Međunarodni festival klapa u Herceg Novom organizira se 7. i 8. rujna, a na festivalu je najavljene gostovanje čak deset klapa iz Hrvatske. Ove godine oko tog festivala sporne su dvije važne stvari.
Festival se održava na Trg od muzike, ispred muzičke škole, a u medijima je kao organizator festivala predstavljen Dušan Tadić. On je prva problematična tema.
Festival klapa u Herceg Novom osnovan je 2017. godine i na njemu su i ranijih godina gostovale klape iz Hrvatske te, uz domaće izviđače, i poneka skupina iz Bosne i Hercegovine. Ove godine to su klapa Trebižat iz istoimenog naselja kraj Čapljine (dopuna naknadno saznajemo: Klapa Trebižat je otkazala svoj nastup) te klapa Zvizdan iz Posušja. Iako su iz nominalno BiH i te klape možemo smatrati hrvatskim.
Ova godine na festivalu u Herceg Novom najavljeno je gostovanje klape Geta iz Orebića, Sv. Cecilija iz Korčule, Pilena iz Korčula, Fumari s Lastova, Rusila iz Splita, Orca iz Splita, Fjoret iz Makarske, Kolapjani iz Siska, Mucurum iz Makarske te klapa Partenca iz Splita.
“Klape pjevaju Olivera”
Festival traje dva dana, a prvi dan, u subotu 7. rujna, nazvan je “Klape pjevaju Olivera” i na njem će nastupiti devet klapa iz Hrvatske i dvije iz Bosne i Hercegovine. Druga večer posvećena je crnogorskim klapama i koncertu splitske klape Partenca.
Dvije važne stvari o Međunarodnom festivalu Klapa u Herceg Novom treba naglasiti. Jedan se tiče najave da “Klape pjevaju Olivera”.
Javnosti nije nepoznato da se pokojni Oliver Dragojević zarekao da, nakon agresije Srbije i Crne Gore na Hrvatsku, nikad neće pjevati u Srbiji i Crnoj Gori
Govoreći na temu zašto je Oliver tako odlučio, njegova supruga Vesna, inače rođena Dubrovkinja, je objasnila da je to zbog njenog oca koji je bio potresen gledajuću razaranje i pljačku Dubrovnika.
“Oliver je uvijek držao do riječi. Kada je počeo rat i bilo bombardiranje Dubrovnika, svi moji su došli u Split. I kada je sve gorjelo, brodovi su gorjeli, tu je bio i brod moga oca koji je izgorio.
Moj otac je vidio na televiziji kako to gori, i onda je plakao. Tada mu je Oliver rekao, ‘ne znam koliko će rat trajati, ali ako vam je za utjehu, ja nikada više neću pjevati u Srbiji’. To je jedino što je rekao, više nikada ništa nije pomenuo. Pričao je i sa novinarima, nije imao ništa protiv toga, nije narod kriv za sve što se dešavalo“, rekla je Vesna.
Iako u njenoj izjavi nije spomenuta Crna Gora, jasno je da se to odnosi i na Crnu Goru, čak i više nego na Srbiju, jer su agresorske postrojbe iz Crne Gore palile i pljačkale područje Dubrovnika.
A sada će hrvatske klape, na simboličan način, mrtvog Olivera navesti da prekrši obećanje.
Po objavi članka javili su nam se iz Klape Trebižat s izjavom da su nastup otlazali kao i Posušaci i većina klapa iz Hrvatske: “Klapa Trebižat je prihvatila poziv na susret klapa u Herceg Novom kao što prihvati i pozive na druge brojne manifestacije diljem Hercegovine, Hrvatske i Crne Gore, na prvu nismo vidjeli ništa sporno u tome. Sad je ispalo ovako kako je, nastup smo otkazali, svjesni da smo navučeni na tanak led kao i ostale klape. “
Čestitke za klape Trebižat i Zvizdan
Druga važna stvar vezana za festival je organizator Dušan Tadić. U brojnim objavama a društvenim mrežama Tadić se pokazuje kao zagovornik prosrpske i proruske politike, ruskog i srpskog sveta. Otvoreno četnikuje, a slika se isključivo sa srpskim i ruskim simbolima. I onima Srpske pravoslavne crkve.
Nema decidirane izjave da ne priznaje Crnu Goru, ali iz objava se može steći takav zaključak. U jednoj piše: “Ako Mitropolit naredi, blokirat ćemo Crnu Goru!”
U drugim objavama slavi bratstvo srpskog i ruskog naroda i klanja se čovjeku sumnjičenom za brojne zločine u Hrvatskoj na području Slavonije i Dalmacije.
Na jednoj od objava odaje počast Veljku Milankoviću, zapovjedniku paravojne postrojbe Vukovi s Vučjaka” koja je sudjelovala u agresiji na Hrvatsku i počinila brojne zločine na području Okučana, Novske i Jasenovca.
Veljko Milanović je prijeratni prometni tehničar, obučavan 1991. u Golubiću kraj Knina, u kampu kapetana Dragana. Ratovao je u BiH i Hrvatskoj. U jesen 1991. sudjelovao je u agresiji na Zapadnu Slavoniju. U tim bitkama bio je ranjen u prosincu 1992. godine na području sela Smrtići oko Gornjih Bogićevaca.
Nakon toga ratovao je po BiH, a u vrijeme operacije Maslenica opet je u Hrvatskoj gdje je i skončao ratničku karijeru. Ranjen je 4. veljače 1993. u selu Kašić kod Benkovca, a preminuo 10 dana kasnije (14.2.) na VMA u Beogradu.
U nastavku pogledajte neke od objava Dušana Tadića na društvenim mrežama:
M.Marković /Foto: Facebook