LJ::portal

  • Home
  • Društvo
  • Šport
  • Obavijesti
  • Crna kronika
  • Kultura
  • Pogled u prošlost
  • Arhiva
    • 1.2. 2009 – 21.2. 2014
    • 21.2. 2014 – 1.2. 2017
  • Osmrtnice
  • Info

Trend je da se jednom godišnje napravi preventivni ‘magnet‘ cijelog tijela. Radiolog Matić objašnjava ima li to smisla. Autor: Slobodna Dalmacija .

magnetska
06.04.2026 Zanimljivosti

U posljednje vrijeme sve češće se govori o pregledu cijelog tijela magnetskom rezonancijom, tzv. “full-body MR-u”. Ideja je jednostavna – jednim snimanjem dobiti uvid u stanje cijelog organizma. No koliko je takav pregled zaista koristan i kome je namijenjen?

O ovoj temi za Slobodnu Dalmaciju govorio je Dario Matić, inženjer medicinske radiologije, koji ističe kako je riječ prije svega o orijentacijskom pregledu.

– Pregled magnetskom rezonancijom cijelog tijela daje svojevrsnu “mapu” organizma. Snimaju se glava, kralježnica, abdomen, toraks te ekstremiteti, ali ako se uoče sumnjive promjene, tada se radi dodatno, ciljano snimanje – pojašnjava Matić.


Prednosti, ali i ograničenja

Jedna od glavnih prednosti MR-a je što ne koristi ionizirajuće zračenje, pa je siguran za ponavljanje. Ipak, postoje i ograničenja.

– Ako pacijent ima metalne implantate koji nisu kompatibilni s MR-om, poput starijih pacemakera ili metalnih fragmenata u tijelu, pregled se ne može obaviti – kaže Matić.

Dodaje kako moderni implantati, poput umjetnih kukova ili koljena, u pravilu ne predstavljaju problem.


Tko bi trebao raditi ovaj pregled?

“Full-body MR” najviše smisla ima kod osoba koje pripadaju rizičnim skupinama.

– Preporučuje se osobama koje imaju obiteljsku anamnezu karcinoma ili određene zdravstvene tegobe. Može pomoći u ranom otkrivanju bolesti, ali nije nužan za potpuno zdrave osobe – ističe Matić.


Koliko često ga raditi?

Iako ga neki rade preventivno svake godine, stručnjaci upozoravaju da to nije potrebno.

– Za zdrave osobe jednom godišnje je previše. Razumnije je napraviti ga svake dvije godine ili rjeđe, ovisno o rizicima – savjetuje.


Skup pregled koji nije za svakoga

MR cijelog tijela je i financijski zahtjevan. Cijene se kreću između 1000 i 1500 eura, a najčešće ga ne pokriva zdravstveno osiguranje.

– U mnogim slučajevima ciljane pretrage, poput CT-a pojedinog dijela tijela, mogu biti korisnije i znatno jeftinije – zaključuje Matić.

tra 6, 2026Desk Redakcija
Povijesna optužba generala Lučića: JNA oficiri su se 1998. infiltrirali u HDZ i elegantno ugasili HVOU travnju isplata uvećanih naknada braniteljima i razlike za siječanj i veljaču
06.04.2026 Zanimljivosti
IED “HERC INFO”

®© Ljubuški portal – ljportal.com | Ljubuški na dlanu

ljportal.com/osmrtnice
Kontakt

Address: Hrvatskih branitelja 57, 88320 Ljubuški

Phone: +387 63 214 819

Email: info@ljportal.com

2009-2026© Ljubuški portal - Ljubuški na dlanu