Posljednjih godina vrgorsko „Komunalno poduzeće“ koje pitkom vodom opskrbljuje oko 3500 korisnika, predmet je brojnih kritika. Naime, vrgorski vodovod gubi više od 80 posto vode; uz krađe u vodovodnoj mreži, problem su i stare azbestne cijevi koje propuštaju doslovno kao “rešeto”, a treba plaćati i električnu energiju za “prepumpavanje” vode.
Mjesečno tako samo za struju izdvajaju oko 30.000 eura. Iako Vrgorac „leži“ na čak pet izvora, građani Tinova grada plaćaju jedan od najskupljih kubika vode u domovini. Gradske vlasti malo su se oko toga problema trudile, u par navrata izvor Banja je presušio i ostavio brojna sela bez pitke vode, pa je uskakala i Hrvatska vojska s cisternama.
Do danas nije napravljen model „spoja“ izvora Butine i Banje kako te scene ne bi gledali i u budućnosti; navodno problem „leži“ u Prostornom planu. Jedno od pitanja koje se često postavlja u javnosti jest kakva je uopće kvaliteta vode s izvora Butine?!
Uglavnom, direktor Alen Govorko kojeg je maknula bivša koalicijska vlast NLM-SDP na čelu s gradonačelnikom Antom Pranićem, ponovno je preuzeo tu dužnost, i može se reći da se bori jer je stvarno upao u “kašetu brokava”. Čak se nešto i ulaže, mijenjaju se na pojedinim mjestima stare dotrajale cijevi, saniraju brojna puknuća dok se čeka spajanje s metkovskim i pločanskim vodovodom u regionalni, te uz pomoć Hrvatskih voda gradi fekalijska i oborinska kanalizacija u starom dijelu Vrgorca.
– Ovim projektom je planirana izgradnja glavnog kanalizacijskog cjevovoda u Ulici pod Matokitom dužine 250 metara kao i sekundarne kanalizacijske mreže 150 metara. Trasa kanalizacijskog cjevovoda prolazi starim dijelovima grada sa stambenim objektima od kamena i uskim ulicama u kojima se već nalazi azbestno cementni cjevovod kojim se osigurava vodoopskrba izrazito velikog područja od gotovo 1900 korisnika što predstavlja 60 posto ukupnog broja korisnika “Komunalnog”.
Zbog prethodno navedene situacije na terenu, dotrajalosti samog cjevovoda kao i mogućnosti pucanja vodoopskrbnog cjevovoda prilikom izvođenja radova na kanalizaciji, predviđena je i zamjena azbestno cementne cijevi DN 250 mm u dužini od 250 metara. Također, potrebno je istaknuti da će se realizacijom ovog projekta omogućiti i spajanje novoizgrađenih stambenih jedinica na vodoopskrbu i odvodnju kao i osigurati potrebna infrastruktura za daljnju izgradnju. Ukupna vrijednost investicije je oko 400.000 eura, od čega Hrvatske vode sufinanciraju 80 posto projekta, a mi preostali iznos od 20 posto – kazao nam je direktor vrgorskog „Komunalnog“.