Nakon što je Vrgorac 2010. godine, u sklopu reorganizacije pravosuđa, ostao bez suda, koji je osnovan carskim dekretom 1848. godine, neki su odlučili da je Općinski sud u Metkoviću najbolje rješenje za stanovnike Tinova grada.
Dok su im drugi političari zbog toga prigovarali, odlučeno je i da se vrgorsko “Komunalno”, odnosno vodovod, pripoji istoj županiji.
Čeka se odluka da se Metković, Ploče, Opuzen i Vrgorac spoje u jedinstven sustav – u Neretvansko-primorski-vrgorski vodovod. Tako je gradić pod Matokitom praktički ostao bez dvije važne upravljačke poluge koje jedno mjesto čine gradom.
Zašto je donesena odluka baš za dolinu Neretve iako malo Vrgorčana gravitira tome kraju, treba pitati bivše gradonačelnike. A kako to izgleda u praksi, najbolje na svojoj koži osjećaju poljoprivrednici uz polje Jezero, koji godinama čekaju da se formira K.O. Dusina kako bi došli do vlasničkog lista s kojim se mogu javiti na brojne natječaje.
Međutim, unatoč obilasku katastra, čekanju iza vrata i vapajima, za sada stvari stoje na mjestu i loptica se samo prebacuje.
No, da je taj sud možda ostao u Vrgorcu ili pripojen Makarskoj, mnogi se pitaju bi li se to događalo. Što će biti s vodovodom, odnosno s “Komunalnim” kad se “utopi” u puno snažniji Metković i Ploče, ostaje vidjeti.
U kontekstu tih priča i događaja, zatitrala je vijest koja je došla do nas kako bi se Dječji vrtić “Pčelica” uskoro mogao proširiti do Momića, naselja u općini Kula Norinska, nedaleko od Metkovića.
Naime, u ovome mjestu, poznatom po slasnom brudetu, žabama i jegulji, prizemlje osnovne škole preuređeno je u dječji vrtić kapaciteta do 25 mališana.
Projekt je financiran iz Mehanizma za oporavak i otpornost, koji provodi Ministarstvo znanosti i obrazovanja, preko Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata EU-a, a vrijednost izvedenih radova je 114.000 eura. Ishođena je uporabna dozvola, no po našim saznanjima, ovaj područni odjel radio bi u sklopu DV-a “Pčelica” i to bi bio njihov treći odjel, nakon onoga u Dusini i u Parku IV. gardijske brigade.
– Dobro ste čuli. No nije do nas, nego čekamo odluku resornog Ministarstva da nam da zeleno svjetlo. Na tu ideju došli smo nakon razgovora s Nikolom Krstičevićem, načelnikom Kule Norinske.
Koji je naš interes u toj priči? Zaposlit će se četiri nove djelatnice: dvije “tete”, čistačica i vjerojatno jedna osoba u kuhinji. Povećat će se broj djece u matičnom vrtiću, a samim tim i poticaji od države. Općina Kula Norinska sudjelovat će u sufinanciranju stručnog osoblja i radnica – kazao nam je Mile Herceg, vrgorski gradonačelnik.