U okviru Tropletovih dana kulture 2018 u Hrvatskom domu H. S. Kosača u Mostaru HKZ Troplet organizirao je „Susret s autorom“ prilikom kojeg je prestavljen prof. dr. Ante Čuvalo i njegove tri izuzetno vrijedne knjige koje je objavio ove godine.
”Knjiga Komunistički totalitarizam na djelu – Hercegovačka hrvatska sela u poraću (1945. – 1952.)” je nastala na temelju arhivskih materijala mjesnih narodnih odbora koji su nađeni u podrumu općinske zgrade u Ljubuškom. Knjiga ima 502 stranice i podijeljena je u 4 dijela. U prvom dijelu, govori se o između ostalog o dolasku partizana u ljubuška sela (Eto ih!), o životu na kartice, odlascima na branje kukuruza, smicanju koza, o uzgoju pamuka i kikirikija, prisilnim otkupima, prisilnom radu, seljačkim radnim zadrugama, kontroli duhana, raznim porezima i nametima, predvojničkoj, komisijama, evidentičarima, popisima svega i svačega, zborovima i mitinzima. Drugi dio sadrži, između ostaloga, razna odobrenja, dozvole, potvrde, kazne i progone, popise i slično. U trećem dijelu su prijepisi izabranih dokumenata a u četvrtom preslika istih.
Knjiga ”Croatian Martyrs for the Faith (Hrvatski mučenici za vjeru)” ima 94 stranice, te uz predgovor sadrži popis pobijenih hrvatskih katoličkih svećenika, redovnika, redovnica, bogoslova i sjemeništaraca u 20. stoljeću. Autor navodi da su „crkveni ljudi“ stradavali i drugim narodima u Europi u II, svjetskom ratu i poslije ali nigdje u toj mjeri kao Hrvati. U nacističkoj Njemačkoj 220; Istočnoj Njemačkoj 110; Slovenija 220; Poljska 187 svećenika; Slovačka 14; Mađarska “oko deset”; Albanija 67, a među Hrvatima ih je pobijeno blizu 700.
Knjiga je napisana na engleskom jeziku i namijenjena svjetskoj javnosti a posebno onima koji proučavaju hrvatsku povijest ili/i dolaze na naše prostore pa se žele upoznati s hrvatskom prošlošću.
Foto: Bljesak.info / U Mostaru predstavljena knjiga
Treća knjiga koja je predstavljena zove se ”100. obljetnica pravaške saborske interpelacije 1918.-2018. – Grozote u Odesi 1916.-1917.”, ima 214 stranica i govori o stradanju, mučenju i ubijanju tisuća zarobljenih pripadnika austrougarske vojske, Hrvata i Slovenaca, koje su zarobili Rusi a mučili srpski oficiri prisiljavajući ih da stupe u kraljevsku srpsku vojsku tijekom 1916. i 1917. godine. O ovome se malo ili nikako zna. Ovo je prva knjiga koja nakon 100 godina donosi interpelaciju koju je zastupnik Aleksandar Horvat podnio u Hrvatskom saboru. Ovdje se donose strašna svjedočenja preživjelih iz Odese.
O tome je nešto kratko pisao i Krleža: “U Odesi je počelo. U krvavoj Odesi, u Kanatnom zavodu, gdje se masakriralo en masse i gdje su pokapajući mrtvace rekli onom grobaru, da ne treba da znade tko su ljudi, jer to su Hrvati. U Odesi se je klalo, tamo su pucale kosti i tamo su se davili utopljenici…”. A Hrvoje Hitrec je na predstavljanju u Zagrebu između ostaloga rekao „Kada jednoga dana bude napisana cjelovita knjiga o hrvatskim stradanjima u dvadesetom stoljeću, njezin bi naslov trebao biti „Od Odese do Ovčare“.
U predstavljanju, pored autora, prof. dr. Ante Čuvala, sudjelovali su Anita Martinac, književnica; Hrvoje Mandić, povjesničar angažiran u Hrvatskom dokumentacijskom centru Domovinskog rata u BiH i fra Mića Stojić, voditelj Vicepostulature postupka mučeništva „Fra Leo Petrović i 65 subraće“.
Miroslav Nikolić, predsjednik HKD ”Troplet”, rekao je kako ova organizacija ove godine ima brojna događanja povodom Tropletovih dana kulture.
”Započeli smo još 21. listopada hodočašćem na Bobovac u sklopu molitve za Domovinu, zatim smo imali različita događanja, sve danas do promocije ovih knjiga”, rekao je Nikolić.
Foto: Bljesak.info / U Mostaru predstavljena knjiga
Naglasio je kako će biti organizirana i prodajna izložba, a a sredstava koja skupe bit će za izgradnju spomen obilježja žrtvama Vukovara u Mostaru.
”To je jedan od priroiteta u kulturnom smislu, jer Grad Vukovar je grad prijatelj Grada Mostara, a naša akcija je samo poticaj i poziv institucijama od gradske vlasti, građana, poduzeća pa do HVIDRA-e i ostalih udruga da se okupimo oko te ideje i napravimo spomen obilježje koje ce biti dostojno za te žrtve”, rekao je Nikolić.
Dodao je kako Tropletovi dani kulture završavau u nedjelju, kada će se članovi ove udruge zajedno sa ostalim okupljenima pokloniti žrtvama Vukovara i na Humu zapaliti 27 baklji.