I sobno bilje “osjeća” dolazak jeseni pa neke od ljetnih navika sada valja promijeniti. Biljke vole male rituale, tako cvjećari preporučuju da se sobno bilje u jesenskim mjesecima zalijeva ujutro, i to uvijek odstajalom vodom sobne temperature. Svakoj biljci treba različita količina vode, važno je da supstrat bude vlažan, što se lako može provjeriti dodirom. Sobno bilje može se zalijevati čajem jer je to dobro gnojivo, a voda u kojoj su se kuhala jaja biljci će dati potrebne minerale.
Male kućne čarolije
Sobnu paprat može se povremeno zalijevati i pivom. Ako temperirate/ grijete prostoriju, obvezno na radijatore postavite ovlaživače zraka, a ako je u prostoriji neka druga vrsta grijanja, u blizini lončanice može poslužiti i posuda s vodom. Iako uvijek treba pripaziti da biljke ne budu na propuhu, treba izbjegavati velike temperaturne razlike u prostoriji jer takve promjene obično teško prežive. Listove biljaka obrišite vlažnom krpom kako biste skinuli prašinu. To je važno jer dnevne je svjetlosti sve manje, a prašina prekriva površinu lista pa i na taj način još više reducira svjetlost. Ako ste biljci pronašli idealno mjesto, a to se vidi ako dobro napreduje, nije ju preporučljivo seliti.
Međutim, ako je zimi to mjesto pretamno, dobro je premjestiti lončanicu. Inače, postoji i mali trik kojim se može provjeriti je li biljci pretamno. Dovoljno je postaviti ruku tridesetak centimetara iznad nje i, ako ne primijetite sjenu, biljci je pretamno. Oštećene ili osušene listove odstranite, a ako je biljka tijekom ljeta bila vani, pregledajte je povećalom da ne bi na sebi imala kakvog nametnika.
U hladnijim danima sobne biljke nije dobro držati na golom betonu ili na keramičkim pločicama. Da se ne bi “prehladile”, dobro je ispod lončanice staviti komadić kartona ili frotirnu krpicu. Kupujete li biljku za hladnijeg dana, obvezno je dobro zaštitite, primjerice, umatanjem u papir. Većinu biljaka nije dobro presađivati u jesensko doba.
U hladnijim danima sobne biljke nije dobro držati na golom betonu ili na keramičkim pločicama
Ono o čemu pak svakako treba voditi računa tijekom hladnijih mjeseci jest količina vlage u zraku, posebno kad krene sezona grijanja
Ono u čemu mnogi griješe, i zbog čega im biljke venu, ljetni je režim zalijevanja. Sad kad su temperature pale, biljke ne trebaju istu količinu vode kao za vrućih ljetnih mjeseci. Dani su sve kraći i biljke se pripremaju, većina njih, na vrijeme mirovanja, što su jesen i zima. Previše vode vodi do truljenja korijena, što pak vodi do propadanja cjelokupne biljke.
Ako ste primijetili da vam biljke venu, a niste sigurni griješite li sa zalijevanjem, evo jednostavnog testa koji možete provesti odmah: gurnite prst u zemlju na dubinu do oko sedam centimetara. Ako je supstrat vlažan na toj dubini, biljku nije potrebno zalijevati sljedećih dana. Pokaže li test da je zemlja suha, biljku, naravno, zalijte.
Kao što smo već rekli, biljke se pripremaju na fazu mirovanja, stoga im sad više nije potrebna ni prihrana. Ako su vam tijekom ljeta biljke bile vani, sad je vrijeme da ih unesete na toplo i suho. Kad ih unesete, očistite ih od uvelog lišća i svih drugih stvari koje se nalaze na zemlji oko njih ili na njima samima. Provjerite da ih nisu napale bolesti ili štetnici.
Ono o čemu pak svakako treba voditi računa tijekom hladnijih mjeseci jest količina vlage u zraku. U grijanim prostorima zrak je suh i zbog toga mnoge biljke propadaju. Najjednostavniji način da pomognete bilju jest da nabavite ovlaživač zraka. Druga mogućnost jest prskanje, ali to zahtijeva puno više brige.
Umjesto infuzije
Ako vidite da vaše biljke posustaju, posegnite za receptom od kojeg će momentalno živnuti. Baš zbog toga kolokvijalno se naziva i infuzijom za biljke. Tu dolazimo do dobro čuvane tajne, naime, aspirin, osim što se koristi u medicinske svrhe, može poboljšati i rast biljaka te im pomoći da se oporave. Razlog tome je salicilna kiselina koja pomaže u rastu biljaka. Aspirin je koristan za sve vrste biljaka, bilo da ih uzgajate u dvorištu ili u teglicama na balkonu. Sve što vam je potrebno za ovu infuziju jedna je tableta aspirina i decilitar destilirane vode. Izmrvite tabletu i ubacite je u vodu, miješajte sve dok se ne otopi. Ovom otopinom možete zalijevati ili prskati biljke, jednom tjedno za najbolje rezultate. Ova otopina pozitivno će djelovati na razvoj korijena, omogućuje cvijeću da bude raskošnije i bujnije, sprečava pojavu gljivica, a ova otopina odlična je i za rezano cvijeće. Samo je dodajte u vazu želite li da vam buket dulje potraje.