Jučer su se u Ljubuškom okupile trudnice i mlade mame kako bi prisustvovale na prvoj edukaciji o dojenju pod nazivom „Podrška dojenju“ koja je organizirana u hotelu Hum.
Pedijatrica dr. Mediha Jakić je govorila o važnost dojenja za razvoj djeteta, o kvaliteti majčinog mlijeka, o najčešćim pogreškama koje majke rade prilikom dojenja te kako nadvladati probleme koji se pojavljuju prilikom dojenja.
Savjetnica za dojenje iz Sveučilišne kliničke bolnice u Mostaru sestra Rusmira Arapović, uz svakodnevni rad s trudnicama, radi edukacije i ona je ta koja najbolje zna kako izgleda stanje u stvarnosti te je u stalnom kontaktu s trudnicama i mladim mamama. Njen je moto povećati stopu dojenja i produžiti vrijeme dojenja kod majki u Bosni i Hercegovini.
„ Žene u priču o dojenju ulaze nespremno, mnoge dođu i kada ih pitam jesu li čitale o dojenju, kažu jako malo, kažu da je majčino mlijeko najbolje i tu priča prestaje. Zato mislim, da zaista treba raditi na edukaciji trudnica kroz druženje i priliku da se združimo, upoznamo i podijelimo mišljenja. Mi u bolnici poštujemo deset koraka prema uspješnom dojenju. Prvi korak je rani kontakt i rani prvi podoj. Ja se jako zauzimam za to jer znam koliko je važno da dijete prvo osjeti je majčino mlijeko. U svom radu obilazim trudnice, kako bih pričala s njima, da saznam koliko su se upoznati s dojenjem i koje prednosti donosi dojenje te se tu upoznamo i sljedeći put je lakše. Pričam im i savjetujem šest mjeseci isključivog dojenja, samo majčino mlijeko bez kapi vode i čaja jer za to nema potrebe, u mlijeku je sve potrebno“, kazala je sestra Rusmira te naglasila da je važan rani kontakt i da je vrlo malo majki koje nemaju mlijeka, samo 1% . „Sve ostale imaju, iza toga mora postajati ozbiljna medicinska pozadina ili majka može imati nedovoljno mlijeka, ali s dobrim radom stvari se mijenjaju. Puno je tu problema; uvučene bradavice, beba lijena, žuta, neće, ne ide, majka umorna, ali uz dobru volju i potporu sve se može. Dojenje jest jednako strpljenje, koliko budete strpljivi toliko ćete uspjeti“, poručila je savjetnica za dojenje.
Mlada majka Ivona je ispričala svoju priču kako se sve može kada se hoće. Svjedočila je što je sve prošla, kako je rodila svoje dijete u 28. tjednu, objasnila da je bilo teško, ali nije odustajala te se se čitavo vrijeme izdajala. Mali Leon bio je dva mjeseca na pedijatriji, ali njegova majka nikada nije odustala jer je slušala je sestru Rusmiru.
„ Svi su mi govorili da nema šanse da nakon velike odvojenosti dijete prihvati dojku. Naravno, u početku nije imao snage, ali bitno je da je on nju prihvatio“, ispričala je mlada mama sedmomjesečnog Leona koja svom djetetu još uvijek nije počela ništa davati kao dohrane jer joj se još čini premali te dodala“ Kad sam razmišljala da danas sutra on treba da jede, a da mu ja neću dati to mi je bilo katastrofa te sam govorila samo još jednu upalu, pa samo još jednu te smo tako išli iz tjedna u tjedna“, kazala je Ivona kojoj je uz majku sestra Rusmira bila najveća podrška.
Edukacija je trajala dva sata, a okupljene su predavačicama postavljale pitanja i tražile stručne savjete te su raspravljali o problemima s kojima se susreću sve majke. Zaključili su kako je dojenje zahtjevno, no upornost, motivacija za dojenje i podrška supruga i obitelji daju odlične rezultate.
Organizatori su prisutnima podijelili brojne vrijedne poklone sponzora: Tintilinić, Veleda, Bio Save i BioGaia koji su velikodušno podržali ovu edukaciju.
https://www.facebook.com/pg/ljubuskiportal/photos/?tab=album&album_id=10155520813882025