U vrijeme kada nam se približava najsvečanije doba godine rijetko će tko ostati ravnodušan i ne osjetiti ushit evociranja tog posebnog razdoblja i emocija koje ono budi jer to je vrijeme koje simbolizira slavlje, okupljanje i ostavljanje briga iza sebe, bar na trenutak – vrijeme koje provodimo s najbližima, vrijeme u kojem na trenutak staje sva užurbanost suvremenog doba. Ukrašeni domovi neizostavan su dio blagdanskog raspoloženja jer pomažu u stvaranju atmosfere, a vrlo su često i spona s uspomenama iz djetinjstva. Načina kako ćemo ukrasiti dom doista je puno, no gotovo uvijek stilovi balansiraju negdje između tradicionalnog i modernog ili su pak izrazito tradicionalni ili moderni i minimalistički i oni ovise o tome jeste li skloni apsolutno tradicionalnom i ne volite da se običaji i izvedba miješaju ili ste usmjereni korištenju nekonvencionalnih ukrasa i kombiniranju boja.
Sjećate li se bombona i oraha omotanih u staniol (aluminijsku foliju), ukrasa od krep-papira, licitarskih srca, girlanda i svjećica, štipaljkama pričvršćenih za grane bora, kuglica od vate kao asocijacija na snijeg – sve su to nekada davno (a u ponekim domovima i danas) bili ukrasi na boru, uz neizostavnu pšenicu i jaslice? Potraga za savršenim borom bio je obiteljski doživljaj i neka vrsta uzbuđenja hoće li se pronaći savršen. Kad se govori o tradicionalnom dekoriranju, bor je apsolutno neizostavan, a boje koje dominiraju su zelena I crvena. Iako se ta kombinacija boja u kontekstu psihologije i utjecaja boja na čovjeka povezuje s pojmom konzumerizma – jer u vrijeme blagdana potreba kupovine poklona je značajno izraženija što poneki smatraju udaljavanjem od važnije biti blagdana – one zapravo predstavljaju simboliku blagdana – vječni život i žrtvu.
Ukrasi u srebrnoj i zlatnoj boji isto su tako učestali jer pridonose dojmu svečanosti. Klasična crveno-zelena shema može se “oživjeti” kombinacijom svjetlijih tonova (npr. boja kadulje) ili umetanjem pravilne nijanse ljubičaste. Suvremena inačica bora apsolutna je kreativna sloboda – može biti u bilo kojoj boji (tada se radi o isključivo o borovima od umjetnih materijala što je danas vrlo često u domovima), s adekvatnim ukrasima ili potpuno bez njih, može biti načinjen od suhog granja omotan svjetlećim zvijezdama, može biti predstavljen kao grane bora posložene u efektnu vazu ili uz pomoć trake s lampicama pričvršćene na zid u formi trokuta. Bilo predstavljen minimalistički, asocijacijom ili pak strogo tradicionalno, on postoji i dočarava blagdan u svom izražaju.
Blagovaonički stol glavno je mjesto okupljanja za vrijeme blagdana i gotovo je bez iznimke uvijen u blagdansko ruho. U tradicionalnom stilu “postav” će biti obilježen crveno-zelenom bojom koja podsjeća na božikovinu i bršljan u kombinaciji s više uzoraka (salvete, stolnjak) koji se lijepo slažu, ali ipak da nisu previše usklađeni kako bi se postigao dojam svježine. Ako vitrina “skriva” fini porculan zlatnih bordura, blagdani su idealno vrijeme da ga se izvadi. No ako afiniteti više naginju prema nečem više nekonvencionalnom, blagdanska trpeza može biti potpuno minimalistička s jednostavnim posuđem I čašama, linijski postavljenim vijencem od borovih grana ukrašenim crno-bijelim kuglicama I isto takvim svijećama te minimalističkim svijećnjacima koji bojom prate ostatak dekoracije i sve s primjesom zlata (pribor za jelo i češeri pošpricani zlatnom bojom, naprimjer). Eksperimentiranje je dobro došlo. I bez obzira na to kojem ste stilu dekoriranja skloni i koliko je mogućnosti pred vama, najvažnije je osigurati da vam dom zrači toplinom, udobnošću I da je sve postavljeno s ljubavlju jer to je glavna misao vodilja blagdana.