Osim majke, prve mjesece života uz svoje nasljednike odlučila su, od početka pa do kraja kolovoza ove godine, provesti i 32 oca. Oni su svoja radna mjesta zamijenili roditeljskim dopustom i brigom za dijete.
To pokazuju podaci Javnog fonda za dječju zaštitu Republike Srpske, a uspoređujući ih s istim razdobljem prošle godine, kada je ovu mogućnost iskoristilo 26 očeva, lako je zaključiti da raste broj očeva kojima je briga za dijete prioritet.
„Očevi najviše koriste roditeljski dopust u gradu Banja Luci“, naveli su iz Fonda za dječju zaštitu Republike Srpske za „Nezavisne novine“.
Da je broj ovakvih slučajeva u porastu, može se vidjeti i iz podataka iz 2017. godine, kada su tijekom cijele godine roditeljski dopust koristila 22 oca.
Inače, u Republici Srpskoj propisano je da roditelji djeteta mogu dogovoriti da dopust, nakon isteka 60 dana od dana rođenja djeteta, umjesto majke nastavi koristiti zaposleni otac.
Maja Savanović Zorić, psihologinja i sistemska obiteljska psihoterapeutkinja, ističe da, iako predrasude još uvijek postoje, sve više muškaraca je spremno staviti dobrobit svoje obitelji ispred društvenih očekivanja, čime šalju jasnu poruku da je roditeljstvo zajednička odgovornost.
„Porast broja očeva na roditeljskom dopustu pokazuje da smo na putu prema pozitivnoj promjeni. Neprocjenjiva je važnost aktivnog sudjelovanja očeva u ranom razvoju djeteta, jer kada su očevi prisutni i uključeni u brigu o djetetu, dijete stječe osjećaj sigurnosti, stabilnosti i ljubavi iz različitih izvora“, objašnjava ona za „Nezavisne novine“.
Prema njezinim riječima, s psihološkog aspekta, ovaj proces oslobađa od tradicionalnih uloga, donosi mnogo pozitivnog jer se stvara okruženje u kojem oba roditelja imaju mogućnost ravnopravno sudjelovati u životu djeteta.
„Jedan od mojih savjeta bio bi da roditelji prihvate ovo razdoblje kao dragocjeno vrijeme za povezivanje sa svojim djetetom, da postave realna očekivanja od sebe, da razgovaraju sa svojim partnerom o podjeli zadataka i ne zaborave brinuti i o svom mentalnom zdravlju“, ističe Savanović Zorić za „Nezavisne novine“ i dodaje da je iznimno važno da su roditeljski stilovi oca i majke usklađeni, što doprinosi emocionalnoj i socijalnoj ravnoteži djeteta.
Ivan Šijaković, sociolog, ističe da ovi podaci predstavljaju napredak u odnosu na tradicionalno shvaćanje uloge oca u odgoju djece dok su još bebe.
„Prije 30-40 godina to se smatralo neugodnim prijedlogom, pa čak i nekom vrstom sramote za muškarce. Naravno, očevi će se na ovaj način ranije uključiti u odgoj djeteta, iako možda ne i uvijek s velikim entuzijazmom“, kaže Šijaković za „Nezavisne novine“.
Dodaje kako je ova pojava došla iz skandinavskih zemalja, a prema njegovu mišljenju, bilo bi bolje da parovi pronađu način da majka provede više vremena uz bebu do prve godine života.
Vladimir Vasić, sociolog, u razgovoru za „Nezavisne novine“ ističe kako je pravo korištenja roditeljskog dopusta podjednako za oca i majku odlična stvar za ravnopravnost, posebno u kontekstu zagovaranja jednakosti između muškarca i žene.
„Otac i majka trebaju, svaki u svojoj ulozi, doprinositi odgoju i podizanju djece, i tu ne bi trebalo biti ništa sporno. Ako uzmemo u obzir devetomjesečnu trudnoću, sam porod i postporođajni period, smatram da muškarac treba biti uz ženu i što više vremena provoditi s njom kako bi joj olakšao obveze i izazove s kojima se suočava“, kaže Vasić za „Nezavisne novine“.
Prema njegovim riječima, otac i majka najvažnije su osobe u oblikovanju svijesti i odrastanju djeteta, pa je i s tog socijalnog aspekta njihova ravnopravna uloga iznimno važna.