djevičansko maslinovo ulje Hercegovine te promocija brenda – jamstvenog žiga “Zlatne kapi Hercegovine” uspješno ispunila prvi cilj projekta podržanog od strane Europske unije kroz EU4AGRI Projekt.

Rekordna godina po urodu maslina u Hercegovini - Rekordna godina po urodu maslina u Hercegovini

”Sljedeći korak u procesu zaštite porijekla kojeg podržava Europska unija jeste uvođenje 40 individualnih proizvođača u sustav oznake porijekla te se očekuje da će se certifikacija završiti do kraja ove godine”, istaknuli su iz HUUM-a. Kroz proces zaštite porijekla (ZOP), hercegovački proizvođači ekstra djevičanskog maslinovog ulja dobit će, kažu, vrijednu oznaku geografskog porijekla koja garantira kvalitetu i jedinstvenost proizvoda, otvarajući vrata novim tržištima i stvarajući brojne prilike za rast. 

stu 11, 2024Antonela Marinović Musa
AUDIO&FOTO: U tijeku obnova unutrašnjosti Gimnazije LjubuškiVIDEO: Marinko Šarić Ćurdušić odnio titulu najboljeg lažova
11.11.2024 Gospodarstvo
IED “HERC INFO”

®© Ljubuški portal – ljportal.com | Ljubuški na dlanu

ljportal.com/osmrtnice
Kontakt

Address: Hrvatskih branitelja 57, 88320 Ljubuški

Phone: +387 63 214 819

Email: info@ljportal.com

2009-2026© Ljubuški portal - Ljubuški na dlanu