Na 40 hektara ljubuške zemlje koja godinama nije korištena zasadit će se više od 150 tisuća trsova vinove loze. Grad Ljubuški ovu je zemlju dao na koncesiju šestorici vinogradara članova udruge Vinara i vinogradara Ljubuški.
Ekipa PROTV snimila je sadnju trsova vinogradara Begića, a Marin Buntić ih je odveo u svoju obiteljsku vinariju
Pogledajte više u prilogu koji je napravila Matea Jolić za ProTV
Po provedenom natječajnom postupku koncesiju na lokaciji u Ljubuškom dobili su Vinarija Buntić, Catena, Vino Milas, Vinarija Begić, Vinogradi Nuić i Vinarija Majić.
Podsjetimo, u listopadu 2020. godine Gradsko vijeće Ljubuški donijelo je odluku o pokretanju postupka o dodjeli koncesija za korištenje poljoprivrednog zemljišta na području Grada Ljubuškog. Odluci Gradskog vijeća prethodila je odluka Vlade Zapadnohercegovačke županije o davanju suglasnosti Gradu Ljubuškom za dodjelu koncesije za korištenje poljoprivrednog zemljišta na području Grada Ljubuškog. Naime, Zapadnohercegovačka županija nositelj je prava posjeda zemljišta bivše vinarije Hepok.
– Vinogradarstvo i vinarstvo jednostavno je utisnuto u ljubuški DNK. To je jedan od simbola Ljubuškog. Ljubuški je ishodište vinogradarske i vinarske proizvodnje u BiH. To je grad koji, uz najstariji muzej, ima i najstariju vinariju u BiH – kazao je prilikom potpisivanja ugovora dopredsjednik Vlade ZHŽ-a i ministar financija Toni Kraljević za čijeg je predsjedanja Općinskim vijećem pokrenuta inicijativa povratka ovog zemljišta, a glavna prepreka bili su imovinsko-pravni odnosi. Inače, proizvodnja vina u Ljubuškom datira još od davnina. Naime, Vinarija u Ljubuškom djelovala je još od 1882. godine i kao takva je predstavljala najstariju vinariju u Bosni i Hercegovini. Upravo je loza s Plantaže bila zaslužna za vrhunsku kvalitetu vina ove vinarije.