U Ljubuškom kraju poznata je sadnja mladog krumpira, poznatog kao „Ljubuški rani“. Ovaj krumpir, koji je zaštićen i geografskim podrijetlom, u plastenicima je posađen već u siječnju. Ovih dana završava se sadnja i na otvorenom. Poljoprivrednici, unatoč enormnim poskupljenjima, kažu da očekuju dobru godinu, prenosi BHRT.
U Ljubuškom se ovih dana obavljaju završni radovi na sadnji mladog krumpira. I ove godine poljoprivrednici su zasadili oko 350 hektara.
“Mi uvijek očekujemo dobru godinu, ekstra. Što god da radiš, nadaš se da će biti dobro. A kakva će godina biti, neka ne bude gora nego lani. Prije deset dana ovaj nas je mraz malo usporio u plasteniku, ali izbit će to, što ja znam, oko 40-50 tona, tu bi to trebalo biti, krumpira”, kaže nam Dubravko Vukojević iz Zadruge “Plodovi zemlje” Ljubuški.
“Posadili smo do sada 20 duluma, unatoč hladnom vremenu. Počeli smo, ali smo se bojali kiše, što se na kraju i dogodilo te je odgodila radove. Ako misliš imati rani krumpir, moraš se malo više potruditi i posaditi ga ranije. No, mi smo s vremenom naučili kako se nositi s ledom i mrazom, tako da smo spremni zaštititi ga ako bude potrebno. Pa Bože, u tvoje ruke”, rekla je Rosanka Grbavac iz Šipovače, Ljubuški.
U ljubuškoj poljoprivrednoj zadruzi, koja okuplja 187 proizvođača, očekuju oko 8 tisuća tona prinosa mladog krumpira. Posljednjih godina problem je bila radna snaga, ali Vukojević kaže da to više nije problem jer je satnica povećana na 10 maraka.
“U posljednje vrijeme može se pronaći radnika, samo ih treba platiti. Nitko više ne želi biti potcijenjen. Kad dođeš u Ljubuški, možeš se začas zaposliti, na pedesetak mjesta traže radnike”, priča nam Vukojević.
Većina ljubuškog mladog krumpira prodaje se na tržištu BiH. Oko 30% izvozi se u EU, pretežno u Hrvatsku. U prodaji će se naći već u prvoj polovici travnja, a poljoprivrednici se nadaju da ni ove godine cijena neće biti niža od jedne marke po kilogramu.