Sinoć je na Starom Hardomilju nakon mise trodnevnice koju je predvodio fra Nikola Jurišić održano svečano otvaranje Zavičajnog doma čija je obnova donacija poznatog hardomiljskog iseljenika Stipe Stevea Bubala i njegove obitelji.
Riječ je o bivšoj zgradi područne škole na Hardomilju, koja je, preseljenjem mještana s Brda u područje uz rijeku Trebižat, zatvorila svoja vrata, a krajem prošlog stoljeća pretvorena u Zavičajni dom, a ove godine u potpunosti obnovljena i privedena svrsi. Kako bi ovaj prostor i dalje služio na radost svim mještanima te da bi se sačuvala njegova ambijentalna vrijednost, zaslužna je obitelj Stipe Stevea Bubala, našeg Hardomiljčanina, koji godinama sa svojom suprugom Louise i djecom ulaže u rodno mjesto, a kojeg su osobine poput odanosti i marljivosti učinile jednim od najuspješnijih Hrvata u dijaspori.
Tim povodom pred obnovljenim Domom okupili su se brojni Hardomiljčani i njihovi prijatelji i zahvalili svom dobročinitelju za sve donacije za svoje selo koje je napravio a posebno prije 6 godina za asfaltiranje pristupne ceste u dužini oko 5 km s obe strane od zaselka Žabar i zaselka Pivnice do crkve sv. Stjepana i ovogodišnju donaciju za Zavičajni dom.
Dom je blagoslovio humački gvardijan fra Dario Dodig, a u ime MZ Hardomilje prigodnim riječima zahvale obratio se predsjednik MZ Hardomilje Frano Rupčić, koji je u ime gradonačelnika Vedrana Markotića predao i prigodni poklon. Večer su glazbeno upotpunili klapa Benedictus i DrimTim Prijatelji.
Odlučnost, tvrdoglavost, odanost i marljivost bile su ključne osobine koje su Stevea učinile jednim od najuspješnijih Hrvata u iseljeništvu. Nema našeg čovjeka u Los Angelesu koji ne zna za reputaciju tog dobrog i velikodušnog Hrvata, iskrenog hrvatskog i američkog domoljuba, odanog supruga i oca te sposobnog poduzetnika. Steve sebe opisuje kao vrlo komunikativnu i otvorenu osobu. Njegova supruga Louise (u braku su više od 60 godina), na sve veći popis pridjeva dodaje da je njezin suprug pošten i iskren.
Stipe je ove godine napunio 90 godina (rođen 1932. godine) te prigodno rođendan proslavio među svojima uz pjesmu, bećarac i gangu.
Moj život je toliko kompliciran i zanimljiv da bi čovjek volio i želio živjeti 200 godina. Počeo sam snimati film o sebi: “American Dream” (Američki san) da moja unučad i praunučad vide i znaju što sam sve prošao, kako sam se borio za žvot i išao naprijed. Život prolazi i treba iza sebe ostaviti neko sjećanje – poručuje Steve.
Osim što pomaže rodnom kraju, Steve Bubalo, između ostalog, redovito daje priloge humanitarnim zakladama, crkvi, a pomaže i darovitim studentima. Kada ga pitaju kako zaposliti ljude da žive od svog rada, često zna reći kako je temelj svega obrazovanje, ali i radne navike. Drago mu je sinoć među uzvanicima bilo vidjeti i pozdraviti prijatelja Božu Skoku čije je školovanje podupirala njegova zaklada.
Poslušajte njegovu izjavu za Radio Ljubuški noivinarki Gordani Ilić: