U organizaciji JU „KŠC“ Ljubuški, u Knjižnici Ljubuški, predstavljena je knjiga „Zatvaraj vrata“ autora Ilke Barbarića.
Naime, dugogodišnji televizijski novinar Ilko Barbarić predstavio je ljubuškoj publici svoj književni prvijenac – tri zasebna teksta „upakirana” u jednu knjigu: roman „Zatvaraj vrata“ te dva komična dramska teksta „Nemoj preko telefona“ i „Štrajk glađu poslije ručka“.
Osvrt na knjigu, izuzev autora Barbarića, dali su književnici Sanijela Matković i Mate Grbavac, dok je pak ulomke iz iste čitao pjesnik Ilija Fofić.
U glazbenom dijelu programa nastupili su glazbenici Ante Ereš i Slaven Barbarić.
Književnica Sanijela Matković istaknula je kako je specifičnost Barbarićeve knjige što je u njoj ozbiljan roman „pomiješan” s dva komedijska dramska djela.
„Rekla bih da je roman fenomenalan jer je u maloj formi prikazana cijela jedna psihologija ljudskog ponašanja, odnosno neponašanja, gdje je zatvorena vrata ostavljaju ljude u izolaciji i čovjeka u potrebi dovode u kriznu situaciju. Mi danas cijenimo knjigu vizualno, to jest po broju stranica, a vjerujete da je puno lakše napisati knjigu od 400 stranica nego napisati priču u trideset stranica. Ilko je mogao ovu priču razraditi na velikom broju stranica, ali ju je sažeo novinarski precizno, književno odlično. Ja sam je pročitala od riječi do riječi i opet ću je pročitati.“, istaknula je književnica Matković.
Književnik Mate Grbavac, pak, nije krio oduševljenje nadasve komičnim dramskim tekstovima koje će, zasigurno, u dogledno vrijeme vrsni kazališni umjetnici izvesti na „daskama“.
Na koncu se nazočnim ljubiteljima knjige i pisane riječi obratio autor Ilko Barbarić.
„Riječ je o kratkom romanu „Zatvaraj vrata“, koji je inspiriran stvarnom situacijom u Mostaru za vrijeme korone, gdje je jedan dečko bio zaražen i praktički zatočen u svom stanu, nije imao nikoga da mu pomogne jer je sam živio. Mene je ta situacija bespomoćnosti zabrinula, zaintrigirala, pa čak i izrevoltirala. Međutim, u pomoć mu priskače netko od koga se najmanje nadao, a to je njegov susjed i stari roker, koji ne doživljava ono što doživljavaju mnogi oko njega te na taj način ruši predrasude – istaknuo je autor.
Uz kratki roman u knjizi se nalaze i dva komična dramska teksta.
Jedna od komedija govori o arhetipskom čovjeku koji vječno sjedi u istom uredu, u svim režimima, a jedino što se mijenja su slike vladara iznad njegove glave u uredu. Tekst je pisan tvrdim hercegovačkim dijalektom te se u njemu mogu prepoznati naše, ali i svako drugo podneblje.
Druga komedija govori o mlađem bračnom paru i o običnoj poslijepodnevnoj životnoj situaciji:
Par ima dilemu da li naručiti dostavu ili da im njena mama donese obrok što bi onda značilo da mužu nema ići u kafić s rajom kako bi gledao finale Lige prvaka i tu onda nastaje dernek. Ovaj tekst na komičan način obrađuje temu spektra složenosti odnosa između ljudi općenito.“, dodao je autor.
Vidi profesora Mate, lesinar obicni…
A,di si ti…..
Ko ja u Canadi -18 sa vitrom -30 nema sta procitat na Ljubuskom ovom portalu dosadan dan.
Ovi profesori slabo nesto sve mladi reporteri tracari.
Mora se nesto minjat ako ce ovi portal opstat na internetu..
Nisam dovoljno glupa, da bi mogla razumjeti tvoje komentare!