U prvih sedam mjeseci ove godine s jedinstvenog računa trezora Federacije BiH isplaćeno je 281 milijun KM više za mirovine nego što je uplaćeno doprinosa od strane radno aktivnog stanovništva, pokazuju podaci Porezne uprave Federacije BiH. Stručnjaci upozoravaju da trenutni mirovinski sustav međugeneracijske solidarnosti nije dugoročno održiv te zahtijeva hitne reforme.
Federacija BiH koristi mirovinski sustav međugeneracijske solidarnosti, gdje radnici svojim doprinosima financiraju mirovine umirovljenika. Trenutno je omjer radnika i umirovljenika u Federaciji BiH 1,2:1, što je daleko ispod željenog omjera od tri radnika na jednog umirovljenika, rekao je za RTV Herceg-Bosne dekan Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru prof. dr. Igor Živko.
“Mjesečno moramo izdvojiti oko 290 milijuna KM za isplatu mirovina, dok su prihodi od doprinosa oko 250 milijuna KM”, dodao je Živko, ističući da je razlika između uplata i isplata pokrivena iz entitetskog proračuna.
Predsjednik Udruge poslodavaca Federacije BiH Adnan Smailbegović u izjavi za RTV HB upozorio je da Federaciji BiH nedostaje oko 220 tisuća radnika kako bi mirovinski fond bio adekvatno financiran. Naglasio je kako je potrebno poduzeti mjere za povećanje zaposlenosti, posebice u realnom sektoru, te smanjiti rad na crno.
Stručnjaci smatraju da je dugoročna održivost mirovinskog sustava upitna, a moguće reforme uključuju približavanje iznosa mirovine s iznosom uplaćenih doprinosa, promjenu načina obračuna mirovina, produljenje radnog vijeka i ograničenje prava na invalidske i prijevremene mirovine.
Osim problema s radnom snagom, zabrinjava i činjenica da je radno aktivno stanovništvo sve starije. Naime, samo 32 posto zaposlenih u Federaciji BiH ima manje od 35 godina. Stoga bi buduće reforme mirovinskog sustava mogle uključivati i demografske mjere kako bi se osigurao održiv mirovinski sustav.