Dojenje je prirodan, ali često izazovan proces koji zahtijeva puno strpljenja, ustrajnosti i podrške. U najnovijoj epizodi podcasta ‘Rastući s djecom’ ugostili smo laktacijsku savjetnicu Rusmiru Arapović, koja je otvoreno govorila o svim aspektima dojenja – od pravilnog hvata dojke do razbijanja najčešćih mitova koji prate ovaj proces.
Zašto je dojenje važno?
Arapović objašnjava kako dojenje donosi niz benefita za majku i dijete. Majčino mlijeko je nutritivno prilagođeno djetetovim potrebama te pruža ključne imunološke zaštite, smanjujući rizik od infekcija i bolesti. Kod majki dojenje smanjuje rizik od karcinoma dojke i jajnika, te pomaže bržem oporavku nakon poroda.
Preporuka WHO: Minimalno dvije godine dojenja
Arapović je istaknula kako Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) preporučuje minimalno dvije godine dojenja. Prvih šest mjeseci savjetuje se isključivo dojenje, dok se nakon toga majčino mlijeko može kombinirati s dohranom.
Mitovi o dojenju: Što je istina, a što zabluda?
Laktacijska savjetnica je podijelila neke od najčešćih mitova s kojima se susreće:
‘Ne može svaka žena dojiti.’ Istina je da velika većina žena može uspješno dojiti uz pravilnu podršku i edukaciju.
‘Veličina grudi utječe na količinu mlijeka.’ Veličina grudi nema veze s proizvodnjom mlijeka, već s količinom masnog tkiva.
‘Dojenje mora boljeti.’ Dojenje ne bi smjelo biti bolno. Bol je često znak nepravilnog hvata dojke ili drugih problema koji se mogu riješiti.
Najčešći problemi i kako ih prevladati
Majke se često susreću s mastitisom, ragadama i bolnim bradavicama. Arapović savjetuje pravilno postavljanje djeteta na dojku, korištenje prirodnih krema te redovitu masažu dojki kako bi se spriječile komplikacije.
Strpljenje i podrška ključni za uspjeh
Najveći naglasak tijekom razgovora stavljen je na važnost ustrajnosti, strpljenja i potpore obitelji i društva. „Svaka majka koja doji treba podršku svog okruženja. Dojenje nije samo njen zadatak, već je to proces u kojem sudjeluje cijela obitelj“, istaknula je Arapović.
Dojenje na otvorenom: Normalizacija kroz podršku
Arapović snažno potiče dojenje na otvorenom, naglašavajući kako je hranjenje djeteta prirodna potreba koja ne bi smjela biti tabu. „Majke trebaju osjećati slobodu i podršku da doje gdje god je to potrebno, bez osude okoline“, poručuje.
Za sve trudnice i majke, Arapović ima jasan savjet: „Budite strpljive, ustrajne i potražite podršku ako vam je potrebna. Svaki korak u procesu dojenja vrijedan je truda, jer donosi neprocjenjive koristi za vas i vaše dijete.“
Ova epizoda podcasta “Rastući s djecom” donosi pregršt korisnih informacija i savjeta koji će pomoći roditeljima na njihovom putu. Poslušajte cijelu epizodu i saznajte sve što vas zanima o dojenju!